XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 LIPCA 2009 ROK 2009-07-27




Gromadzimy się wokół ołtarza jako jedna rodzina dzieci Bożych. Łączy nas – jak napisał Święty Paweł Apostoł w Liście do Efezjan – jeden Bóg, jedna wiara, jeden chrzest i jedna nadzieja. Z tej jedności wynika zobowiązanie do otaczania troską bliźnich, zwłaszcza tych, którym brakuje codziennego chleba. Niech nasze spotkanie z Jezusem, który rozmnaża chleb i karmi głodnych, uwrażliwi nas na ludzi doświadczających niedostatku i zachęci do włączenia się w niesienie im pomocy. Niedziela 26.07.2009 jest też dniem Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Według programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu, ten dzień nosi hasło: „Otoczmy troską życie na naszych drogach”. Zachęcamy, więc wszystkich do modlitwy o większe poszanowanie życia na polskich drogach! Niech Niedziela Modlitw za kierowców zachęca nas do dołożenia więcej starań i troski o bezpieczne i kulturalne poruszanie się po drogach. Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale trzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych.



1. Po Prymarii nauka stanowa i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców. Po południu o godz. 18.00 Msza św. wieczorna.
Poświecenie i błogosławieństwo pojazdów po Mszy św. o godz. 9.00 i 11.00.

2. W środę serdecznie zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po wieczornej Mszy Świętej o godz.18.00.

3. W piątek o godz. 20.00 cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o Jego beatyfikację. Po niej zakończenie w kościele i ucałowanie Relikwii Krzyża Świętego.

4. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca sierpnia. Msze św. wotywne będą rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00.

5. W przyszłą niedzielę, pierwszą miesiąca będzie Msza św. o godz. 15.00, podczas której będzie udzielany Sakrament Chrztu Świętego. Przypominamy, że dzieci zgłaszamy wcześniej w kancelarii parafialnej najlepiej w tygodniu po wieczornej Mszy św. Chrzestni z innych parafii przynoszą zaświadczenia ze swoich parafii, że mogą pełnić funkcje Rodziców Chrzestnych.


6. Za tydzień przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski, a także Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję!? Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość będzie święty Maksymilian Kolbe. Niech zaoszczędzona złotówka na alkoholu będzie pomocą dla ludzi potrzebujących pomocy czy na dobry cel przeznaczona.

7. Kiermasz podręczników szkolnych odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 14 w Krzyżu, dnia 30 lipca tj. w czwartek od godz. 15.00 do 16.30. Będzie można zakupić podręczniki szkolne dla klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

8. W piątek 31 lipca po wieczornej Mszy Św. w Domu Katechetycznym odbędzie się kolejna prelekcja medyczna. Jej tematem będzie "Choroba zwyrodnieniowa stawów".


9. Dzisiaj w liturgii wspominamy świętych Joachima i Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Są oni patronami rodziców chrześcijańskich. W dzisiejszych trudnych czasach pomijania i pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Pamiętajmy też w modlitwach o naszych rodzicach żyjących i powołanych do wieczności.


W tym tygodniu patronują nam :

· 29 VII – św. Marta, siostra Marii i Łazarza; z kart Ewangelii wiemy o ich wielkiej przyjaźni z Chrystusem

· 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów

Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.


10. W minionym tygodniu pożegnaliśmy tragicznie zmarłą ośmioletnią Dominikę Surga. Wypraszamy dla niej wieczną radość a Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Zdrowaś Maryjo…


11. Przeżywając Dzień Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach zwracamy się z prośbą; Drodzy Kierowcy, Piesi i Rowerzyści: niech modlitwa do św. Krzysztofa, jego obrazek, breloczek zobowiązują nas zawsze do czynów miłości - bo ona musi kierować naszym chrześcijańskim życiem, naszym poruszaniem się po drogach! Niech przez to nasze drogi stają się bezpieczne a my zachowując Boże Przykazania, zachowując przepisy ruchu drogowego - stajemy się lepszymi ludźmi, prawdziwymi chrześcijanami na każdej drodze życia.


Korzystajmy z kiosku Caritas, w którym są do nabycia wspomniane przedmioty.


Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.



ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE



Chociaż codziennie spożywamy chleb, to jednak nie uprzykrzył się nam ów pokarm. Czasami zdarza się, że ktoś jest wybredny i potrzebuje różnych asortymentów chleba – pszenicznego, żytniego, razowego, słonecznikowego. I dzięki Bogu może zadowolić swoje zachcianki. Jest jeszcze inny Chleb – ten, który jest naszym duchowym pokarmem – Chleb dający życie wieczne. Jest nim Chrystus Pan. Każda Eucharystia jest cudem rozmnożenia. Od tylu już lat ów cud dokonuje się na naszych oczach. Czyż to nie jest dar, za który winniśmy Bogu ogromną wdzięczność?

* * *

Gdy ludzie wyrzucają chleb na śmietnik, to znaczy, że w ich sercach i umysłach źle się dzieje. To tak, jakby wyrzucić na zmarnowanie ludzką pracę. Chleb jest święty, a szacunek dla chleba oznacza szacunek dla każdej ludzkiej pracy, obojętnie, jaką ona by nie była. Chleb powszedni jest bowiem naszym codziennym pokarmem. Wszyscy ochrzczeni w Imię Jezusa winni karmić się Ciałem i Krwią Chrystusa, a także świętym słowem. Jezus nakarmił rzesze ludzi nie tylko chlebem, ale także i słowem.

* * *

W wielodzietnej rodzinie podczas posiłków rodzice zawsze błogosławili chleb. Dzieci były uczone szacunku dla chleba. Nie był grymasów, żadne z dzieci nie narzekało, że czegoś nie mają. Nigdy też im pożywienia nie brakowało, bo rodzice nie szczędzili trudów, aby wykarmić i wykształcić swoje dzieci. Gdy już wszystkie „wyfrunęły z domu”, zdobyły wykształcenie, miały pracę, pozakładały swoje rodziny i wzbudzały szacunek wśród swoich sąsiadów. Nigdy też nie zapominały o swoich rodzicach, którzy dzień w dzień oczekiwali na odwiedziny. Najpiękniejsze były dni ich imienin, urodzin, rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa, wigilia, Boże Narodzenie, Wielkanoc. Wielokrotnie zadawano dzieciom pytanie, już jako dorosłym: „Co wam mówili wasi rodzice, że tak się kochacie?”. Odpowiedź był jedna: „Nauczyli nas szacunku dla chleba – tego codziennego i tego duchowego, którym jest Chrystus. Dzielimy się i jednym i drugim. I nigdy nam nie zabrakło tego pokarmu. Reszta jest mniej istotna


Dzień Duchowej Odnowy dla mężczyzn

Mężczyźni Świętego Józefa oraz oo. Bernardyni z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zapraszają w sobotę 1 sierpnia br. na Dzień Duchowej Odnowy dla mężczyzn. To spotkanie, które wyrasta z doświadczeń spotkań grup męskich ma pomóc budować wiarę, stanąć w gotowości nawrócenia, umocnić w podejmowaniu codziennych zadań i obowiązków. Gościem specjalnym spotkania będzie Donald Turbitt mąż, ojciec i dziadek a zarazem doświadczony strażak, biznesmen i lider katolickiej wspólnoty charyzmatycznej z USA. Początek spotkania w Auli Wyższego Seminarium Duchownego przy zespole klasztornym o godz. 13.00. Nie jest konieczne zgłaszanie uczestników indywidualnych. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.mezczyzni.net




Niedziela 26.07.2009 jest ogólnopolskim Dniem Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach według programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu, ten dzień nosi hasło: „Otoczmy troską życie na naszych drogach”.


„Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: „znam Go”, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała” – znane nam słowa św. Jana Apostoła zachęcają nas dzisiaj do większej troski o nasz sposób poruszania się po drogach, odnoszenia się do innych użytkowników dróg, przestrzegania przepisów drogowych, do bycia prawdziwym chrześcijaninem na drodze - jako kierowca, pieszy, czy rowerzysta. Niedziela modlitw za kierowców zachęca nas do dołożenia więcej starań i troski o bezpieczne i kulturalne poruszanie się po drogach. Musi być to osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale trzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych. Prawdziwy chrześcijanin nie będzie się tłumaczył: „.przecież się śpieszę, przecież muszę zdążyć, przecież inni jeżdżą jeszcze szybciej...”, bo zawsze ma dawać dobry przykład, bo każdy z nas w myśl hasła Duszpasterstwa Kierowców winien „kierować się miłością na drodze”.

Wiemy jak wielu ludzi ginie w wypadkach na naszych polskich drogach. Ludzie wierzący nie mogą być obojętni na ten wielki narodowy problem. Pamiętajmy, że wypadek to nie jest przypadek, zawsze ma jakąś przyczynę, jakiegoś sprawcę. Plakaty z Krajowego Duszpasterstwa Kierowców na tę niedzielę modlitw wyraźnie wskazują i przestrzegają, że nadmierna prędkość to główny problem u bardzo wielu z naszych kierowców. W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Rocznie straty Polski z tytułu wypadków drogowych wynoszą ok. 2 % produktu krajowego brutto (PKB)! Wśród krajów europejskich Polska zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc, legitymując się również najniższym poziomem bezpieczeństwa na drogach. (dane z KG Policji, KRBRD, Instytutu Transportu Samochodowego).



Otoczmy, więc zdecydowanie większą troską życie na naszych drogach!

Dobrze wiemy, że nadmierna prędkość jest u nas głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego:



• nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku,

• nadmierna prędkość powoduje, że skutki wypadku są bardzo poważne,

• obniżenie prędkości jazdy zawsze prowadzi do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego,

• nadmierna prędkość nie jest kwestią przypadku, lecz świadomym zachowaniem kierowcy,

• z powodu obniżenia prędkości jazdy kierujący pojazdem nie ponosi kosztów.

Nadmierna prędkość stanowi śmiertelne zagrożenie dla niechronionych użytkowników dróg: pieszych i rowerzystów, dzieci i dorosłych, osób niepełnosprawnych i starszych!


Wiemy, że ten problem dotyczy też bardzo wielu z nas ludzi wiary! Niech przemówią do nas te policyjne statystyki: w miastach i małych miejscowościach ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość – mimo obowiązującego ograniczenia do 50 km/godz. - średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez niewielkie miejscowości to 76 km/godz. Stanowi to śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla niechronionych uczestników ruchu. Piesi stanowią 34% zabitych w wypadkach, co wciąż stanowi największy odsetek spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Wedle badań spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek ogólnej liczby wypadków o 10%, a wypadków śmiertelnych aż o 20 %.


Zły stan bezpieczeństwa na polskich drogach nie jest fatum. Można go zdecydowanie poprawić pod warunkiem, że pojęcia bezpieczeństwa ruchu drogowego nie będziemy ograniczać do stanu dróg i zdobyczy technologicznych zastosowanych w samochodach. Pamiętajmy, że przyczyną 80% wypadków jest błąd człowieka, a badania europejskie wykazują, że blisko 25% wypadków jest skutkiem błędnej oceny prędkości przez kierowcę.

„Kto zna Chrystusa, ten zachowuje ostrożność na drodze. Nie myśli jedynie o sobie i o tym, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Widzi osoby, które towarzyszą mu na drodze, każda ze swym własnym życiem, z pragnieniem dotarcia do celu, i z własnymi problemami. Widzi w nich braci i siostry, dzieci Boże, oto postawa, która wyróżnia chrześcijańskiego kierowcę.” (Papieska Rada Duszpasterstwa Podróżujących i Migrantów).

Patron podróżnych i kierowców Święty Krzysztof to „niosący Chrystusa” – poprzez pomoc drugiemu człowiekowi my też tego Chrystusa zanosimy, przybliżamy ludziom i co więcej stajemy się Jego Rękami czyniącymi dobro tu na ziemi!

Jest już wiele pozytywnych przykładów i pomocnych akcji w wielu miejscach w Polsce. Zajmują się tym problemem nasi Biskupi, Rzecznik Prasowy Episkopatu. Pożyteczne inicjatywy podejmują poszczególni Księża Proboszczowie, a wielu znakomitych sportowców, mistrzów kierownicy wspiera i promuje - szczególnie wśród ludzi młodych „życzliwego i zawsze trzeźwego kierowcę”.


MIVA Polska od lat propaguje dekalog kierowcy.

Niech nauczyciele i katecheci ucząc Bożych Przykazań łączą je z tym dekalogiem dla kierowców:


1.Nie będziesz egoistą na drodze!

2.Niebędziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!

3.Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować! 4.Szanuj pieszych!

5.Nie zabijaj – bądź trzeźwy!

6.Zapnij pasy – będziesz bezpieczny!

7.Nie bądź brawurowy w prędkości!

8.Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!

9.Pomagaj potrzebującym na drodze!

10.Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji!



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie