VII NIEDZIELA WIELKANOCNA – 24 MAJA 2009 ROK UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO 2009-05-23

Przeżywamy dzisiaj uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wspominamy fakt, który miał miejsce w Jerozolimie czterdzieści dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Było to uwieńczenie Jego ziemskiego życia i powrót do nieba, które opuścił przychodząc na ziemię, by z miłości do nas obdarzyć nas zbawieniem. Jezus, odchodząc z ziemi, nie pozostawił nas jednak samym sobie, ale poprzez swoją sakramentalną obecność jest nadal z nami i ożywia w nas pragnienie pójścia za Nim, do domu naszego Ojca, do pełni życia i miłości. Zanim wsłuchamy się w słowa dzisiejszej liturgii i przystąpimy do stołu Eucharystii, uznajmy, że jesteśmy grzeszni i potrzebujemy nawrócenia.



1. Msze św. jak w każdą niedzielę. Serdecznie zapraszamy na Nabożeństwo majowe o godz.17.30. Po Mszy św. o godz. 7.00 zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców

2. Przez kolejne majowe dni razem z Maryją modlitewnie oczekujemy na Zesłanie Ducha Świętego w Dzień Zielonych Świąt. Wieczorem o godz. 18.00, codzienną Eucharystią i majowym nabożeństwem łączymy także nowennę do Ducha Świętego. Włączmy się licznie w tę modlitwę, wiedząc, jak bardzo jest nam potrzebne Jego światło i pociecha.

3. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu. Wieczorne nabożeństwo o godz. 18.00.


4. W czwartek, 28 maja, przypada rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (1981 r.)


5. W piątek o godz. 20.00 Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy. Jeśli pozwoli pogoda Droga Krzyżowa będzie na Kalwarii Krzyskiej.


6. W przyszłą niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego


7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: potrzebnego zdrowia, błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.


8. Dziękujemy za złożone ofiary w ubiegłą niedzielę na pokrycie długu zaciągniętego na parking w kwocie 2 755 zł. i 6 euro. Bóg zapłać.


9. W czwartek po wieczornym nabożeństwie Krąg Biblijny


10. Wypełniając nasze codzienne obowiązki tu, na ziemi, nie zapominajmy o wpatrywaniu się w niebo. Pamiętajmy o celu naszej ziemskiej pielgrzymki i, oczekując pełni życia w niebie, idźmy z nadzieją na spotkanie z Chrystusem w domu naszego Ojca. Na cały tydzień wszystkim życzymy Szczęść Boże.


OGŁOSZENIA DODATKOWE


26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu. Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja). W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w owym czasie wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, (z reguły była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami), służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny swoich rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego po to, aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.


Czy wiesz? Jedynie serce matki uczuciem zawsze tchnie, Jedynie serce Matki o wszystkim dobrze wie, Dać trochę ciepła umie i każdy ból zrozumie,

A gdy przestaje dla nas bić, tak ciężko, ciężko żyć

Święto Matki jest raz w roku, pełne szczęścia i uroku. Z tej okazji Mamo miła, życzę Ci byś długo żyła. Wiedz, że we mnie masz oparcie, wciąż powtarzam to uparcie.

Zdrowia, szczęścia Ci życzymy na Dzień Matki to mówimy. Choć od zawsze Cię kochamy, bardzo mało pomagamy. Już od dzisiaj to się zmieni, wygonimy z siebie leni. Pomoc nieść Ci przyrzekamy, wszak jesteśmy Dziećmi Mamy

Dziękuje Ci, że dałaś mi życie, za to, że mogę istnieć. Za to, że zawsze w potrzebie jesteś blisko i wspierasz mnie. Te chwile razem spędzone, radosne i smutne, nigdy nie będą stracone. Wzloty i upadki? To nieistotne. Dla mnie liczysz się tylko TY, Twe serce - Serce Matki!



W tym tygodniu patronują nam:

· 15 V – św. Beda Czcigodny (673-735), prezbiter i Doktor Kościoła (wspomnienie dowolne); tego samego dnia – św. Grzegorz VII (1028-1085), papież i wielki reformator Kościoła (wspomnienie dowolne);

· 26 V – św. Filip Nereusz (1515-1595), znany z dobroci rzymski kapłan, doradca papieży, założyciel Bractwa Trójcy Świętej i słynnego Oratorium, w którym gromadził innych kapłanów, zakonników, mieszczan, kupców, artystów na wspólnej modlitwie, spotkaniach, osobistych rozmowach, czytaniach duchowych, konferencjach i dyskusjach na aktualne tematy, rekolekcjach; Oratorium to było otwarte dla wszystkich ludzi dobrej woli (wspomnienie obowiązkowe);

· 27 V – św. Augustyn z Canterbury, biskup, apostoł Anglii z VI wieku (wspomnienie dowolne);

· 29 V – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, z domem macierzystym w Pniewach, wielka wychowawczyni i opiekunka młodzieży (wspomnienie obowiązkowe);

· 30 V – św. Jan Sarkander (1576-1620), kapłan i męczennik za wiarę pochodzący ze Skoczowa (wspomnienie obowiązkowe).



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie