XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 PAŹDZIERNIKA 2009 ROK 2009-10-09
W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy 65. Tydzień Miłosierdzia, który przypomina nam o tym, byśmy otoczyli troską życie. Jest ono darem Bożym i zadaniem. Coniedzielna Eucharystia, sprawowana w parafii, jako wspólnocie dzieci Bożych, umożliwia nam spotkanie z odwiecznym Słowem, Synem Bożym, który zawiera w sobie pełnię życia. To On jest Źródłem i Dawcą wszelkiego życia, i tylko z Nim człowiek może nadać sens swojej egzystencji. Tam, gdzie człowiek czuje się panem życia swojego i innych, tam nigdy nie zazna pokoju, nie zawiąże wspólnoty, podepcze dar darmo dany, przekreśli miłość Boga. Dar życia winniśmy pielęgnować, strzec i rozwijać jak najcenniejszy kamień, który poddając się szlifowaniu rękom rzemieślnika, stanie się drogocennym diamentem. Stając w pokorze serca, prośmy Chrystusa, by nasze życie, umacniane Jego Słowem i przyjmowaną Komunią św., coraz bardziej przypominało Jego ziemską drogę, byśmy w wieczności zasłużyli na pełnię życia w Bogu.


Przeprośmy Pana za nasze winy, abyśmy mogli w pełni cieszyć się życiem i radością, które pochodzą od Boga.

1. Z racji I niedzieli o godz. 15.00 będzie Msza św. podczas której będzie udzielany chrzest a o godz. 17.15 nabożeństwo różańcowe na które bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, kto tylko może. W tygodniu Różaniec także o godz. 17.15. Prosimy i zachęcamy, aby z każdej rodziny ktoś był obecny zawsze w tygodniu na tym nabożeństwie, by z Maryją trwać na modlitwie i wypraszać potrzebne łaski. Matka Boża wciąż prosi Odmawiajcie Różaniec. Swoją obecnością na Różańcu odpowiadajmy na Jej prośbę.

2. Dzieci klas II i Ich Rodziców zapraszamy w czwartek na comiesięczne spotkanie przed I Komunią świętą na nabożeństwo różańcowe i Mszę św.

3. W tym tygodniu przypada II piątek miesiąca, Dzień Skupienia i Modlitw do

Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Msza święta a po Niej rozpoczyna się Adoracja Najświętszego Sakramentu według programu wywieszonego w gablocie ogłoszeń. O godz. 17.15 będzie Różaniec a po nim Msza święta i ucałowanie Relikwii Krzyża św.

4. W tym dniu będzie Droga Krzyżowa, która jak zwykle będzie o godz. 20.00 prowadzona przez Gimnazjum im. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

5. W sobotę zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych na cmentarzu. O godz. 16.00 będzie Msza święta a po niej Różaniec. Przyjdźmy jak najliczniej aby wspólnie modlić się za naszych bliskich zmarłych.

6. W przyszłą niedzielę w całej Polsce będziemy przeżywać jako Dzień Papieski. Jest on obchodzony od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jego integralną częścią jest zbiórka do puszek przy kościołach na stypendia dla uzdolnionej młodzieży gimnazjalnej. Te zbiórkę przeprowadzi Młodzież naszego Gimnazjum. Oprawę liturgiczną na Mszy św. o godz. 9.00 przygotuje Młodzież Gimnazjum a Mszy św. o godz. 10. 30 dzieci ze Szkoły Podstawowej.

7. Również w przyszłą niedzielę będzie nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla matek po Mszy św. o godz. 7.00 a składka na tacę w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na spłatę długu na parking. Ofiary na ten cel we wrześniu wyniosły 3. 067 zł. + 20 $. Składamy serdeczne Bóg zapłać.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia; błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

9. Przypominamy jak zwykle o robieniu porządków przy grobach i placach na cmentarzu, tym bardziej, że zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Prosimy o zachowanie czystości oraz o składanie śmieci do pojemników na to przeznaczonych. Korzystajmy ze sprzyjającej pogody. Nie zwlekajmy z tymi porządkami do ostatniej chwili bo trzeba wywieźć śmieci i to kilkakrotnie po czynionych pracach. Przestrzegamy przed przywożeniem śmieci z poza cmentarza, bo kto tak uczyni będzie ukarany mandatem przez odpowiednie służby miejskie. Prosimy także zwracać uwagę by nie palić w pojemnikach żadnych śmieci.

Wypominki będziemy przyjmować od przyszłej niedzieli. Składamy serdeczne

Bóg zapłać za złożone przy tej okazji ofiary.

10. Są do nabycia „Krążki Nadziei” - symboliczny znak otwartego serca. Krążki są rozprowadzane w naszym KIOSKU CARITAS. Nie jest to kupowanie krążków, ale otrzymywanie jako symbol za wrażliwość serca i złożona ofiarę. Do każdego krążka jest dołączony obrazek ze św. Janem Vianneyem i modlitwą w intencji kapłanów i powołań kapłańskich ofiara 5 zł.

11. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Pozostańmy na Adorację

OGŁOSZENIA DODATKOWE1. Dziś pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcamy do udziału w codziennej Mszy Świętej połączonej z tym nabożeństwem. A tych, którym trudniej dotrzeć na liturgię, prosimy o odmawianie różańca w domach. Sługa Boży Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).


2. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi może nas Kościół obdarzyć. W niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, w czwartki – tajemnice światła.


3. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada w środę, 7 października.


4. W Kościele rozpoczynamy dziś kolejny Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy, że miłosierdzie ma być stałym elementem naszej chrześcijańskiej postawy wobec drugiego człowieka, zewnętrznym wyrazem naszej wiary. Przynagleni darem Bożej miłosiernej miłości, każdego dnia powinniśmy oddawać życie braciom, powinniśmy stawać się świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie.


W tym tygodniu patronują nam:


* 5 X – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; Ojciec Święty Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego Miłosierdzia”, która wyszła z Polski (wspomnienie obowiązkowe);
* 9 X – bł. Wincenty Kadłubek (1160-1223), biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV; spisał on dzieje naszego narodu w swojej kronice (wspomnienie obowiązkowe);
* 10 X – bł. Maria Angela Truszkowska (1825-1899), współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Felicjanek zajmujących się biednymi dziećmi (wspomnienie obowiązkowe).

NIEDZIELNE ZAMYŚLENIA


Ileż to powiedziano, napisano, wyśpiewano, namalowano, wytańczono i wyrzeźbiono na temat kobiety i mężczyzny! Na naszych oczach zmienia się spojrzenie na małżeństwo, na sakrament, na życie we dwoje, na rozwody. Starszym bardzo trudno pogodzić się z tym, że tak wiele jest rozwodów. Młodsi próbują dociec źródeł takich zmian. Księża pracujący w parafii wraz z narzeczonymi rozmawiają na ten temat i na ile tylko potrafią, wzajemnie sobie pomagają. Sakrament małżeństwa jest zbyt poważną decyzją, aby przystąpić do niego nieprzygotowanym. A jednak sporo małżonków rozchodzi się po jakimś czasie. Niestety, ta prawdziwa przyczyna, najbardziej bolesna, rzadko zostaje wypowiedziana. Skrzywdzeni małżonkowie nie ufają spowiednikowi ani terapeucie w poradni i swoją krzywdę zamykają w sobie, a ci, którzy zlekceważyli sakrament – są tak pełni euforii wobec spodziewanego szczęścia, że też nie są skorzy niczego wyznać. A przecież ich małżeństwo ma świadka – Chrystusa… Jemu nie da się powiedzieć nieprawdy.


* * *


Pewni małżonkowie co roku, w rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa, wyjeżdżali do pobliskiego klasztoru. Tam bowiem przed kilkudziesięciu laty zawarli małżeństwo. I tak rok w rok, mniej więcej w tym samym dniu, a nawet godzinie, siedząc w ławce, przyrzekali sobie miłość, wierność, uczciwość małżeńską oraz to, że się nie opuszczą aż do śmierci. Czynili to w sposób niezwykle dyskretny. Gdy wyrosły dzieci, gdy nastały wnuki i siły były już nie te, prosili krewnych, aby ich podrzucili do klasztornego kościoła. Gdy nadeszły złote gody, rodzina zrobiła im niespodziankę. Na Mszy Świętej zgromadziła się niemal cała rodzina. Jubilaci byli szczęśliwi. Nie chcieli klęczników ani pierwszego miejsca. Tak jak zwykle w ciszy ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że wytrwają przy sobie aż do śmierci. Gdy nadeszła, zabrała ich oboje. Najpierw zmarła małżonka, a kilka później odszedł mąż. Pogrzeb mieli razem. Niektórzy im zazdrościli takiej miłości. A oni sobie to po prostu wymodlili.***


Zarówno dzieci, jak i dorośli przychodzą na Eucharystię. Słowo Boże jest zachętą do pielęgnowania wzajemnej miłości. Dzieciom łatwiej jest przyjąć miłość rodziców jako odbicie miłości Boga Ojca. Pan Jezus postawił za wzór dziecko. Ono jest bezbronne, ale jednocześnie ufające. Dorośli inaczej patrzą na świat. Maja dużo kłopotów, które często są przyczyną osłabienia ich wzajemnej miłości. Bywa, że tylko dzieci i obowiązek ich wychowania podtrzymują ich małżeństwo. Rodzice potrzebują miłości swoich dzieci. O tym należy powiedzieć dzieciom w homilii. One często uważają, że im się wszystko należy, że muszą coś mieć i koniec. To nie tak ma być. Warto wyjaśnić dzieciom, że skoro sam Pan Jezus postawił ich jako wzór, to rzeczywiście tak jest. Trzeba zachęcić dzieci do modlitwy za rodziców, do okazywania miłości i szacunku, do pomagania im.
<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie