XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 LIPCA 2014 r. 2014-07-20

Przeżywamy dziś 16. niedzielę w ciągu roku. Jezus nadal przemawia do nas w przypowieściach, których treść wspaniale wpisuje się w obecną porę roku. W naszych codziennych spotkaniach z bliźnimi pamiętajmy, że w każdym człowieku jest zasiane dobre i złe ziarno. Próbujmy zatem, poddając się Bożemu prowadzeniu, zawsze zauważać dobro w drugim człowieku i dziękować za nie. Składka na tacę jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Przed kościołem są zbierane ofiary na remont domu Sióstr Służebniczek. Bóg zapłać za każdą życzliwą ofiarę

1. Msze św. 7.00, 9.00, 11.00. Wieczorna Msza św. o godz. 18.00.

2. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która
będzie po Mszy św. wieczornej.

3. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

4. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: Błogosławieństwa Bożego i opieki Ich Świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego z okazji Imienin. Szczególne życzenia składamy naszemu księdzu wikariuszowi Krzysztofowi, który ma wspaniałego Patrona św. Krzysztofa. Imię Krzysztof w języku greckim „Christophoros” oznacza „Niosącego Chrystusa”. Życzymy Mu wszelkich Bożych łask otrzymanych od Boga za wstawiennictwem swojego Patrona, ludzkiej życzliwości w życiu kapłańskim, zawsze pogodnego uśmiechu, opieki Matki Najświętszej Nieustającej Pomocy i niesienia Chrystusa wszystkim ludziom zwłaszcza potrzebującym i cierpiącym. Bóg zapłać za piękną pracę w parafii i Szczęść Boże na dalsze życie także w dziedzinie nauki.

W tym tygodniu patronujĄ nam:
- 22 VII – św. Maria Magdalena, która swoje życie na zawsze związała z Chrystusem po tym, jak wyrzucił z niej siedem złych duchów i której zawdzięczmy odkrycie pustego grobu Zmartwychwstałego Pana
- 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy.
- 24 VII – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; papież Benedykt XIII przyznał jej tytuł patronki Polski i Litwy, a kanonizował ją Jan Paweł II w 1999 roku
- 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy
- Tego samego dnia czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach.
- 26 VII w liturgii wspominamy świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Choć nie mamy o nich żadnych danych z Ewangelii, to jednak ich kult rozwijał się w całym Kościele razem z kultem Matki Bożej. Tego dnia pamiętajmy szczególnie o naszych dziadkach i babciach, którzy często są tymi, którzy jako pierwsi wprowadzali nas w życie wiary, uczyli pierwszych modlitw, prowadzili do kościoła, opiekowali się nami. Niech nasza wdzięczność wyrazi się zarówno w modlitwie, jak i w serdecznej życzliwości i spotkaniu.

5. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie w przyszłą niedzielę 27 lipca po Mszach św. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. Tego błogosławieństwa potrzeba także wszystkim podróżującym, bowiem nasze życie bez codziennego korzystania z jakichkolwiek środków transportu, staje się właściwie niewyobrażalne. Skorzystajmy, więc z możliwości uproszenia Bożej łaski w podróży.

6. W dniach 20–27 lipca 2014 roku obchodzony jest w Polsce 15. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Niesiemy Chrystusa na krańce świata”. Tydzień ten ma dwa oblicza. Pierwszym z nich jest nasza wspólna troska o sprawę poprawy bezpieczeństwa na drodze. Jest to zagadnienie ważne społecznie. Drugim obliczem Tygodnia św. Krzysztofa jest troska o potrzeby misjonarzy i misjonarek i wyposażenie ich w odpowiednie pojazdy: samochody, motocykle, rowery i motorowery, łodzie z silnikiem i barki rzeczne czy pojazdy śnieżne na Arktyce. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji - Bp Jerzy Mazur prosi o udział w tej pięknej akcji organizowanej przez MIVA Polska, służącej szlachetnym celom. Niech każda wspólnota parafialna włączy się w to dzieło pomocy misjonarzom i zorganizuje odpowiednia zbiórkę z tej okazji! Zapraszam do udziału wszystkich posiadaczy pojazdów i zmotoryzowanych, kierowców, motocyklistów a nawet rowerzystów. Podziękuj i Ty za każdą szczęśliwą podróż, za każdy bezpiecznie przejechany kilometr, za wszystko czym Cię Pan obdarzył, także za pojazdy, które mamy do naszej dyspozycji, i pomóż polskim misjonarzom i misjonarkom, by oni nie pozostali bez środków transportu - narzędzi swojej misyjnej codzienności i misyjnego trudu.
7. Kiermasz podręczników szkolnych odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 14 w Tarnowie dnia 24 lipca tj. czwartek od godz. 16.00 do 17.30. Będzie można zakupić podręczniki szkolne dla klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

8. Wyjazd na Pielgrzymkę w dniu 22 lipca do Ludźmierza, Zakopanego, na Bachledówkę pięknego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej i Starego Sącza będzie o godz. 6.00 rano. Zbiórka o godz. 5. 50. Prosimy o punktualność i zabranie odpowiedniego ubrania i jeśli potrzeba odpowiednich lekarstw.
9. Wszystkim rozpoczynającym i kontynuującym letni wypoczynek życzymy dobrego i owocnego, szczególnie duchowo, przeżycia tego czasu. A tym, dla których on się już skończył, również życzymy pogodnego i pełnego pokoju ducha powrotu do codziennych obowiązków. Na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.