V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 22 III 2015 r. 2015-03-22

Piąta niedziela Wielkiego Postu uświadamia nam, że: „nadeszła godzina, aby Syn Człowieczy został uwielbiony” (J 12,23). Gromadząc się w duchu wiary i miłości przy ołtarzu, zadajemy sobie pytania: co zrobiliśmy, aby poznać swoje serce, aby dostrzec, kim jesteśmy, czy dobrze postępujemy? Co już zrobiliśmy, aby być lepszymi? Pytania te trzeba sobie zadawać, mając świadomość tego, co Jezus uczynił dla nas przez mękę krzyża. Przeprośmy Boga za grzechy.

1. Msze św. do południa jak każdą niedzielę o 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o godz. 17.00 Gorzkie Żale na które serdecznie zapraszamy. Pamiętajmy o ofiarach na kwiaty i dekorację na Wielkanoc, które będą zbierane podczas Gorzkich Żali. Wieczorna Msza św. o 18.00.

2. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

3. W środę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Msze Święte w naszym kościele o godz. 6.30 rano i wieczorem o godz. 17.00. Po niej Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W środę można rozpocząć dziewięciomiesięczną nowennę w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, tzw. duchową adopcję,

4. W czwartek – Dzień Modlitw za Więźniów z okazji przypadającego w tym dniu wspomnienia Dobrego Łotra.

5. W piątek o godz. 16.30 pierwsza Droga Krzyżowa z Nowenną Tygodni przed Peregrynacją Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i Koronką do Bożego Miłosierdzia a po niej Msza święta. Druga Droga Krzyżowa będzie o godz. 19.00. Na tę Drogę krzyżową zapraszamy młodzież klas II Gimnazjum. Jest to comiesięczne spotkanie liturgiczne przygotowujące do Sakramentu Bierzmowania. Gdy czas nie pozwoli przyjść na pierwsza Drogę Krzyżową, zapraszamy na drugą.

6. Również w piątek od godz. 7.45 Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną z okazji zbliżającego się pierwszego piątku miesiąca i nadchodzących świąt wielkanocnych w najbliższą sobotę. Prosimy ich zgłosić w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami. Prosimy dopilnować terminu objazdu do chorych, bo w innym czasie wyjeżdżamy na Spowiedzi do innych parafii aby mogli księża przyjechać do nas pomóc spowiadać

7. W najbliższą sobotę 28 marca będzie w naszej parafii Spowiedź przed Świętami Wielkanocnymi. Spowiedź rozpocznie od godz. 8.30 po Maszy św., która będzie o godz. 8.00. O godz. 10.00 będzie Msza święta dla chorych, Emerytów i Rencistów. W tym czasie będzie przerwa w Spowiedzi. Po Mszy świętej dalszy ciąg Spowiedzi do godz. 12.00.
Po południu Spowiedź rozpocznie się od godz. 14.30 do 18.00 z przerwą od godz. 16.00 do 16.30. O godz. 18.00 będzie Msza święta wieczorna. Po przyszłej niedzieli nie będzie zorganizowanej Spowiedzi bo wyjeżdżamy na Spowiedź do innych parafii.

8. Przyszła niedziela będzie już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach. Informujemy, że w naszym kiosku Caritas będzie można nabyć Palemki.

9. Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.

10. Bóg zapłać za złożone dziś ofiary przed kościołem na pokrycie kosztów ogrzewania.

11. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe, obfitych łask Bożych oraz opieki ich świętych patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

12. Przypominamy, że Caritas rozprowadza paschaliki i baranki wielkanocne. Ofiara wynosi przynajmniej 5 złotych. Prosimy aby już dziś nabywać paschaliki i baranki a nie czynić tego tuż przed świętami bo może ich zabraknąć w centrali Caritasu.

13. Duszpasterstwo Służby Zdrowia miasta Tarnowa zaprasza wszystkich pracowników SŁUŻBY ZDROWIA na Wielkopostny Dzień Skupienia do kaplicy szpitala św. Łukasza w czwartek 26marca na godz. 19.00.

14. W minionym tygodniu odszedł do wieczności: + Andrzej Drwal l.… Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jego duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu a nasz Panie…

15. Wszystkim życzymy pięknego przeżycia Dnia Pańskiego i wielu łask Bożych w tym tygodniu. Szczęść Boże.

W tym tygodniu zostaną odprawione następujące Msze święte zamówione na pogrzebie i od uczestników pogrzebu:

23.03.2015r. (poniedziałek, o godz. 6.30: w parafii
+Stefania Walasiewicz od rodziny Opielów i Mleczko