V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 29 MARCA 2009 r. 2009-03-29

W liturgii dzisiejszej piątej Niedzieli Wielkanocnej staje przed nami zmartwychwstały Chrystus i objawia nam swoją miłość do nas za pomocą obrazu winnego krzewu, rodzącego obfite owoce. Warunkiem tego owocowania jest trwanie w zjednoczeniu z winnym krzewem, czyli Chrystusem. W życiu codziennym polega to na trosce o rozwój życia duchowego poprzez nawrócenie, modlitwę i sakramenty święte. Niech dzisiejsze spotkanie z Chrystusem, Źródłem życia, w Eucharystii napełnia nasze serca wiarą, miłością i nadzieją. Podczas tej niedzielnej Mszy Świętej, którą rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Rekolekcje, które w Imię Boże rozpoczynamy poprowadzi O. Piotr Dettlaff z Torunia. Witamy Go bardzo serdecznie i otaczamy Jego osobę naszą modlitwą polecając opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W tym tygodniu w czasie Rekolekcji w poniedziałek, wtorek i we środę Msze święte rano godz. 8.00 i wieczorem o g. 18.00. Natomiast w czwartek, piątek i w sobotę rano o godz. 6.30 i wieczorem o godz. 17.00.

1. Od dzisiejszej, piątej, niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Apel ten kierujemy zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

2. Cztery lata temu 2 kwietnia 2005 r. z wielkim bólem żegnaliśmy umierającego Ojca Świętego Jana Pawła II. Ciągle pamiętając o nim, odczuwamy wewnętrzną potrzebę podążania jego drogą. Nawet jego śmierć była wzruszającą i głęboką katechezą o prawdziwej miłości: Boga do człowieka i człowieka do Boga. Przede wszystkim powinniśmy realizować jego duchowy testament i naśladować go w całkowitym oddaniu się Bogu i braciom. Nie traćmy z oczu tego urzekającego wzoru chrześcijańskiego życia, a w Słudze Bożym Janie Pawle II upatrujmy skutecznego orędownika w Niebie na nasze trudne czasy. Zapraszamy na specjalną Mszę św. o godz. 20.00 w intencji Jana Pawła II o Jego wyniesienie na ołtarze. Po Mszy św. będzie odmówiona cząstka Różańca, Apel Jasnogórski zakończony w godzinie śmierci o godz. 21.37. Przyjdźmy jak najliczniej by swoją modlitwą wyprosić Jego Beatyfikację i Kanonizację.

3. Przyszła niedziela jest już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam przeżywanie w pogłębiony sposób tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 poświęcimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Prosimy o wykonanie pięknych palm jak w ostatnich latach.

O godz.16.00 kolejna Katecheza dla dorosłych na którą zaprasza Ks. Janusz.

Składka na tacę w Niedzielę Palmową jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Jest to tzw. Jałmużna postna, to znaczy, że kto korzystał z dyspensy i w okresie Wielkiego Postu spożywał pokarmy mięsne, to z tego tytułu ma złożyć ofiarę. Ta właśnie ofiara jest przeznaczona na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o tym w przyszłą niedzielę.

Prosimy naszą młodzież, aby wzięła udział w przyszłą niedzielę w XXIII Światowym Dniu Młodzieży jak o to prosi w komunikacie Ks. Biskup Ordynariusz.

4. Koniec Wielkiego Postu to sposobna okazja, aby zadbać o krzyże – symbol naszej wiary i nadziei. Znajdują się wszędzie, gdzie toczy się nasze życie: przy drogach, na placach, w przydomowych ogródkach i na innych miejscach. Kiedy będziemy świętować triumf Krzyża, niech te, obok których przechodzimy, na które spoglądamy, będą zadbane, odnowione, a ich otoczenie posprzątane.

5. W tym tygodniu jeszcze pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Niech nie zabraknie nas na Eucharystii oraz na piątkowej Drodze Krzyżowej.

W piątek o godz. 16.30 pierwsza Droga Krzyżowa a po niej Msza Święta wieczorna o godz. 17.00. Druga Droga Krzyżowa w intencji Jana Pawła II o Jego rychłą beatyfikację i kanonizację o godz. 19.00.

Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić Ich w zakrystii.

6. Zachęcamy do korzystania z kiosku Caritas przy kościele. Są w nim do nabycia paschaliki i baranki wielkanocne. Są także do nabycia zajączki, koszyczki, kwiatki, palemki i inne przedmioty. Pamiętajmy, że nabywając je wspieramy także potrzebujących z naszej parafii. Prosimy, o korzystanie z kiosku w czasie Rekolekcji.

7. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia imieninowe; obfitych łask Bożych i opieki św. Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego.

8. W minionym tygodniu odeszli do wieczności + Jerzy Bogacz l. 39 i + Izabela Czajka l. 73. Rodzinom składamy wyrazy współczucia chrześcijańskiego a Ich dusze polecamy Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie ...

9. Przypominamy o prośbie Ks. Biskupa Ordynariusza w sprawie podpisów o przywrócenie dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Składając swój podpis podajemy numer PESEL.

10. W piątek po Mszy św. wieczornej kolejna prelekcja medyczna. Temat: "Niebezpieczne kleszcze - zakażenie boreliozą".

10. Za chwilę, na zakończenie dzisiejszej Mszy Świętej zaśpiewamy pieśń rekolekcyjną „Nie zamykajmy serc”. Śpiewając ją, dziękujmy Jezusowi, który przez krzyż i mękę swoją odkupił świat, nadał sens naszemu życiu, naszym problemom, cierpieniu i śmierci. Uczmy się prawdziwej mądrości życia z najgłębszej księgi świata – księgi krzyża. Wszystkim na cały tydzień zwłaszcza na czas Rekolekcji życzymy Szczęść Boże. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo.