XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ – 9 LISTOPADA 2008 2008-11-08

„Gorliwość o dom Twój mnie pożera” – te słowa psalmu uczniowie Chrystusa odnieśli do swojego Mistrza, kiedy byli świadkami radykalnego rozprawienia się przez Niego z tymi, którzy bezcześcili świątynię jerozolimską. Gorliwość o świątynię, miejsce kultu Boga, troska o nie i uszanowanie to wyraz głębokiej więzi Chrystusa ze wspólnotą narodu wybranego, którego stanowił ostatnie ogniwo, z którym zawarł Nowe Przymierze i z którego powołał Nowy Lud Boży. Obchodząc dziś rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą Ojca Świętego, pomyślmy, jaka jest nasza świadomość przynależności do Ludu Bożego, do wspólnoty Kościoła?

Składka na tacę przeznaczona na pokrycie zaciągniętego długu na zakup działki na parking.

1. Dziś świętujemy rocznicę konsekracji Bazyliki Laterańskiej na znak, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet, kiedy wybudowano bazylikę nad grobem świętego Piotra Apostoła na Watykanie, zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do niej znajduje się napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata". Dziś o godz. 17.30 Różaniec za zmarłych a o godz. 18.00 Msza św.

Po Prymarii nabożeństwo stanowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Matek.

2. W tygodniu wieczorna Msza św. o godz. 17.00. W pozostałe dni listopada, Różaniec za zmarłych połączony z wypominkami będzie w poniedziałek, wtorek i w czwartek po wieczornej Mszy św.

3. We wtorek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Obok oficjalnych obchodów nasze kościoły i domy wypełnią się modlitwą za tych, którzy oddawali życie za wolność Polski, i za tych, którzy kształtują jej współczesność. W naszym kościele parafialnym uroczysta Msza św. za Ojczyznę będzie o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flagi w naszych domach.

4. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie po wieczornej Mszy św. Serdecznie zapraszamy.

5. W piątek Dzień Skupienia i Modlitw do Chrystusa Ukrzyżowanego oraz całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęcie Godzinkami o Męce Pańskiej o godz. 6.30. O 7.00 Msza św. a po niej rozpoczęcie całodziennej Adoracji przez Franciszkański Zakon Świeckich. Podziękowania i Prośby do Chrystusa Ukrzyżowanego o godz. 16.45 zakończą Adorację. O 17.00 Msza św. wieczorna z ucałowaniem Relikwii Św. Krzyża. O godz. 19.00 Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o rychłą beatyfikację i kanonizację.

6. W przyszłą niedzielę będą zbierane przed kościołem ofiary do skarbony na ogrzewanie kościoła o i domu katechetycznego. Częściowo chcemy ogrzewać Dom Katechetyczny, aby w nim odbywały się spotkania poszczególnych grup w określone dni. Dlatego nie zapomnijmy o tym w przyszłą niedzielę składając odpowiednią i życzliwą ofiarę do skarbony.

7. Również w przyszłą niedzielę w całej naszej Diecezji obchodzić będziemy Niedzielę Biblijną, która ma nam pomóc, aby jeszcze bardziej ukochać Pismo Święte i czytać Go jak najczęściej.

8. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitych łask Bożych i opieki ich świętych Patronów. Zapraszamy jak zwykle do Stołu Pańskiego.

9. Spotkanie dla Kandydatek i kandydatów na kantorów będzie w sobotę o godz. 16.00 w kościele. W dalszym ciągu serdecznie zapraszamy chętnych do śpiewu psalmów responsoryjnych.

10. Eucharystia zgromadziła nas we wspólnocie Kościoła parafialnego. Eucharystia umocniła naszą wspólnotę i ożywiła wszystkie jej komórki. Nie zapominajmy w ciągu tygodnia, że należymy do Chrystusa, że jesteśmy Kościołem, że mamy być żywymi latoroślami na Chrystusowym krzewie winnym, że mamy wydawać dobre owoce ku zbudowaniu całej wspólnoty. Niech Bóg nam w tym pobłogosławi. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.

OGŁOSZENIA DODATKOWE

W tym tygodniu patronują nam:

* w poniedziałek, 10 listopada, wspominamy świętego Leona Wielkiego,v papieża i Doktora Kościoła, obrońcę nauki o dwóch naturach Chrystusa - boskiej i ludzkiej, i prymatu papieża.

* we wtorek, 11 listopada, o wstawiennictwo prosimy świętego Marcina,v żołnierza rzymskiego, który po przyjęciu chrztu prowadził życie mnicha i został biskupem w Tours.

* w środę, 12 listopada, modlimy się przez wstawiennictwo świętego Jozafata, biskupa i męczennika, który nawracał schizmatyków.

* w czwartek, 13 listopada, czcimy świętych Benedykta, Jana, Mateusza,v Izaaka i Krystyna, misjonarzy działający w okolicach Międzyrzecza za Bolesława Chrobrego, pierwszych polskich męczenników.

Zachęcamy do nabywania czasopism katolickich

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in.:

* o medalikach maryjnych, które towarzyszyły Polakom w przełomowych momentach historii
* o blaskach i cieniach II Rzeczpospolitej
* o tym, w jakim wieku robić badania profilaktyczne
* o autobusach w Londynie z napisem „Boga prawdopodobnie nie ma”. Czy to również nasza wina
* wywiad z Rafałem Dutkiewiczem, kandydatem na prezydenta Polski

Natomiast w Źródle - numer poświęcony 90 rocznicy odzyskania niepodległości