2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2012-04-22

W przyszłą niedzielę po mszach św. Stowarzyszenie Przystań JP 2 wspólnie z zuchami i harcerzami przeprowadzi akcję „Kup i wywieś flagę”. Będzie możliwość po Mszach świętych zakupienia flagi i drzewca. Zachęcamy wszystkich którzy jeszcze do tej pory nie posiadają flagi do jej zakupu i wywieszania podczas świąt narodowych. .


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, między innymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Senat RP w uchwale z dnia 12.02.2004 ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało - czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

W przyszłą niedzielę po mszach św. Stowarzyszenie Przystań JP 2 wspólnie z zuchami i harcerzami przeprowadzi akcję „Kup i wywieś flagę”. Będzie możliwość po Mszach świętych zakupienia flagi i drzewca. Zachęcamy wszystkich którzy jeszcze do tej pory nie posiadają flagi do jej zakupu i wywieszenia.

W tym dniu nasza biało-czerwona flaga powinna stać się symbolem łączącym i jednoczącym Polaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej.<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie