NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 10 STYCZNIA 2010 r. 2010-01-10

W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego wspominamy wydarzenia, które miały miejsce nad Jordanem, gdy Jezus przyszedł do Jana Chrzciciela, by przyjąć chrzest. Wtedy też objawił się Bóg Ojciec, a także Duch Święty, który był widoczny pod postacią gołębicy. Podczas naszego chrztu świętego doświadczyliśmy także obecności Boga w Trójcy jedynego oraz Jego miłości do nas. Staliśmy się wówczas dziećmi Bożymi. Dziś od naszej współpracy z łaską Bożą zależy rozwój życia Bożego w nas oraz realizowanie wypływających z chrztu zobowiązań. W życiu codziennym polega to na trosce o rozwój życia duchowego poprzez nawrócenie, zachowanie przykazań Bożych, modlitwę i jednoczenie się z Chrystusem, zwłaszcza w Eucharystii.






Składka na tacę przeznaczona jest na spłatę długu na parking. Przeprośmy teraz Boga za nasze grzechy, zwłaszcza za to, że niekiedy sprzeniewierzyliśmy się przyrzeczeniom chrzcielnym, abyśmy mogli godnie uczestniczyć w tej Mszy Świętej.

1. Po południu o godz. 17.30 niedzielne Nieszpory. Serdecznie zapraszamy.

Wcześniej o godz. 14.00 będzie Adoracja dzieci przedszkolnych przy żłóbku Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. Dzisiejsza niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem.

3. W środę nie zapomnijmy o Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po wieczornej Mszy św. Po niej spotkanie formacyjne Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w domu katechetycznym.

4. Cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II będzie po Mszy świętej o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.

5. W Uroczystość Trzech Króli Kolędnicy Misyjni zakończyli w naszej parafii kolędowanie i przynieśli na dary ofiarne złożone przez parafian ofiary w kwocie 4 312 zł. i 3 euro Kolędowało 8 grup kolędników misyjnych, w których zaangażowało się 44 dzieci a także dorośli jako opiekunowie poszczególnych grup. Dziękujemy za ofiary, które zostały przekazane do referatu Misyjnego naszej Kurii Diecezjalnej i są przeznaczone na projekty w krajach misyjnych.


6. W przyszłą niedzielę będą zbierane ofiary przed kościołem na pokrycie kosztów ogrzewania. W grudniu ofiary wyniosły 1 280 złotych i 50 groszy. Bóg zapłać.

Miło nam poinformować, że w przyszłą niedzielę w naszym kościele wystąpi tworzący się w naszej parafii młodzieżowy zespół „Łowcy serc” z repertuarem kolęd. Śpiewać będą na Mszach świętych oprócz 10.30.

Również w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 10.30 będą Jasełka w wykonaniu dzieci.


Natomiast o godz. 16.30 będzie specjalna Msza św. dla Stowarzyszenia „Arka”, Poradni Specjalistycznej i Telefonu zaufania nr 19487 pod przewodnictwem Prezesa Ks. Dr Władysława Szewczyka.

7. Informujemy, że można już składać wnioski o stypendium Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Druki wniosków, jak i szczegółowe informacje można pobrać ze strony Wydziału Katechetycznego www.katecheza.diecezja.tarnow.pl klikając zakładkę Fundacje. Termin składania wniosków upływa 23 stycznia 2010 roku.

8. 27 lutego 2010 roku w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym „ARKA” w Gródku nad Dunajcem odbędzie się dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Będzie go prowadził ks. dr Robert Kantor sędzia Sądu Diecezjalnego w Tarnowie i wykładowca prawa kanonicznego w tarnowskim Seminarium Duchownych. Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie lub mailem w „ARCE”: (018)4401300, info@cfr-arka.pl


9. Na ciągłe odkrywanie wielkości daru chrztu świętego, na nieustanną wdzięczność Bogu, że powołał nas do życia wiecznego, oraz na realizację przyjętych zobowiązań chrzcielnych przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.


Kurs fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii odbędzie się w soboty 6 i 13 lutego br. w kościele p.w. św. Krzyża i św. Filipa Neri oraz oratorium Księży Filipinów w Tarnowie, przy ul. Piłsudskiego 9 (o godz. 9.00 Msza Święta, a następnie wykłady do godz. 13.30). Warunkiem otrzymania pozwolenia na fotografowanie i filmowanie jest udział w dwóch dniach kursu.

Zgłoszenia na kurs można dokonywać w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w terminie do końca stycznia br. (tel. 014 63 17 380, e-mail: wydzdusz1@diecezja.tarnow.pl). Przy zgłoszeniu należy podać dokładny adres zameldowania oraz parafię zamieszkania.

Na pierwsze spotkanie kandydaci (powyżej 16 roku życia) winni doręczyć prowadzącemu kurs (ks. dr Bolesławowi Margańskiemu) pisemne skierowanie od Księdza Proboszcza oraz dwie fotografie (3 cm x 4 cm) do identyfikatora. Ofiara związana z kursem wynosi 50 zł.

ZAMYŚLENIA


Ja chrzczę was wodą - wołał Jan - On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Kto wtedy mógł zrozumieć głębię wymowy tych słów? Trzy lata później słowa o Duchu Świętym i ogniu spełniły się. Jezusa nie było już wtedy w materialny sposób wśród uczniów. Dziś nad Jordanem jest obecny. Znak otwartych niebios i gołębicy? Głos rozlegający się z nieba? Nie dla wszystkich te znaki były czytelne. Bo gdyby były - czy za Jezusem nie poszłyby tłumy? A nie poszły. Wiemy z relacji apostoła Jana, że dopiero „następnego dnia Jan,... gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: »Oto Baranek Boży«. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem” (J 1,35-37). Wielkie sprawy miały dojrzewać powoli.

Lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem. Mesjaszem? Czyli kim? Skojarzenia tamtych ludzi były nasycone treścią religijną, lecz przede wszystkim były wyrazem ich narodowych, politycznych oczekiwań. Bo nie mieli swojego ni państwa, ni króla. Krajem podzielonym na maleńkie skrawki rządzili namiestnicy rzymskiego cezara. W narodzie drzemało oczekiwanie na kogoś, kto poderwie do walki, poprowadzi przeciwko wszystkim znienawidzonym siłom. Co jakiś czas wybuchały zbrojne bunty, ale wszystkie kończyły się rychłą klęską. Żaden z wodzów nie okazał się Mesjaszem, któremu by Bóg pobłogosławił. Wciąż więc czekano.

My, Polacy, potrafimy zrozumieć to oczekiwanie bardziej niż inne narody. Mieliśmy rozbiory, mieliśmy okupację, mieliśmy czasy komunizmu. Czekaliśmy. I na wodza, i na stosowną okazję, i na to, by Bóg nam pobłogosławił. Tak naprawdę to wciąż czekamy, bo czujemy się zniewoleni przez tych, którzy nas oszukali, wykorzystując naszą naiwność i niedoskonałe mechanizmy demokracji. Nasze oczekiwania były i są pełne nadziei w Bogu: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” - śpiewaliśmy. Czekamy dalej.

Naszym wodzem jest Jezus, chce nas prowadzić, ale my jakbyśmy czekali na coś innego. Co przed dwudziestu wiekami zrobił Jezus? Ku czemu starał się skłonić ludzi? Nie ku zbrojnej walce, ani ku politycznej rozgrywce. Św. Paweł przypomina, byśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie. Rozumnie, sprawiedliwie, pobożnie... To jest program chrześcijan. Wiem, że łatwiej programy pisać innym. Wiem, że każdy z nas jest bardziej skory do poprawiania świata niż siebie. A jednak chrześcijanin powinien zaczynać od siebie. Nad Jordanem ludzie wyznawali swoje grzechy. A Jan wzywał ich do przemiany życia. Jezus także przyjął chrzest nawrócenia - choć grzechu nie popełnił. Bo On chce nas poderwać do walki wewnętrznej, moralnej. O dobro naszych czynów, słów, myśli. O to, byśmy rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie żyli na tym świecie. Zauważ: na pierwszym miejscu rozumnie! Bo też i rozum jest pierwszym darem Boga. Potem: sprawiedliwie. To znaczy wedle zamysłu Bożego prawa - Dekalog jest jego najkrótszym i zawsze aktualnym streszczeniem. Wreszcie: pobożnie. Bo bez oparcia na wierze, modlitwie, wspólnocie wierzących nie sposób obronić w sobie dobra. Taki jest program ochrzczonych wraz z Jezusem. Mój i twój program.




<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie