III NIEDZIELA WIELKANOCNA - 26 IV 2009 ROK 2009-04-26

Zgromadzeni w naszym parafialnym wieczerniku, pragniemy, jak uczniowie z dzisiejszej Ewangelii, spotkać się z naszym Panem, który w Eucharystii uobecnia swoją śmierć i zmartwychwstanie. On pozwala nam także karmić się chlebem żywym, którym jest Jego Ciało. Niech udział w tym misterium zbawienia umocni nas w wierze i uzdolni do dawania jej świadectwa wszędzie tam, gdzie z Bożej woli wypadnie nam być, i wobec wszystkich, których spotkamy na drogach naszej codzienności. Za nasze grzechy, które zamazują przejrzystość naszego życia z wiary, przeprośmy Boga na początku tej Mszy Świętej, abyśmy mogli godnie w niej uczestniczyć.






Dziękujemy za złożone dziś ofiary na tacę, które są przeznaczone na pokrycie długu zaciągniętego na parking. Bóg zapłać.


1. O godz. 17.30 niedzielne Nieszpory a po nich wieczorna Msza święta o godz. 18.00.

Po Mszy św. o godz. 7.00 nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Ojców.


2. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy.



3. W piątek I piątek miesiąca maja. Zapraszamy na Msze św. o Sercu Pana Jezusa rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 18.00. Spowiedź przed I piątkiem będzie w czwartek i w piątek od 17.00. Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić chorych w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.


4. W piątek rozpoczyna się też Maryjny miesiąc maj, czas poświęcony Maryi, Matce Najświętszej. Poprzez udział w nabożeństwie majowym i śpiew Litanii Loretańskiej wyrażajmy naszą wdzięczność za Jej Matczyną opiekę, a wspominając w liturgii Kościoła w dniu 1 maja św. Józefa Robotnika, prośmy w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy. Nabożeństwa majowe w naszym kościele będą w tym tygodniu o godz. 18.00 połączone z Mszą świętą.


5. W piątek o godz. 20.00 Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację. Przyjdźmy jak najliczniej na wspólną modlitwę by w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność z to wszystko, co uczynił dla nas i naszej Ojczyzny. Prosimy o prowadzenie rozważań Drogi Krzyżowej.



6. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać jako Niedzielę Kapłańską i rozpocznie ona tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Składka w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Prosimy o ofiarność na ten cel.


7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: łask Bożych i wstawiennictwa przed Bogiem swego Patrona. Wszystkich zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego z okazji Imienin.


8. W minionym tygodniu odeszli do wieczności + Emilia Wieczorek l. 76 i + Emil Mitera l. 80. Jego pogrzeb będzie jutro o godz. 15.00. Rodzinom składamy wyrazy współczucia a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie……...


9. W czwartek zapraszamy na kolejny Krąg Biblijny po wieczornym nabożeństwie.

W piątek po wieczornym nabożeństwie kolejna prelekcja medyczna.

Dzieci klas II zapraszamy we wtorek i środę o godz. 16.00 na spotkania przygotowujące Uroczystość I Komunii św. Obecność obowiązkowa.


10. Miesiąc kwiecień jest ostatnim miesiącem rozliczeń podatkowych. Dlatego raz jeszcze zwracamy się z serdeczną prośbą i apelem do wszystkich, którzy nie rozliczyli się jeszcze z Urzędem skarbowym, o przekazanie 1% należnego podatku na Caritas Diecezji Tarnowskiej. Ten gest będzie wymiernym wsparciem niepełnosprawnych, bezdomnych, chorych, przebywających w hospicjach i innych potrzebujących, którym pomaga nasza diecezjalna Caritas.


11. Umocnieni słowem Bożym i Eucharystią przyjmijmy błogosławieństwo, abyśmy słowem, przykładem życia oraz osobistym zaangażowaniem dawali świadectwo Zmartwychwstałemu Panu. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.



DODATKOWE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE



Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii.


Nie zapominajmy też, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powstawania, powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra w trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”! Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź świętą i Komunię wielkanocną.


W środę, 29 kwietnia, przypada święto Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego Krzyżu, że nadano jej tytuł Doktora Kościoła. A w 1999 roku Papież Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy. W tym dniu wspominamy także męczeńską śmierć duchowieństwa polskiego.


Kiedy wiele osób i rodzin boryka się z palącym problemem bezrobocia, a co za tym idzie – często dramatyczną sytuacją materialną, nie można pominąć okazji, jaką daje pierwszomajowe wspomnienie świętego Józefa Robotnika, aby żarliwie prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu

społecznym. Pierwszopiątkową Eucharystię tego dnia połączymy także z krótkim nabożeństwem w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy.


