UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 19 MAJA 2013 ROK 2013-05-19

Przeżywana dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana również dniem Pięćdziesiątnicy, jest początkiem pielgrzymki wiary Chrystusowego Kościoła. Otwarte dzisiaj na oścież drzwi Wieczernika przypominają nam „podwoje wiary”, które przekroczyliśmy w chwili chrztu świętego. Zachęcają nas one, abyśmy i my umocnieni darem Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania głosili całemu światu „wielkie dzieła Boże”. Przyjmijmy więc z wiarą głoszone dzisiaj słowo Boże i dzielmy się skarbem wiary z tymi, których spotkamy na drodze naszego życia. Módlmy się wspólnie o światło i moc Ducha Świętego dla nas wszystkich – zwłaszcza dla młodzieży, która przystąpiła do sakramentu bierzmowania.

1. Dzisiaj Dzieci klas III przeżywają I Rocznicę I Komunii na Mszy świętej o godz. 10.30. Od jutra będą codziennie przychodzić na wieczorne nabożeństwa.

Po południu o godz. 17.30 nabożeństwo majowe. Po nim wieczorna Msza święta o godz. 18.00.

2. Jutro – drugi dzień Zielonych Świąt – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa i po południu o godz. 16.00 i 18.00. Po południu o godz. 17.30 nabożeństwo majowe. Chociaż jest to dzień pracy i nauki, starajmy się jednak zachować w miarę możności jego religijny i świąteczny charakter uczestnicząc we Mszy świętej.

Maryja trwała jednomyślnie na modlitwie z Apostołami, na których zstąpił Duch Święty. Uciekając się pod Jej obronę, starajmy się być podobni do Apostołów, którzy z mocą i mądrością zaczęli głosić Ewangelię.

3. W środę nie zapomnijmy o Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie połączona z nabożeństwem majowym. Przypominamy, że Rodziny przyjmujące obraz Matki Bożej uczestniczą w środowej Nowennie i Mszy świętej, która jest sprawowana jako podziękowanie za dar nawiedzenia ich rodzin z prośbą o błogosławieństwo.

4. Również w tym tygodniu, w piątek, 24 maja, w specjalne liturgiczne wspomnienie, zwracamy się do Maryi – jako Wspomożycielki wiernych. Do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele dat, kiedy doznaliśmy Jej wyraźnej opieki.

5. W przyszłą niedzielę, 26 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Trójcy. Po Mszy św. o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

Tego dnia obchodzimy też Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

6. Również w przyszłą niedzielę 26 maja po południu o godz. 16.30 w kościele, będzie rozwiązanie konkursu organizowanego przez Rodzinę błogosławionego Edmunda Bojanowskiego a wyjątkowo o godz. 17.00 będzie nabożeństwo majowe poprzedzone inscenizacją „Królowa Lilii” dedykowane wszystkim mamom z okazji ich święta.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.

8. Dziękujemy za złożone dziś przed kościołem ofiary na cele inwestycyjne o których była mowa w Komunikacie Rady Duszpasterskiej. Obecne ofiary są przeznaczone na remont domu Sióstr. Bóg zapłać. Można też przekazać ofiary na konto parafii z dopiskiem „na cele kultu” . Podane konto w załączniku.

9. W związku ze zbliżającymi się wakacjami Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA zaprasza dzieci i młodzież na organizowane obozy, wyjazdy, zajęcia. Jednocześnie informuje, że rozpoczęła się rekrutacja na rok 2013/2014. Zajęcia będą się odbywały w Tarnowie oraz w Mościcach. Szczegóły na plakatach oraz na stronie - kana.pl

10. W tym tygodniu podopieczni naszej Caritas otrzymają dary. Będzie je można odbierać na plebanii w czwartek i piątek od godz. 16.00 do 18.00. Prosimy dostosować się do terminu odbioru.

11. Duszpasterstwo Akademickie „TRATWA” oraz Stowarzyszenie „Inicjatywa Młodzi Misjom” serdecznie zaprasza do udziału w organizowanych w naszym mieście „Dniach solidarności” z Tarnowskimi Misjonarzami pracującymi w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od kilku miesięcy trwa rebelia. Obejmować one będą: Misyjne Święto Dzieci – w niedzielę, 26 maja w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) oraz Koncert Ewangelizacyjno-Charytatywny „SPE SALVI” na Rynku Tarnowskim, który odbędzie się w godzinach wieczornych w Uroczystość Bożego Ciała (30 maja). Więcej informacji i szczegółowy program na plakatach.

12. „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich” Piękni naszą różnorodnością trwajmy w jednym Kościele i dzielmy się naszą wiarą z tymi, których Duch Święty postawi na drodze naszego życia. Niech nam w tym towarzyszy Boże błogosławieństwo. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

KONTO PARAFIALNE

Parafia Rzymsko – Katolicka

Św. Krzyża i M.B.N.P

Ul. Krzyska 112