XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 9 SIERPNIA 2009 r. 2009-08-09

„Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba”. To słowa Jezusa Chrystusa, które usłyszymy w Ewangelii. W dniu dzisiejszym, wspominając ich treść, Kościół pragnie odnowić naszą wiarę w naszego Zbawiciela, który pozostał z nami w Eucharystii. Pośród nas jest On sam, jako chleb życia i słowo zbawienia. Prośmy w czasie dzisiejszej Eucharystii, by nasza wiara była mocnym fundamentem życia chrześcijańskiego. Niech ten udział we Mszy Świętej będzie naszym szczerym wyznaniem wiary i pogłębieniem naszej więzi z Bogiem. A za to, że nie zawsze pogłębialiśmy naszą wiarę i nie zawsze pokładaliśmy naszą nadzieję w Panu, przeprośmy Go, by móc godnie uczestniczyć w Jego ofierze.




Dzisiejsza składka na tacę jest przeznaczona na pokrycie pożyczki na parking.



1. Po Prymarii zmiana tajemnic różańcowych dla Matek. Wieczorna Msza św. o godz. 18.00.

2. W środę po Mszy św. wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Serdecznie na nią zapraszamy.

2. W najbliższy piątek, 14 sierpnia, przypada Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Msza św. a po Niej Adoracja Najświętszego Sakramentu, którą rozpoczyna Franciszkański Zakon Świeckich i Parafialny Oddział Caritas. Szczegóły podane są w gablocie ogłoszeń. Adoracja potrwa do godz. 17.45. O tej godz. Podziękowania i Prośby do Chrystusa Ukrzyżowanego, o godz. 18.00 Msza św. z kazaniem i ucałowanie Relikwii Krzyża świętego. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym dniu Skupienia szczególnie na Mszę św. wieczorną i Drogę Krzyżową.

Wieczorem w piątek o godz. 20.00 kolejna Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o rychłą beatyfikację i kanonizację.

4. W sobotę przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mamy w tym dniu obowiązek pod grzechem ciężkim uczestniczenia we Mszy św. Ponieważ jest to święto kościelne i państwowe, dlatego Msze święte będą jak w niedziele wakacyjne o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 18.00. W tę jakże piękną, maryjną uroczystość, tradycyjnie w naszych świątyniach święcone są wianki ziół i kwiatów z naszych pól i łąk. Poświęcenie będzie po Mszach świętych. Ofiarujmy Maryi nie tylko poświęcone w tym dniu bukiety i wieńce, ale przede wszystkim serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

W ten dzień też tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, by wspominać „Cud nad Wisłą" z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

W tym też dniu Odpust w Brzozówce. Uroczysta Suma o godz. 11.00.


5. W przyszłą niedzielę składka na tacę jest przeznaczona na KUL i PAT przeniesiona z dzisiejszej niedzieli z racji zbierania ofiar na pokrycie pożyczki na parking.


6. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia.

Błogosławieństwa Bożego i opieki Ich świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do stołu Pańskiego.

A w tym tygodniu:

Jutro, 10 sierpnia, w liturgii specjalnym świętem uczcimy św. Wawrzyńca, diakona i męczennika z III wieku. Uczmy się od niego ofiarować Panu Bogu wszystko, nie wyłączając samych siebie.

We wtorek, 11 sierpnia, przypada wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

W środę 12 VIII – św. Joannę Franciszka de Chantal, zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – wizytek

W piątek, 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypada liturgiczne wspomnienie kapłana i męczennika, franciszkanina, świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

7. Dzięki wierze już tu, na ziemi mamy udział w życiu Bożym, którego pełnię osiągniemy w królestwie niebieskim. Niech nasza codzienna postawa przyczynia się do pomnażania wiary w sercach naszych sióstr i braci, aby i oni stali się gorliwymi wyznawcami i uczniami Chrystusa. Na realizację tego zadania niech błogosławi nam sam Bóg w Trójcy Świętej Jedyny.

Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.



ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE



Każda Eucharystia jest cudownym darem dla wierzących w Chrystusa. Oto sam Pan karmi nas swym świętym Ciałem i Krwią. Tajemnica ta jest niepojęta dla tych, którzy zbagatelizowali zaproszenie na Świętą Ucztę. Owszem, chodzą do kościoła, ale „ruchem konika szachowego”. A jeśli już są, to bardzo rzadko w pełni uczestniczą w Eucharystii. Tymczasem Chrystus jest Pokarmem dającym życie wieczne. Ta prawda wciąż powinna rozwijać w nas poczucie odpowiedzialności za cały Kościół.

W niektórych parafiach liczy się, ile rozdano Komunii Świętych. Czasami czyni to ministrant i wtedy śmiesznie to wygląda, bo patrzy na każdego wiernego, który przyjmuje Komunię Świętą i coś sobie tam mruczy pod nosem. A przecież wystarczy znać liczbę nabytych komunikantów. Wszelkie obliczenia są zapewne ważne dla badaczy rozwoju religijnego w parafii, ale nie trzeba owych obliczeń okazywać dosadnie. Skoro zaś już podaje się liczby chrztów, ślubów i innych wydarzeń, to wypada podać hipotezy dotyczące rozwoju życia religijnego i wspólnie z wiernymi zastanowić się nad dalszym rozwojem wspólnoty parafialnej. A może zamiast liczyć wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii, lepiej byłoby porozmawiać o ich zaangażowaniu religijnym, ich duchowych potrzebach?

* * *

Eucharystia zapowiadana była już w Starym Testamencie. Przykładem tego jest fragment z Księgi Królewskiej dotyczący Eliasza, któremu usługiwał sam anioł posłany przez Boga. My, którzy uczestniczymy już w pełni w Eucharystii, winniśmy być świadomi wszelkich łask, jakich dostępujemy, abyśmy nie zasmucali Bożego Ducha Świętego. Tak czyniąc naśladujemy samego Boga i stajemy się godni Jego obietnic.

Żydzi nie mogli zrozumieć nauczania Jezusa o tym, że On jest chlebem, który z nieba zstąpił. I chociaż Jezus odwoływał się do doświadczenia historycznego, które znane było Żydom, do proroków i do wydarzeń z manną, którą karmili się Izraelici na pustyni, to jednak nie przekonał swych słuchaczy. Ich umysły i serca pozostały zamknięte.

* * *

W czasie rekolekcji wielkopostnych misjonarz rozwijał temat pragnienia Eucharystii. Mówił o tak zwanym „głodzie Eucharystii”. Zastanawiał się jak to się dzieje, że kilka dni po spowiedzi spora liczba wiernych już nie przystępowała do Stołu Pańskiego. A może my, duchowni, popełniamy jakiś błąd? A może zbytnio akcentujemy grzeszność człowieka, a za mało mówimy o jego świętości?










<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie