V NIEDZIELA ADWENTU – 23 GRUDNIA 2012 r. 2012-12-23

Czwarta Niedziela Adwentu jest już ostatnią na drodze naszych przygotowań do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jutro Wigilia Bożego Narodzenia. Ważne, byśmy nie przegapili tego, co najistotniejsze, żebyśmy autentycznie skupili się na przychodzącym Jezusie. Niech ta Msza Święta będzie dla nas pomocą, byśmy na wzór Maryi, pokornej Służebnicy Pańskiej, potrafili z Chrystusa uczynić centrum naszego życia.

1. Msze św. dzisiaj o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu o godz. 18.00 Msza św. połączona z Nieszporami i Nowenną do Dzieciątka Jezus.

2. Jutro Wigilia. Jutro, o godz. 7.00 ostatnie roraty. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tej Mszy Świętej wotywnej. Po nich dzieci, które pięknie chodziły na Roraty otrzymają nagrody. Wieczorem zasiądziemy do stołu wigilijnego. Zadbajmy o tradycyjną oprawę Wieczerzy Wigilijnej. Siądźmy do niej pojednani w rodzinie nieraz skłóconej i powaśnionej. Rozpocznijmy ją wspólną modlitwą, czytaniem II rozdziału Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Zbawiciela Świata. Zaśpiewajmy kolędę i weźmy do ręki opłatek, aby nim połamać się i złożyć sobie nawzajem życzenia. Na wigilijny stół nie podajemy w żadnej postaci alkoholu. Przy wigilijnym stole pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili. Pamiętajmy o umieszczeniu zakupionej świecy Caritas na wigilijnym stole, przy pustym nakryciu.

3. Na Pasterkę przyjdźmy jak najliczniej, do naszego kościoła. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana i podziękujmy Bogu za wielki Dar Narodzenia Zbawiciela Świata a także za dar naszego życia.

4. W Uroczystość Bożego Narodzenia o północy Pasterka a w ciągu dnia Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. O godz. 15.00 Msza św. z udzielanym Sakramentem Chrztu św. a o godz. 18.00 Msza św. połączona z Nieszporami. Planując, jak spędzimy świąteczne dni, pomyślmy także o chwili ciszy i adoracji Bożego żłóbka. Dopiero wtedy przemówi do nas prawda Bożego Narodzenia.

5. W drugi Dzień Bożego Narodzenia porządek nabożeństw jak w każdą niedzielę. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 Msza święta.

6. Składka w Boże Narodzenie na Pasterce przeznaczona będzie na specjalny Fundusz Ochrony Życia dzieci nienarodzonych jak w poprzednich latach. W Dzień Bożego Narodzenia jak zawsze składka na potrzeby bieżące parafii a w drugi dzień świąt na KUL i Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie i Tarnowie.

7. W drugi dzień Bożego Narodzenia, w święto Świętego Szczepana na Mszy św. o godz. 10. 30 będzie uroczyste Posłanie Zespołów Kolędników Misyjnych. Będą oni kolędować po ulicach naszej parafii będzie 9 grup misyjnych. Przyjmijmy serdecznie kolędników do naszych domów i wysłuchajmy przesłania, jakie mają dla nas. Ofiary zebrane podczas tej akcji zostaną przekazane na cele misyjne. Każda grupa kolędnicza będzie miała gwiazdę oraz skarbonkę z symbolami misyjnymi a każdy kolędnik będzie posiadał identyfikator z pieczątką Parafii. Hasło tegorocznego kolędowania koresponduje z ogłoszonym przez Benedykta XVI rokiem wiary i brzmi: „E kangbi mabe ti e”, co oznacza- „Dzielmy się wiarą”.

W najnowszym Gościu Niedzielnym zamieszczone jest zdjęcie dzieci z naszej Parafii, jako aniołów adorujących Dzieciątko. Przez cały okres Bożego Narodzenia takie żywe aniołki będą adorować Żłóbek w naszej Szopce. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami do Zakrystii, aby umówić się na konkretny dzień i godzinę. Jest również możliwość wypożyczenia stroju na tę okazję.

Z Gościem można też nabyć bezplatnie gazetę RDN „Na Fali” z kalendarzem na 2013 rok. Skorzystajmy.

8. Podczas Świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o naszych zmarłych, których będziemy wspominać przy naszym wigilijnym stole. Zanieśmy na ich grób symboliczny stroik, zapalmy lampion czy świąteczną świeczkę, pamiętając o modlitwie za nich. Niech będzie to nasza świąteczna jedność i pamięć o nich przed Panem. Podtrzymujmy ten piękny zwyczaj.

9. Siostry Służebniczki dziękują wszystkim drogim Parafianom za ofiary w wysokości 2 712 zł. złożone na tacę w dniu 8 XII- Święto patronalne Zgromadzenia. Dług wdzięczności Siostry spłacają pracą w parafii i modlitwą każdego dnia zanoszonej do Chrystusa Ukrzyżowanego przez ręce Maryi Niepokalanej.

10. Okres Bożego Narodzenia a zwłaszcza same święta niech będą czasem szczerego i życzliwego zainteresowania się biednymi i samotnymi, którzy są tak blisko nas a my ich nie zauważamy. Mamy okazję by zaprosić ich do wspólnego stołu. Wieczór przeżywamy w radosnej atmosferze oczekiwania na Pasterkę śpiewając czy słuchając kolędy.

11. Harcerze przynieśli do kościoła Światełko Betlejemskie. Można je będzie zabierać do domu najpóźniej we Wigilię rano.

12. W piątek rozpoczynamy wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Prosimy o przyjazd po księdza na plebanię i odwieźć po skończonej kolędzie.

13. Staje przed nami postać czasu adwentowego – Maryja. Ona uczy nas, co to znaczy być „Służebnicą Pańską". Uczy pogłębienia wiary i codziennego świadectwa. Serca nasze niech będą mieszkaniem Boga. W takiej postawie usiądźmy przy wigilijnych stołach i dzielmy się dobrocią i życzliwością. Wszystkim na radosne święta życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.