XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 WRZEŚNIA 2009 r.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU
2009-09-20

Jezus, odwieczne Słowo, przyniósł nam Dobrą Nowinę o zbawieniu i pozwala nam już teraz korzystać z owoców zbawienia, kiedy się uobecnia na ołtarzu w czasie Eucharystii, w której uczestniczymy. Na mocy sakramentów, które przyjęliśmy, jesteśmy zaproszeni do odpowiedzialności za głoszenie Dobrej Nowiny, która winna być przekazywana we współczesnym świecie. O tym obowiązku przypomina nam szczególnie dziś, Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Prośmy Pana podczas tej Eucharystii o ducha mądrości, byśmy roztropnie i odpowiedzialnie korzystali z wielkich darów Bożych, jakimi są media, dla naszego duchowego dobra i dobra tych, których Bóg powierzył naszej trosce. Módlmy się za ludzi pracujących w mediach, aby swoją pracę traktowali jako służbę dla dobra człowieka. Obejmijmy także naszą modlitwą ludzi tworzących media katolickie, aby byli dobrymi narzędziami w głoszeniu zbawczej mocy Ewangelii.







Aby Pan przyjął naszą modlitwę i dar naszej obecności, przeprośmy Go za wszystkie grzechy i zaniedbania, zwłaszcza te, które wynikają z naszego nieodpowiedzialnego tworzenia i korzystania z mediów. Przypominamy, że dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na spłatę długu na parking.

1. Msze Św.: 7.00, 9.00, 10.30 dla dzieci, 12.00 i 18.00. Po południu o godz. 17.30
niedzielne Nieszpory na które serdecznie zapraszamy. Po nich o godz. 18.00 Msza święta.

2. W środę zapraszamy na cotygodniową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej

Pomocy, która będzie po Mszy Św. Wieczornej o godz. 18.00.

3. W piątek o godz. 20.00 Droga Krzyżowa z modlitwą o rychłe wyniesienie Ojca Świętego Jana Pawła II na ołtarze. Nie tylko zapraszamy na nią ale także dziękujemy za dotychczasowe uczestnictwo już tak wielu parafian, zachęcając pozostałych, zwłaszcza tych, którzy jeszcze w niej nie uczestniczyli. Przychodźmy z rodzinami i korzystajmy z pięknych rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej a także z możliwości ucałowania Relikwii Krzyża Świętego. Drogi Krzyżowe będą po Kalwarii Krzyskiej dopóki pozwoli pogoda.

4. Nadal w wielu parafiach naszej diecezji prowadzona jest budowa kościołów.

Działanie to jak zawsze związane jest z poważnym zaangażowaniem i wysiłkiem miejscowej wspólnoty. W dziele budownictwa sakralnego nie powinno zabraknąć duchowej i materialnej pomocy całego Kościoła Tarnowskiego. W związku z tym jak już informowaliśmy Ks. Biskup Ordynariusz ustanowił parafie patronackie. Nasza parafia patronuje w diecezji budowę kościoła w Słopnicach Dolnych k. Limanowej. W przyszłą niedzielę przyjedzie Ks. Proboszcz tej parafii Ks. Jan Gniewek wygłosi kazania i zbierze ofiary na ten cel. Wspomóżmy ofiarą na tacę tę budowę.

5. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców po Mszy św. o godz.
7.00. Prosimy Ojców należących do Róż o sumienną obecność a Zelatorów o aktualną listę członków Róży.

6. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

7. Na naszych codziennych drogach nie możemy lękać się być mądrymi. Musimy też roztropnie korzystać ze świata mediów, aby idąc poprzez tę ziemię, dotrzeć ku ziemi nowej, znajdującej się poza zasięgiem kamery i mikrofonu. Niech nam w tym odpowiedzialnym pielgrzymowaniu przez świat współczesnych mediów towarzyszy Boże błogosławieństwo. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

DODATEK DO OGŁOSZEŃ


1. Dzisiejsza niedziela w sposób szczególny w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Jakim mogą być dobrem, wielokrotnie przekonywaliśmy się podczas tylu pielgrzymek papieskich do naszej Ojczyzny najpierw naszego umiłowanego Jana Pawła II, a ostatnio Ojca Świętego Benedykta XVI, widzieliśmy podczas tylu transmisji z uroczystości kościelnych, tylu programów katolickich. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, by właściwie i dla swojego ubogacenia korzystało z nich nasze młodsze pokolenie.


2. Jutro, w poniedziałek, 21 września, modlitwy zanosimy do Boga przez świętego Mateusza Apostoła. Tego dnia obchodzimy bowiem jego święto. Zredagowana przez świętego Mateusza Ewangelia jest najdoskonalszym zapisem wydarzeń z życia Pana Jezusa. A historia jego życia przebiega od celnego kantoru, gdzie nie zawsze panowała uczciwość, do pójścia za Mistrzem i godności Apostoła. Przez jego pośrednictwo prośmy, aby każdy z nas, zajęty sobą i własnymi sprawami, a dotknięty spojrzeniem Chrystusa, umiał pozostawić wszystko i pójść za Nim. Dziękujmy za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.


3. Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Zachęcamy i prosimy, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcamy też do odważnego rozglądania się, by poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego. Jest wiele propozycji, choćby działające u nas GRUPY APOSTOLSKIE, organizacje katolickie, parafialny Caritas, Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna Zapraszamy wszystkich chętnych!


W tym tygodniu patronują nam:

* 22 IX – bł. Bernardyna Jabłońska (1878-1940), siostra albertynka, kontynuatorka dzieła świętego brata Alberta (wspomnienie obowiązkowe);
* 23 IX – św. ojciec Pio (1887-1968), kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii; za życia i nadal po śmierci przyciąga do siebie wielkie rzesze; przypisujemy mu wiele cudów i nawróceń (wspomnienie obowiązkowe);
* 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440-1505), franciszkanin przepełniony duchem pokuty i płomienny kaznodzieja (wspomnienie obowiązkowe).


ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE



Białe – czarne; wysokie – niskie; dobro – zło; prawda – fałsz… Odwieczne przeciwieństwa zwalczają się w każdym z nas. Taki stan istnieje w każdym człowieku. Musimy nauczyć się mądrze wybierać. Chcemy mówić i głosić prawdę. Wszelkie decyzje rodzą się w naszym sercu. W nim rodzi się niepokój, źródło kolejnych wad. Chrystus zachęca, aby nie myśleć o sobie samym, o tytułach, zaszczytach, godności. Wpierw trzeba stać się sługą dla wszystkich, aby zrozumieć sens Ewangelii, a następnie ją wypełniać.

Dość często zdarza się, że dziecko żyje wśród dorosłych, którzy pragnąc zdobyć jego sympatię, dosłownie „kupują” je wszelkimi prezentami, słodyczami, zabawkami. Tak jest między rodzicami, którym coś się nie układa w małżeństwie. Dziecko stoi wtedy niejako na rozdrożu. A przecież kocha i matkę i ojca i nie rozumie, dlaczego któreś z nich pragnie, aby je bardziej kochało. Słyszy bowiem: „Kochasz mamusię bardziej niż tatusia, prawda?”. A ze strony ojca: „Zobaczysz, kupię ci, co tylko zechcesz, tylko musisz mnie kochać”. Jedno z najbardziej fatalnych posunięć w dziedzinie wychowania.

* * *

Problem wewnętrznej niezgody sprawia, że w naszym wnętrzu dobro i zło wciąż walczą ze sobą. Jest to obraz relacji między człowiekiem wierzącym a niewierzącym. Bóg, ponieważ jest Najwyższym Dobrem, ujmuje się za człowiekiem sprawiedliwym. I to wszystko ma swoje źródło w ludzkim wnętrzu. Jeśli jest ono podzielone, to człowiek przeżywa rozterki. Dlatego mówimy, że w sercu ludzkim rodzi się pokój lub niepokój. To w ludzkim sercu jest źródło cnót a także wad.

* * *

Dzieci dowiedziały się na katechezie, że w październiku codziennie o godzinie siedemnastej będzie różaniec dla wszystkich dzieci. Każda klasa kilka razy poprowadzi tę modlitwę. I jak to bywa wśród dzieci, przez kilka dni zapał trwał. Przychodziły na tę modlitwę prawie wszystkie. Codziennie otrzymywały też karteczkę. Za uzbieranie wszystkich karteczek katecheci obiecali dać nagrody. Po tygodniu zmalała liczba chodzących na różaniec, ale tylko dlatego, że jakiś wirus zapanował w szkole i dzieci się pochorowały. Po dwóch tygodniach była już stała liczba „małych wiernych”, którzy dzień w dzień sumiennie odmawiali te modlitwę. Opiekunowie zachodzili w głowę, nie wierząc, że jest ich tak wiele. Pod koniec miesiąca jeszcze kilkanaścioro dzieci „doskoczyło”, aby zdobyć karteczki. Kilkanaście dzieci, które ani razu nie opuściły różańca, otrzymały bardzo ciekawe nagrody.











XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU – 20.09.2009



Modlitwa wiernych


Dziękując Bogu za dar środków społecznego przekazu, prośmy Go o mądre i godne człowieka korzystanie z tych darów:



1. Za Kościół święty, aby mógł swobodnie głosić na całym świecie Ewangelię Bożą poprzez dobrą prasę, radio, telewizję i internet.


2. Za dziennikarzy, producentów, twórców filmowych, twórców stron internetowych, aby wiernie służyli prawdzie i szanowali wartości chrześcijańskie.


3. Za wszystkich tych, którzy manipulują mediami, szerząc zgorszenie, wprowadzając ludzi w błąd, aby zaprzestali takiego działania.


4. Za wszystkich korzystających z mediów elektronicznych, aby pamiętali o swym chrześcijańskim powołaniu do świętości.


5.Za rodziców i wychowawców, aby mieli odwagę i siłę do tego, by bronić dzieci i młodzież przed medialną deprawacją sumień.


6. Za nas samych, abyśmy mądrze korzystali z mediów, dla własnego duchowego dobra, dla dobra rodzin i wspólnot, w których żyjemy.



Wszechmogący Boże, dodawaj nam sił i duchowych mocy, abyśmy korzystając ze środków masowego przekazu, pogłębiali kulturę chrześcijańską i dobrym życiem świadczyli o prawdzie Ewangelii. Przez Chrystusa, Pana naszego.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie