V NIEDZIELA WIELKANOCNA – 2 MAJA 2010 r. 2010-05-02

Gromadzimy się wspólnie w piątą Niedzielę Wielkanocną, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. Zebrała nas tutaj miłość do Jezusa, naszego Boga i Pana. Przyszliśmy do Tego, który pierwszy nas umiłował, który z miłości oddał za nas swoje życie
i zmartwychwstał. On kieruje dziś do nas słowo wzywające do okazywania miłości: „Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Prośmy w czasie tej Najświętszej Ofiary i podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, aby miłość wypełniała nasze codzienne życie, nadając mu sens i wzbudzając radość. Prośmy, abyśmy stanowili jedno w miłości, aby wszyscy poznali, że jesteśmy uczniami Jezusa.



1. Piąta niedziela wielkanocna wprowadziła nas w maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Ożywmy w tym miesiącu nasze dziecięce oddanie Matce Jezusa, śpiewając Litanię loretańską podczas nabożeństw majowych czy też indywidualnie, bądź w gronie sąsiadów przy kapliczkach.

Msze św. jak w każdą niedzielę. O godz. 15.00 Msza św. z udzielaniem Sakramentu Chrztu św. Nabożeństwo majowe o godz.17.30. O 18.00 Msza święta wieczorna.

2. Jutro 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Weźmy udział w liturgii tej uroczystości, dopisując w ten sposób kolejną kartę miłości naszego Narodu do Maryi. Msze św. o 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 Wcześniej o 17.30 nabożeństwo majowe. Pamiętajmy o wywieszeniu flagi. Możemy je nabyć w naszym kiosku Caritas składając ofiarę przynajmniej 4 zł. Ofiary te zasilą skromną kasę Caritasu. Flagi ofiarowała Rada Dzielnicy Krzyż. Bóg zapłać. Ponadto możemy w kiosku nabyć Gościa Niedzielnego i inne przedmioty. Skorzystajmy.


3. W tym tygodniu nabożeństwa majowe od wtorku o godz.18.00 - z wyjątkiem soboty - a po nich Msza święta wieczorna. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona będzie z nabożeństwem majowym. Po niej spotkanie Caritasu w Domu Katechetycznym.

Czytanki majowe, w trwającym Roku kapłańskim, będą poświęcone sylwetkom zasłużonych kapłanów naszej diecezji.

4. W czwartek, 6 maja przypada pierwszy czwartek miesiąca, kiedy to wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o powołania kapłańskie i zakonne. W czwartek, 6 maja czcimy świętych apostołów Filipa i Jakuba.

5. W piątek, 7 maja obchodzić będziemy pierwszy piątek miesiąca. Jest to dzień przebłagania, zwłaszcza przez przyjęcie Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy nasze osobiste oraz całego świata. Jest to też okazja aby pamiętać o Misjach i wspierać je modlitwą i ofiarą podczas wieczornej Mszy św.

Spowiedź przed I piątkiem w środę, czwartek i piątek od godz. 17.00.

Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić Ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II będzie w piątek o godz. 20.00. Bardzo serdecznie zapraszamy. Jeśli dopisze pogoda będzie na Kalwarii Krzyskiej.

6. W sobotę, uroczystość Św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Diecezji Tarnowskiej. Rozpoczął się tygodniowy Odpust w parafii Szczepanów. Wszystkich Solenizantów, polecamy wstawiennictwu świętego Patrona.

W sobotę o godz. 17.00 będzie Msza św. na cmentarzu. Po Mszy św. nabożeństwo majowe. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych i prosimy o robienie porządków przy grobach. Śmieci prosimy składać do pojemników na to przeznaczonych. Dziękujemy za kulturę zachowania porządku na cmentarzu. Jak zawsze przy takich nabożeństwach złożymy ofiary na potrzeby cmentarne.

7. W przyszłą niedzielę 9 maja dzieci klas II przeżyją I Komunię Świętą z udziałem Rodziców i Chrzestnych i zaproszonych Gości. W związku z tym kilka informacji:

A. W sobotę o godz. 9.00 będzie I Spowiedź dzieci klas II, ich Rodziców i Chrzestnych. Bardzo serdecznie prosimy by wszystkie dzieci przyszły na tę godzinę. Przed ich Spowiedzią będzie wspólne przygotowanie.

B. W niedzielę dzieci gromadzą się przed kościołem o godz. 10.15 i ustawiają się koło kościoła od strony zakrystii. Po błogosławieństwie Rodziców w uroczystej procesji zostaną wprowadzone do kościoła na Mszę św. w czasie, której przyjmą po raz pierwszy Pana Jezusa do serca.

C. Bardzo prosimy, aby na Mszę św. o godz. 10.30 przyszli Rodzice, Chrzestni, Rodziny i Goście Komunijni. Pozostali niech skorzystają z Mszy świętych o innej porze.

D. Podczas I Komunii św. w kościele robią zdjęcia tylko wyznaczeni i wybrani przez Rodziców: fotograf i kamerzysta. Inni muszą się zadowolić filmowaniem i robieniem zdjęć w innych miejscach. Prosimy o zachowanie porządku.

E. Dzieci klas II będą mieć próbę we środę o 16.00 razem z Rodzicami. Obecność sumienna i obowiązkowa.

8. Nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.00.

9. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; potrzebnego zdrowia, błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

10. Matura kończy pewien okres w życiu i jednocześnie rozpoczyna dorosłe życie . Matura to trudny, ale i piękny dzień. Życzymy wszystkim Maturzystom zdania egzaminu oraz podejmowania dobrych decyzji dotyczących przyszłości. Polecamy Ich opiece Matki Najświętszej i zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych. Taka Jest tradycja.

11. Młodzież klas III Gimnazjum rozpocznie w środę Nowennę przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania podczas nabożeństw majowych. Obecność obowiązkowa. Bierzmowanie będzie 13 V o godz. 15.30 w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza.

12. Pozostańmy wszyscy na wspólną krótką Adorację Najświętszego Sakramentu. A na cały tydzień wszystkim życzymy Szczęść Boże.


Zamyślenia

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną. Temu uroczystemu wydarzeniu towarzyszyło odśpiewanie litanii do Najświętszej Panny. Nuncjusz apostolski dodał do tej modlitwy wezwanie "Królowo Korony Polskiej, módl się za nami", które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli. Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski. Wezwanie "Królowo Polski" zostało na stałe wpisane do litanii loretańskiej w 1908 r., kiedy zezwolił na to papież Pius X. W tym samym roku ustanowił on też święto Królowej Polski dla diecezji lwowskiej. Po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Jana Kazimierza. Święto zatwierdzone zostało oficjalnie w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. W 300. rocznicę królewskich ślubów, nową ich wersję opracował przebywający wówczas w miejscu internowania Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu - po uwolnieniu Prymasa - złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w obecności miliona wiernych. 10 lat później, 3 maja 1966 r. tam właśnie odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

W niedzielę 2 maja - po raz siódmy - obchodzony jest Dzień Flagi RP.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy."Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - tak brzmiała ustawa przyjęta w 1831 roku przez Sejm.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie