XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 LIPCA 2010 ROK 2010-07-11

Gromadzimy się na niedzielnej Eucharystii, która jest ucztą i szkołą miłości. Gromadzimy się we wspólnocie Kościoła, aby wyznać naszą wspólną wiarę i umocnić miłość do Boga, którego mamy kochać „całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem”. Otwierając swoje serca i umysły na Boga, którego nie mogą zobaczyć nasze oczy, dostrzegamy wokół nas naszych bliźnich. Miłość do nich jest nie tylko wyrazem naszej naturalnej dobroci, ale również świadectwem wierności Bożemu prawu. Chcąc osiągnąć życie wieczne, nie możemy zapominać o konieczności zachowywania prawa miłości. Składka na tacę przeznaczona dziś na potrzeby bieżące parafii. Bóg zapłać za złożone ofiary. Za wszystkie niewierności w wypełnianiu przykazania miłości przeprośmy dobrego Boga.

Panie, który pochylasz się nad każdym człowiekiem, zmiłuj się nad nami.

Chryste, który otwierasz swe serce dla każdego grzesznika, zmiłuj się nad nami.

Panie, który zapraszasz nas, abyśmy głosili Ewangelię przykładem życia, zmiłuj się nad nami.

1. Porządek Mszy św. wakacyjny; 7.00, 9.00, 11.00 i wieczorna Msza św. o godz. 18.00. Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej.

3. W piątek o godz. 20.00 cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację. Po niej zakończenie w kościele i ucałowanie Relikwii Krzyża Świętego. Bierzmy z radością udział w niej by, choć w ten sposób spłacić dług wdzięczności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

4. W przyszłą niedzielę składka na tacę będzie na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

5. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki Ich Świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego z okazji Imienin. Szczególne życzenia składamy naszym siostrom; przełożonej S. Erneście i S. Wizennie. Niech Dobry Bóg obdarza Ich swoimi łaskami, darzy dobrym zdrowiem i błogosławi na każdy dzień a Matka Najświętsza niech nieustannie pomaga w życiu zakonnym. Bóg zapłać za modlitwę i Szczęść Boże.

6. Dziś mija 67 rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu, które weszły do historii jako "krwawa niedziela". 11 lipca 1943 r. uzbrojeni Ukraińcy otoczyli 99 polskich wsi i miasteczek na Wołyniu, w których następnie z hasłem "Śmierć Lachom" na ustach bestialsko wymordowali polskich mieszkańców tych miejscowości - mężczyzn, kobiety i dzieci. Oprawcy nie oszczędzili nawet tych z naszych rodaków, którzy zgromadzili się na niedzielnej mszy świętej. Zginęło również wielu rzymskokatolickich księży. "Krwawa niedziela" stała się symbolem okrutnego ludobójstwa i czystek etnicznych dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkujących Kresy Południowo-Wschodnie Drugiej Rzeczpospolitej. Ludobójcze akcje OUN i UPA pochłonęły tam w latach 1943-46 około 200 tysięcy ofiar. Skala tych mordów oznacza, że była to największa, z premedytacją zaplanowana i przeprowadzona, akcja eksterminacji polskiej ludności w długiej historii naszego kraju. O dziesiątkach tysięcy niewinnych ofiar tych niewyobrażalnych zbrodni wciąż jednak mało pamiętamy. Módlmy się za spokój ich dusz, pamiętając, że zginęli tylko dlatego, że mówili po polsku i byli katolikami ...

8. Za chwilę Bóg udzieli nam swojego błogosławieństwa, abyśmy słuchając Go i wypełniając Jego Prawo, osiągnęli życie wieczne. Ostatnie słowa liturgii Mszy Świętej: „Idźcie w pokoju Chrystusa”, niech nam raz jeszcze przypomną ostatnie słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Idź, i ty czyń podobnie”. To znaczy kochaj Boga i kochaj każdego człowieka.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

W dzisiejszej Ewangelii słyszeliśmy pytanie o życie wieczne. Co należy zrobić, by je osiągnąć? To winno być jednym z fundamentalnych pytań naszego życia, przecież jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego. Niech dzisiejszy udział we Mszy Świętej umocni nasze pragnienie szukania osobistej i prostej drogi do wieczności.

Bardzo bogaty jest liturgiczny kalendarz obecnego tygodnia. Będziemy obchodzić wspomnienia:

* w poniedziałek, 12 lipca – świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, który porzucił godność kapelana cesarza, by podążyć śladami świętego Wojciecha. Ewangelizował Słowian i Prusów. Zawdzięczamy mu też napisanie Żywotu świętego Wojciecha;
* we wtorek, 13 lipca – świętych Andrzeja Świerada i Benedykta, dwóch pustelników, prowadzących niezwykle surowe życie, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego;
* we czwartek, 15 lipca – świętego Bonawentury, franciszkańskiego zakonnika, profesora filozofii i teologii, generała tego zakonu i wreszcie kardynała. Bogaty dorobek naukowy sprawił, że został ogłoszony Doktorem Kościoła;
* w piątek, 16 lipca – Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel. Nawiązuje ono do klasztoru na górze Karmel, z którego mnisi dotarli do Europy i zaczęli upowszechniać zwyczaj noszenia szkaplerza Najświętszej Maryi Panny jako znaku zbawienia, ratunku w niebezpieczeństwach i przymierza pokoju.