XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 14 LIPCA 2013 r. 2013-07-14


Wiara i miłość przyprowadziły nas w Dzień Pański do Bożego domu. Pan Jezus przypomina nam dziś rzecz najważniejszą: przykazanie miłości Boga i bliźniego. Będziemy się uczyli nim żyć, wypełniając misję kapłańską, prorocką i królewską, o czym pouczy nas dziś słowo Boże.


Dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na potrzeby bieżące parafii. Bóg zapłać za życzliwe ofiary na ten cel.


1. Porządek Mszy św. wakacyjny; 7.00, 9.00, 11.00 i wieczorna Msza św. o godz. 18.00. Po Mszy świętej o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.


2. We wtorek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (w dzisiejszym Izraelu) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. W tym gronie znajduje się Święta Teresa Wielka, Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.


3. To wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.


4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej.


5. W przyszłą niedzielę składka na tacę będzie przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. A przed kościołem będzie kolejna zbiórka ofiar na remont domu Sióstr. Pamiętajmy o niej w przyszłą niedzielę.


6. W tym tygodniu patronują nam:

15 VII – Święty Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.

20 VII – Błogosławiony Czesław (ok. 1180-ok. 1242), prezbiter, duchowy syn Świętego Dominika, od którego przyjął habit dominikański.

Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki Ich Świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.


7. Jutro w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie rozpoczyna się Wielki odpust. Siedmiodniowe uroczystości odbywać się będą pod hasłem „W domu naszej Matki". Maryja nakładając na nas Szkaplerz, sprawuje nad nami swoją opiekę. Szczegóły na afiszu.


8. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Na trasach wakacyjnych wędrówek nie omijajmy świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.


9. Komunikat Rady Osiedla „Krzyż”

Na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz na tablicach ogłoszeń pojawiła się informacja o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Tarnowa.

Z projektem można zapoznać się w siedzibie urzędu przy ul. Nowej 3, pokój 119 w dni robocze od godz. 8:00 do 15:00. Proszę o zapoznanie się z wyłożonym projektem i składanie ewentualnych uwag do rozwiązań w nim zaproponowanych.

Natomiast w dniu 17 lipca (środa) w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 o godz. 16 odbędzie się publiczna dyskusja nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami.

Sprawa dotyczy również naszej dzielnicy dlatego proszę o sumienne podejście do tego zagadnienia.

Przewodniczący Zarządu Osiedla

Jacek Jarmuła


10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Emilia Drwal l. 90. Rodzinie wyrażamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie….

11. Pamiętamy ostatnie słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Idź i ty czyń podobnie!” Błogosław nam, Boże, abyśmy je wypełnili. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie