XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 5 LIPCA 2009 ROK 2009-07-05

W dzisiejszej Ewangelii Święty Marek poucza nas, że brak wiary zamyka drogę Bożej łasce, poprzez którą Bóg pragnie dokonać w naszym życiu wielkich rzeczy. Usłyszymy, że Jezus nie mógł zdziałać żadnego wielkiego znaku w swym rodzinnym mieście z powodu niedowiarstwa jego mieszkańców. Dziś w naszej diecezji przeżywamy Niedzielę Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego. Módlmy się za wszystkich księży naszej diecezji, aby kapłańską posługę wypełniali w duchu odpowiedzialności na Bożą chwałę i pożytek ludu wiernego. Nasze modlitwy w tej intencji zanosić będziemy w szczególny sposób w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu.



1. Na czas wakacji w lipcu i sierpniu nie będzie Nieszporów. Natomiast wieczorna Msza św. będzie jak zwykle o godz. 18.00.

2. W środę zapraszamy jak zwykle na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy świętej wieczornej.

3. W piątek przypada Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 6.30 Godzinki o Męce Pańskiej, o 7.00 Msza św. a po Niej rozpoczęcie Adoracji Najświętszego Sakramentu przez Franciszkański Zakon Świeckich i Parafialny Oddział Caritas. Adoracja według wyznaczonego porządku, który wisi w gablocie ogłoszeń potrwa do godz. 17.45. O tej godzinie Podziękowania i Prośby do Chrystusa Ukrzyżowanego. O godz. 18.00 Msza św. z kazaniem i ucałowanie Relikwii Krzyża świętego. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tym Dniu Skupienia zwłaszcza wieczorem.

4. W piątek O godz. 20.00 zapraszamy na cotygodniową Drogę Krzyżową w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II o rychłą beatyfikację i kanonizację. Prosimy o obecność młodzieży i dzieci. Zwracamy się z prośbą do Rodziców, aby wspólnie z dziećmi także brali w niej udział.

5. W sobotę zapraszamy na Mszę św. na cmentarzu o godz. 17.00. Będziemy modlić się za naszych zmarłych polecając ich dusze Miłosierdziu Bożemu.


6. Karmel tarnowski przy ul. Krzyskiej 19 serdecznie zaprasza na Nowennę od 7 do 16 VII przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel (Szkaplerznej) i Odpust 16 lipca. Szczegóły na afiszu.


7. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych dla Matek po Mszy św. o godz. 7.00 i składka na tacę będzie przeznaczona na zakup działki na parking.


Natomiast przed kościołem w ramach ogólnopolskiej i diecezjalnej zbiórki będą zbierane ofiary przez Caritas na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi zgodnie z decyzja Ks. Biskupa Ordynariusza.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia, błogosławieństwa Bożego i opieki św. Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji imienin.

9. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Lidia Brodowska l. 29. Rodzinie składamy wyrazy współczucia a Jej duszę polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie………

10. Życzymy wszystkim na cały tydzień Szczęść Boże i prosimy o pozostanie na Adorację.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - DODATKOWE


1. Dziś pierwsza lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym się wydaje, że są niegodny, za mali, za byle jacy. Bóg w każdym może dokonać nowego stworzenia. Zatem dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha! Z liturgią dzisiejszych Mszy Świętych łączymy również nabożeństwo błagalne o dobre urodzaje.


2. Nie zapominajmy o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach… Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.


3. W sobotę, 11 lipca, obchodzimy święto świętego Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Paweł VI w 1964 roku obwołał św. Benedykta głównym patronem Europy. Podczas świątecznej Eucharystii będziemy się modlić przez jego wstawiennictwo o chrześcijańskie oblicze całej wspólnoty narodów europejskich. Od św. Benedykta będziemy uczyć się codziennego ofiarowania siebie Bogu na modlitwie, zwłaszcza opartej na słowie Bożym – Piśmie Świętym, oraz poprzez pracę, cierpliwe i sumienne wykonywanie obowiązków. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.


W tym tygodniu patronują nam:

· 6 VII – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica; w młodym wieku poznawszy problemy misyjne w Afryce, zaczęła wydawać pismo „Echo Afryki” i założyła instytut zakonny pod nazwą Sodalicja św. Piotra Klawera; jest patronką dzieł misyjnych w Polsce (wspomnienie obowiązkowe);

· 8 VII – św. Jan z Dukli (1414-1484), prezbiter, niezwykle gorliwy franciszkanin, związany z Krosnem, Lwowem i Poznaniem; słynął z wiedzy teologicznej i daru prorokowania (wspomnienie obowiązkowe);

· 9 VII – św. Augustyn Zhao Rong, prezbiter, i jego Towarzysze, męczennicy chińscy (wspomnienie dowolne).

ZAMYŚLENIA NIEDZIELNE

Wprawdzie nie należy uogólniać, ale tak generalnie nie lubimy proroków. Chodzi oczywiście o tych współczesnych proroków, którzy niejednokrotnie w sposób dość ostry i niekonwencjonalny ukazują nieprzyjemne strony naszego życia – religijnego, politycznego, społecznego… Czyżby historia faktycznie zataczała okrąg? Jeśli Izraelici, oczywiście nie wszyscy, nie słuchali swoich proroków, a wielu z nich pozbawili życia, to czyż może być lepsza lekcja dla nas, współczesnych? I skoro Jezus nie został przyjęty przez swoich, to czyż nie możemy wyciągnąć konkretnych wniosków i zastosować ich w życiu? Na nic zda się ośmieszanie tych ludzi, pogardliwe powiedzenie: „Patrzcie! Prorok się znalazł!”. Bóg przecież wciąż posyła do nas ludzi, którzy mają podobne zadanie jak Izajasz, Jeremiasz, Ezechiel, Jan Chrzciciel i inni…

Generalnie rzecz ujmując, niezbyt słuchamy współczesnych proroków. Dlaczego? Bo ukazują nam wszelkie sprawy w innej perspektywie – tej Bożej. A ta perspektywa nie zawsze się zgadza z naszymi pragnieniami, marzeniami, a nawet z tym, co już osiągnęliśmy.

Jest jeszcze inna sprawa, która nas denerwuje. Otóż są także i tacy ludzie, którzy sami kreują się na proroków. Takich to już jest „na pęczki”. Najgorsze jest to, że owi „fałszywi prorocy” kreują świat bez Boga – chcą, aby był on taki, jaki oni sobie wymyślą, a nie jak go widzi Stwórca. W miejsce Boga wstawiają siebie samych. No i w tym względzie sporo im się udaje.

* * *

Tymczasem prawdziwym prorokiem jest ten, kto wykonuje Boże polecenia. Poucza o tym Ezechiel. Święty Paweł ukazał Koryntianom drogę swego nawrócenia, w jaki sposób Bóg posłużył się jego osobą. Poprzez pokorę przybliża im prawdę o Bożym powołaniu. Biblijni prorocy mieli trudne zadania. Skoro oni mieli takie trudności, to tym bardziej Chrystus, którego nie wszyscy przyjęli w rodzinnym Nazarecie.

* * *

Na początku października wykładowca prawa powiedział do studentów pierwszego roku: „Nie jestem prorokiem, ale jestem pewien, że ci studenci, którzy nie będą chodzić na wykłady i na ćwiczenia, nie ukończą pierwszego semestru”. Młodzi ludzie przyjęli to jako żart, bo już nie takie słowa słyszeli i żyją. Niestety! Po pięciu miesiącach okazało się, że spełniło się proroctwo owego wykładowcy. Oczywiście nie w stu procentach, ale spełniło się. Ci studenci, którzy zbagatelizowali uwagę doświadczonego człowieka, próbowali odwoływać się do rektora, ale przeciwko nim świadczyły egzaminy na ocenę niedostateczną. Po pierwszym semestrze zmniejszyła się liczba studiujących prawo na pierwszym roku. W drugim semestrze studentom nie potrzebne już były proroctwa. Już wiedzieli, na czym polega studiowanie.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie