XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 PAŹDZIERNIKA 2010 r. 2010-10-02

Dzisiaj wraz z całym Kościołem w Polsce rozpoczynamy kolejny - 66. już -„Tydzień Miłosierdzia", który tematem i hasłem zaprasza nas do Wieczernika, gdzie Chrystus umywał swoim uczniom nogi i zachęcał: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem". Swoją pokorną postawą Chrystus zdumiewał nawet apostołów, a sam Piotr musiał się jeszcze wiele nauczyć, by w końcu usłyszeć: „paś baranki moje".

Ewangelia dzisiejsza rozpoczyna się modlitwą - prośbą apostołów: „Panie przymnóż nam wiary". I my rozpoczynamy Eucharystię i cały ten tydzień wołaniem: „Panie przymnóż nam wiary". Prosimy Chrystusa: Panie, spraw, abyśmy nie zmarnowali czasu jaki nam dajesz, czasu Twojego nawiedzenia - spotkania z Tobą tu i teraz, spotkania w drugim człowieku; byśmy nie zmarnowali Twoich darów, Twojej miłości; byśmy byli zdolni do miłości bez granic, zdolni do służby braciom i na koniec zdolni, by bez żalu powiedzieć: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać".

Uczyńmy rachunek sumienia z naszej miłości wobec Boga i bliźnich.

1. Z racji I niedzieli o godz. 15.00 będzie Msza św. podczas której będzie udzielany chrzest a o godz. 17.15 nabożeństwo różańcowe na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, kto tylko może. W tygodniu Różaniec także o godz. 17.15. Prosimy i zachęcamy, aby z każdej rodziny ktoś był obecny zawsze w tygodniu na tym nabożeństwie, by z Maryją trwać na modlitwie i wypraszać potrzebne łaski. Matka Boża wciąż prosi Odmawiajcie Różaniec. Swoją obecnością na Różańcu odpowiadajmy na Jej prośbę.

2. Młodzież klas III Gimnazjum i Ich Rodziców zapraszamy w czwartek na comiesięczne spotkanie przed Sakramentem Bierzmowania na nabożeństwo różańcowe i Mszę św.

3. W tym tygodniu przypada II piątek miesiąca, Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Msza święta a po Niej rozpoczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu według programu wywieszonego w gablocie ogłoszeń. O godz. 17.15 będzie Różaniec a po nim Msza święta i ucałowanie Relikwii Krzyża św.

4. W tym dniu będzie Droga Krzyżowa, która jak zwykle będzie o godz. 20.00 prowadzona przez Gimnazjum im. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

5. W sobotę zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych na cmentarzu. O godz. 16.00 będzie Msza święta a po niej Różaniec. Przyjdźmy jak najliczniej aby wspólnie modlić się za naszych bliskich zmarłych.

6. W przyszłą niedzielę w całej Polsce będziemy przeżywać jako Dzień Papieski. Jest on obchodzony od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego integralną częścią jest zbiórka do puszek przy kościołach na stypendia dla uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej. Te zbiórkę przeprowadzi Młodzież naszego Gimnazjum. Oprawę liturgiczną na Mszy św. o godz. 9.00 przygotuje Młodzież Gimnazjum a Mszy św. o godz. 10. 30 dzieci ze Szkoły Podstawowej.

7. Również w przyszłą niedzielę będzie nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla matek po Mszy św. o godz. 7.00 a składka na tacę w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na potrzeby bieżące parafii.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

9. Przypominamy jak zwykle o robieniu porządków przy grobach i placach na cmentarzu, tym bardziej, że zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prosimy o zachowanie czystości oraz o składanie śmieci do pojemników na to przeznaczonych. Korzystajmy ze sprzyjającej pogody. Nie zwlekajmy z tymi porządkami do ostatniej chwili bo trzeba wywieźć śmieci i to kilkakrotnie po czynionych pracach. Przestrzegamy przed przywożeniem śmieci z poza cmentarza, bo kto tak uczyni będzie ukarany mandatem przez odpowiednie służby miejskie. Prosimy także zwracać uwagę by nie palić w pojemnikach żadnych śmieci.

Wypominki będziemy przyjmować od przyszłej niedzieli. Składamy serdeczne

Bóg zapłać za złożone przy tej okazji ofiary.

10. Od dzisiejszej niedzieli nasza Caritas będzie rozprowadzała znicze i kwiaty na groby. Prosimy aby nabywać znicze w kiosku parafialnym bo w ten sposób wspomagamy potrzebujących. Dziękujemy Caritasowi i woluntariuszom za całoroczną, bezinteresowną posługę wobec potrzebujących naszej parafii. Bóg zapłać.

11. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Pozostańmy na Adorację

W kalendarzu liturgicznym obecnego tygodnia widnieją wspomnienia:

* w poniedziałek, 4 października – świętego Franciszka z Asyżu, autora znanej modlitwy o pokój, w której prosi się, by Bóg uczynił z nas narzędzia pokoju;
* we wtorek, 5 października – świętej Faustyny Kowalskiej, apostołki Miłosierdzia Bożego. Zawdzięczamy jej przypomnienie prawdy o nieodwołalnej miłości Boga do człowieka;
* w czwartek, 7 października – Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, wspomnienie ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy pod Lepanto;
* w sobotę, 9 października – świętego Wincentego Kadłubka, biskupa, który jednak zrzekł się tego urzędu i osiadł w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Jest autorem Kroniki polskiej, czyli pierwszej historii Polski.

W Dzień Papieski, w niedzielę 10 października, odbędzie się w Tarnowie Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą celebrowaną o godz. 12.00 w kościele bł. Karoliny. Po jej zakończeniu Marsz wyruszy na tarnowski Rynek. Organizatorzy gorąco zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu wszystkich, którzy zechcą przez radosną manifestację, której będzie towarzyszyła modlitwa, ukazać wielką wartość życia ludzkiego i rodziny oraz włączyć się w budowanie cywilizacji życia, o której uczył nas Sługa Boży Jan Paweł II.

Bliższe informacje na temat Marszu można znaleźć na plakatach i stronie internetowej: www.marszprolife-tarnow.pl