XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 VIII 2012 r. 2012-08-25

Obchodzimy dzisiaj uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, w której nasz naród dostrzega swoją szczególną Orędowniczkę i wzór do naśladowania. Podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny, wpatrując się w oblicze Jasnogórskiej Madonny, bł. Jan Paweł II, powiedział: „Tutaj zawsze byliśmy wolni!".

Wspominając zatem Jej opiekę nad Kościołem w Polsce, zwłaszcza w okresie „szwedzkiego potopu", zdajemy sobie sprawę, że Maryja chce przezeń nauczyć nas czegoś więcej: bycia wolnymi sercem - od grzechu, zbyt wielkich ambicji, rzeczy materialnych - i otwarcia się na Tego, którego ofiaruje nam Ona w jasnogórskiej ikonie, który stanowi centrum ludzkiej historii oraz jest sensem naszego życia - na Jezusa.

1. Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.

Wieczorna Msza św. o godz. 18.00.

2. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie po Mszy św. wieczornej. Serdecznie zapraszamy.

3. W sobotę, 1 września, przypada kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która przyniosła potężne niszczycielskie żniwo. Wspomnijmy tego dnia o wszystkich jej bohaterach i ofiarach. Módlmy się także o pokój na świecie, a szczególnie o zakończenie walk we wszystkich wojennych ogniskach. W tym dniu przypada pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.

4. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe: błogosławieństwa Bożego i opieki ich św. Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego.

A W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

w poniedziałek, 27 sierpnia – święta Monika, matka świętego Augustyna, która płakała nad niewiarą swojego syna bardziej niż matka płacze nad grobem swojego dziecka i wymodliła nawrócenie syna. Polecajmy jej trudne sprawy powrotu do Kościoła ludzi zaniedbujących życie duchowe;

we wtorek, 28 sierpnia – święty Augustyn, doktor Kościoła, jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł imponującą drogę do poznania Chrystusa;

w środę, 29 sierpnia – święty Jan Chrzciciel. Męczeństwo świętego Jana Chrzciciela jest jego drugim wspomnieniem w kalendarzu liturgicznym, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie;

w sobotę, 1 września – święta Bronisława, krakowska norbertanka z XII wieku, mistyczka często rozważająca mękę naszego Pana, co zbliżało ją do Chrystusa. Oby była patronką nowego roku szkolnego i katechetycznego, przyciągającą do Chrystusa młodzież.

5. Kończy się sierpień – miesiąc trzeźwości. Wyrzekając się przez miesiąc picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.

6. Matka Boża jest z woli swojego Syna Matką każdego człowieka. To dla nas wielka nadzieja i pociecha. W sposób szczególny Jej macierzyńskiej opieki dostąpił w czasie swej długiej historii naród polski. Niech błogosławieństwo, które za chwile zostanie nam udzielone, pomoże nam spłacać dług wdzięczności wobec swej Matki. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

ZAPROSZENIE

W sobotę 1 września mija kolejna rocznica napadu Niemiec Hitlerowskich na Polskę i wybuchu najbardziej krwawej wojny w dziejach świata.
Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w obywatelskich obchodach tej tragicznej Rocznicy, upamiętniających tarnowskie ofiary zbrodniczych ideologii odpowiedzialnych za wybuch wojny i realizację ludobójczych planów.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w sobotę 1 września o godzinie 18:00 pod tablicą pamiątkową na budynku przy ulicy Urszulańskiej 18 w Tarnowie, który wraz z sąsiednią kamienicą był w trakcie wojny siedzibą tarnowskiej katowni gestapo. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Grób Nieznanego Żołnierza. Obchody zakończy Msza Święta w intencji Ojczyzny i Ofiar II wojny światowej o godzinie 19:00 w Kościele XX Filipinów przy ulicy Piłsudskiego 9.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Tarnowa i okolic na te obywatelskie obchody.

Parafia w Pawęzowie organizuje Pielgrzymkę do Zawady koło Dębicy do Sanktuarium Matki Bożej na Wielki Odpust we wtorek 4 września. Wyjazd spod kościoła o godz. 16.10 na Mszę św. o godz. 18.00. Chętnych prosimy o zgłaszanie się w zakrystii i wpłacanie 20 zł na wyjazd. Ilość miejsc ograniczona do 25. Zgłoszenia przyjmowane są do niedzieli 2 września włącznie.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.

o tym jak entuzjastycznie witana jest ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która wędruje od Władywostoku do Fatimy w obronie życia;
jedyna w polskiej prasie rozmowa z patriarchą Cyrylem I z okazji podpisania dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji;
o szkodliwości radiestezji – świadectwo nawróconego radiestety
dlaczego doszło do afery w firmie Amber Gold