W tym tygodniu patronują nam:

· 28 IV – św. Piotr Chanel (1803-1841), prezbiter, misjonarz i męczennik (wspomnienie dowolne); tego samego dnia św. Ludwik Maria Grignon do Montfort (1673-1716), prezbiter, wielki czciciel Matki Bożej (wspomnienie dowolne);

· 30 IV – św. Pius V (1504-1572), papież (wspomnienie dowolne).

· 2 maja, w liturgiczne wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i Doktora Kościoła, modlimy się za braci Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny



ZAMYŚLENIA


Wielu wierzącym wydaje się, że katecheza potrzebna jest tylko dzieciom w szkole. Sporo katolików ukończyło katechizacje na takim właśnie poziomie. Na szczęście spora liczba wiernych wciąż pogłębia wiedzę podczas katechizacji dorosłych i poprzez prywatne studium. Ale czy to wystarcza? A co zrobić z tymi, którzy twierdzą, że już nie potrzebują uczyć się o Bogu, Ewangelii, Kościele, sakramentach? Nie upadać na duchu, lecz tak jak Piotr głosić naukę o Jezusie Chrystusie. A wszystkich „wypalonych zawodowo”, znudzonych lub zalęknionych odesłać do dzisiejszego fragmentu Ewangelii.

Gdy spotykamy się z przyjacielem, pragniemy ugościć go jak najlepiej. Najczęściej proponujemy mu coś do zjedzenia i picia. W wielu wypadkach filiżanka dobrej kawy i coś słodkiego wystarczą. Bo przecież ważniejsza od posiłku, nawet bardzo skromnego, jest radość spotkania. Podczas Eucharystii spotykamy się z Jezusem i z naszymi siostrami i braćmi. Jak przeżyć te spotkania, aby promieniowały na codzienne nasze życie? Czym podejmować naszych przyjaciół, aby zapamiętali liturgię i czerpali z niej radość życia?

* * *

Oto dzieje się coś bardzo nieoczekiwanego. Sam Jezus zaprasza nas na ucztę i daje nam siebie w chlebie i winie. Dzieje się tak, dlatego, że to On jest Gospodarzem i On przygotowuje pokarm dla wierzących w Niego. Aby umocnić swoich uczniów w wierze i w prawdzie zmartwychwstania, przyjmuje od nich rybę i wraz z nimi spożywa wobec nich wszystkich. Może owa scena jest dziwna i niezrozumiała, no bo cóż znaczy fakt spożywania posiłku? Jednak dla Apostołów jest to bardzo ważne, bo fakt udowadnia, że ich Mistrz jest wciąż ten sam – żywy i prawdziwy.


* * *

W każdą sobotę po wieczornej Eucharystii oazowicze gromadzili się na agapie. Była ona bardzo skromna – herbata lub kawa i coś słodkiego. Przy tym śpiewali przy akompaniamencie gitary piosenki i uczyli się nowych. Przez dwie godziny radowali się, że są razem, że przed nimi jest jeszcze wiele zadań. Upłynęło sporo lat. Młodzi wyrośli i większość z nich założyła rodziny. A trzech lektorów zostało księżmi. Po jakimś czasie spotkali się prawie wszyscy i postanowili, że będą spotykać się tak jak kiedyś. To były cudowne spotkania! Eucharystia, agapa, wspólny śpiew, dzielenie się doświadczeniem rodzinnym, kapłańskim. Dzieci cieszyły się, bo dla nich była to ogromna radość móc bawić się z rówieśnikami. Wśród innych dorosłych panowała lekka zazdrość, że dawni oazowicze mają swoją Mszę Świętą. A przecież tak nie wiele potrzeba, aby cieszyć się obecnością Jezusa!

Zbliża się 53. rocznica narzucenia Polsce - w warunkach komunistycznego terroru - zbrodniczej ustawy aborcyjnej, zezwalającej na zabijanie nienarodzonych dzieci. Ta haniebna ustawa przegłosowana przez ludzi Stalina 27 kwietnia 1956 r. "obowiązywała" aż do 7 stycznia 1993 r. i przyczyniła się do śmierci ponad 20 milionów polskich nienarodzonych dzieci. Zabójstwo ponad 20 milionów dzieci obciąża sumienie naszego Narodu. Także teraz, wielu naszych rodaków idąc za stalinowskim bezprawiem odrzuciło V przykazanie "nie zabijaj"... Odrzuciło także nauczanie naszych wielkich Pasterzy - Sługi Bożego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Trzeba wielkiej modlitwy, ekspiacji Narodu, aby Wszechmocny, Trójjedynym Bóg raczył w swym miłosierdziu przebaczyć ten wielki społeczny grzech. Proszę gorąco o modlitwę o Miłosierdzie Boże dla Polski i zachęcenie innych do tej modlitwy. Z góry składam serdeczne Bóg zapłać za każdą pomoc w dziele obrony życia człowieka. Szczęść Boże!

dr inż. Antoni Zięba Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka




<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie