XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 31 PAŹDZIERNIK 2010 r. ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 2010-10-31


W dniu dzisiejszym wspominamy rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Budowla wzniesiona rękami naszych ojców została przeznaczona na miejsce kultu, w którym zbieramy się, aby oddawać cześć Bogu, doświadczać Jego miłości i wzrastać jako żywy Kościół. Również i dziś gromadzimy się wspólnie, by słuchać słowa Bożego, sprawować Najświętszą Ofiarę i w ten sposób budować duchowy Kościół, którym my jesteśmy.


W ostatnią niedzielę października bardzo serdecznie zapraszamy na nabożeństwo różańcowe wszystkich, kto tylko może a zwłaszcza tych, którzy w ciągu tygodnia nie mogą brać w nim udziału. Nabożeństwo jak zwykle o godz. 17.15.


1. Jutro w poniedziałek Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00. Po południu o godz. 14.00 będzie Msza św. na Cmentarzu a po Niej procesja po cmentarzu połączona z odmawianiem Różańca i modlitwami za zmarłych. Bardzo serdecznie zapraszamy na tę Mszę św. i prosimy o udział w modlitwach w czasie procesji po cmentarzu. W czasie Mszy św. o godz. 14.00 na cmentarzu można przyjąć po raz drugi Komunię św. i ofiarować Ją w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Będzie też na cmentarzu składka podczas Mszy św.


Od południa Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny można zyskać Odpust

Zupełny dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej pod zwykłymi warunkami: łaska uświęcająca, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła lub kaplicy cmentarnej i odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca..., oraz modlitwy w intencji Ojca świętego np. Pod Twoją obronę. Można też zyskiwać Odpust Zupełny w dniach od 1 – 8 listopada, gdy nabożnie odwiedzimy cmentarz i pomodlimy się za zmarłych, spełniając zwykłe warunki zyskania Odpustu. Bardzo serdecznie zachęcamy do zyskiwania tych Odpustów i ofiarowania ich za dusze zmarłych.


Zwyczajem ostatnich lat zbierane są ofiary na cmentarzach z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. Celem kwesty jest utrzymanie naszego diecezjalnego Seminarium, które pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej wciąż opiera się na dobrowolnych ofiarach wiernych.


2. We wtorek Dzień Zaduszny. Msze św. 7.00, 8.00, do południa. O godz. 14.00 na cmentarzu i o godz. 17.00 w kościele. Wypominki będą czytane. W Dzień Zaduszny od 6.30, 7.30, przed południem i po południu po Mszy św. o godz. 17.00 połączone z Różańcem.


3. Od tego tygodnia w dni powszednie w okresie zimowym wieczorna Msza św. będzie o godz. 17.00. Różaniec za zmarłych w tym tygodniu połączony z wypominkami będzie po wieczornej Mszy św. oprócz I piątku.


4. W czwartek zapraszamy Młodzież Klas III Gimnazjum na comiesięczne spotkanie modlitewne. Prosimy o obecność Rodziców.


5. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca listopada. Msze św. wotywne o Sercu Pana Jezusa rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 17.00. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek i piątek od godz. 16.30. Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy ich zgłosić w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.


6. W piątek pamiętajmy o wieczornej Drodze Krzyżowej w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II. Będzie ona w tym tygodniu o godz. 19.00. Za dotychczasową obecność serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne drogi Krzyżowe. Od II piątku miesiąca Drogi Krzyżowe będą po wieczornej Mszy św.


7. W środę, 4 listopada, w liturgii wspominamy świętego Karola Boromeusza (1538-1584), biskupa. Ten znakomity teolog i duszpasterz żył i działał w czasach burz religijnych. Poświęcił się wielkim reformom w Kościele. Przypomnijmy, że w tym dniu obchodziliśmy zawsze imieniny Ojca Świętego Jana Pawła II. Zatem będziemy mieli szczególną okazję, aby w swoich modlitwach o nim pamiętać, prosić Boga o jego beatyfikację i przez jego wstawiennictwo o potrzebne nam łaski.

Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia obfitości łask Bożych i opieki świętych Patronów. Zapraszamy do Stołu Pańskiego.


8. W tych najbliższych dniach będziemy pamiętać o naszych zmarłych. Pamięć ta niech będzie wyrazem nie tylko naszej kultury ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenia dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane zanieśmy im dar modlitwy zwłaszcza dar Mszy świętej, wypominek i to co naprawdę kosztuje, trochę ofiary i poświęcenia z naszej strony – nasze nawrócenie i pokutę. Uszanujmy też miejsce na którym spoczywają zmarli. Niech cmentarz, który jest miejscem poświęconym będzie miejscem modlitwy i ciszy. Na swoim miejscu niech pozostaną kwiaty i znicze. Odwiedzając groby zmarłych pamiętajmy o modlitwie stojąc nad mogiłami. To jest przecież sens naszych odwiedzin. Pamiętajmy o grobach kapłanów, dobrodziejach a zwłaszcza o Ks. Prałacie Andrzeju Kmieciku.


9. Dziękując dziś Bogu za dar naszej świątyni, za jej ciągłe upiększanie, za wszystko co parafię stanowi i za dobrych ludzi wspierających ją swoją pracą i ofiarami pamiętając, że jesteśmy żywymi kamieniami Kościoła, oblubienicy Chrystusa, idźmy do naszego codziennego życia i budujmy jedność wśród ludzi. Niech uzdalnia nas do tego błogosławieństwo Trójjedynego Boga. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.


Informacja dotycząca tzw. „opłaty grzewczej” /gaz, energia elektryczna/


Dzieci oraz młodzież uczęszczająca na zajęcia do Domu Katechetycznego w roku szkolnym 2010/2011 ponoszą jedną „opłatę grzewczą" w wysokości 10 zł miesięcznie.

Deklarację, przy których zajęciach jest pobierana opłata, podaje uczestnik, przy wpłacie u instruktora prowadzącego. Należy pamiętać, iż podane kwoty za naukę języków obcych, zawierają tzw. ”opłatę grzewczą”.
Pamiętaj ! Uczęszczając na zajęcia w kilku grupach , ponosisz jedną opłatę na bieżące utrzymanie Domu Katechetycznego !

Stowarzyszenie „Przystań JPII”


Prośba ! do rodziców dzieci biorących udział w zajęciach tanecznych. Ze względu na konieczność koncentracji uwagi dzieci na nauce tańca, prosimy rodziców o nie przebywanie na sali gdzie odbywają się zajęcia. Postępy dzieci będzie można zobaczyć na często organizowanych pokazach.

Rodziców zapraszamy do wolnych sal na piętrze.

Instruktor prowadzący oraz Stowarzyszenie „Przystań JPII”



ZAMYŚLENIA NA ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA


Świątynia miejsce poświęcone w sposób całkowity i wyłączny Bogu. Dom modlitwy, to nie tylko miejsce zgromadzeń, ale "oznacza i ukazuje Kościół żyjący w tym miejscu, mieszkanie Boga z ludźmi pojednanymi i zjednoczonymi w Chrystusie", "To miejsce, gdzie sprawuje się i przechowuje Najświętszą Eucharystię oraz gdzie gromadzą się wierni i gdzie czci się obecność Syna Bożego, Zbawiciela naszego, złożonego za nas na ołtarzu ofiarnym jako pomoc i pociechę wiernych..." (KKK 1181).


- Dlaczego muszę iść co niedziela do kościoła? Dlaczego nie wystarczy jak się pomodlę w domu, na łące, w lesie? Będzie to wygodniej, swobodniej... tam też mogę to zrobić...
- Ale czy tam, masz możliwość spotkać Boga, przylgnąć do Niego w Komunii?
Wchodząc do świątyni, mijasz drzwi, mijasz próg, wchodzisz do pomieszczenia. Z chwilą wejścia winniśmy sobie uświadomić, że jesteśmy u Boga, wstępujemy do nowego życia. Wchodzimy do Domu Ojca, gdzie On na nas czeka!
Gdy idziemy do kogoś w gości, nie zostajemy nigdy w progu domu, ale idziemy tam gdzie nam wskaże gospodarz, idziemy za nim, aby być jak najbliżej niego. A my lubimy okupować drzwi, albo parkan. Ktoś nas zaprasza na obiad, a my zatrzymujemy się przy furtce, co sobie o nas pomyśli?
Gdy idziemy do kogoś w gości, zazwyczaj staramy się zachowywać kulturalnie. Stosownie do sytuacji i miejsca. A często się zdarza, że przychodząc do mieszkania Boga, nie umiemy się zachować. Coś jest dla nas ważniejsze niż te 60 min., które Bóg chce tylko dla siebie.
Jakie są nasze gesty, jak stoję, jak klęczę, jak siedzę. Czy może nie pomyliłem kościoła z kawiarnią (gest założonej nogi na nogę, czy żucie gumy - tak często ostatnio spotykane). To jak sie zachowuję, mówi o mojej wierze, pokazuję swoją wiarę, czy wiem po co i dla Kogo tak naprawdę jestem w tym kościele.
Kościół, miejsce modlitwy; dom, który Bóg wziął za swoje mieszkanie.
Trudna i bolesna sprawa - jak dbam o ten dom? Jak ja sam, osobiście staram się, aby on był piękny, wspaniały. Ktoś go kiedyś ufundował, zbudował, przyozdobił, modlimy się za tamtych ludzi, dziękujemy za ich ofiarę. Dzisiaj się mamy wszyscy pytać, w jakim stanie przekażemy go następnym pokoleniom? Czy może stał się on jeszcze piękniejszy, wspaniały, czy może zaniedbaliśmy go i stracił cały swój blask.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie