XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 PAŹDZIERNIKA 2008 ROK ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 2008-10-27





Zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę października obchodzimy w liturgii uroczystość rocznicy poświęcenia naszego kościoła parafialnego. Dzień poświęcenia kościoła jest dniem jego oddania na wyłączną własność Panu Boga, by był on miejscem modlitwy dla parafialnej wspólnoty i miejscem sprawowania kultu. Sprawowana dziś Eucharystia jest najpierw okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za Jego nieustanną obecność pośród swojego ludu w tym domu modlitwy i składania eucharystycznej Ofiary, jakim jest każda świątynia. Jest także okazją do zastanowienia się nad rolą kościoła parafialnego w naszym osobistym życiu; nad naszą odpowiedzialnością za to duchowe i materialne dobro, o którym każdy z nas może z dumą powiedzieć – mój Kościół!

Za brak należytego szacunku dla tego świętego miejsca oraz za nie zawsze odpowiednią troskę o nasz kościół przeprośmy dobrego Boga.


Dzisiejsze ofiary na tacę są przeznaczone na budujące się kościoły w naszej diecezji. Bóg zapłać za ofiary na ten cel.


1. Prośba Matki Bożej „Odmawiajcie Różaniec” była zachętą do udziału w naszym kościele w codziennym nabożeństwie różańcowym w miesiącu październiku. Przyjdźmy w tym tygodniu jak najliczniej na godz. 17.15 na wspólną modlitwę na Różańcu. Nie rozstawajmy się jednak z różańcem. Zbliża się listopad, miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Różaniec może okazać się nieocenioną pomocą, jaką możemy zaoferować drogim naszym sercom zmarłym. Genialny artysta włoskiego renesansu, Michał Anioł, we fresku zdobiącym Kaplicę Sykstyńską przedstawiającym Sąd Ostateczny, namalował duszę wydobywaną różańcem z męki czyśćcowej. Oby ta twórcza wyobraźnia inspirowała także nas do niesienia pomocy duszom czyśćcowym.
Po Prymarii zmiana Tajemnic różańcowych dla Ojców.

2. W piątek nie zapomnijmy o wieczornej Drodze Krzyżowej o godz. 20.00 w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II o wyniesienie Go na ołtarze.

3. W sobotę Uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Wypada, aby być w kościele na Mszy świętej do południa i po południu na cmentarzu. W naszym kościele Msze św. będą o godz. 7.00, 9.00, 10.30 do południa. Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00 i 18.00. Po południu o godz. 14.00 będzie Msza św. na Cmentarzu a po Niej procesja po cmentarzu połączona z odmawianiem Różańca i modlitwami za zmarłych. Bardzo serdecznie zapraszamy na tę Mszę św. i modlitwy w czasie procesji po cmentarzu. W czasie Mszy św. o godz. 14.00 na cmentarzu można przyjąć po raz drugi Komunię św. i ofiarować Ją w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Będzie też na cmentarzu składka podczas Mszy św.


4. W przyszłą niedzielę Dzień Zaduszny. Msze św. 7.00, 9.00, 10.30 do południa. O godz. 14.00 na cmentarzu i o godz. 18.00 w kościele. Wypominki będą czytane. W Dzień Zaduszny od 6.30, 8.30, 10.10, przed południem i po południu godz. 17.15 połączone z Różańcem, po których będzie Msza św. wieczorna. W niedziele w ciągu roku wypominki będą czytane przed Mszą świętą o godz. 9.00.


5. Od południa Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny można zyskać Odpust Zupełny dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej pod zwykłymi warunkami: łaska uświęcająca, Komunia Święta, nawiedzenie kościoła lub kaplicy cmentarnej i odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca..., oraz modlitwy w intencji Ojca świętego n. p. Pod Twoją obronę. Można też zyskiwać Odpust Zupełny w dniach od 1 – 8 listopada, gdy nabożnie odwiedzimy cmentarz i pomodlimy się za zmarłych, spełniając zwykłe warunki zyskania Odpustu. Bardzo serdecznie zachęcamy do zyskiwania tych Odpustów i ofiarowania ich za dusze zmarłych.

6. Aby zyskać odpusty zupełne za dusze zmarłych z okazji Wszystkich Świętych i Tygodnia Modlitw za Zmarłych, trzeba przystąpić do spowiedzi św. Spowiedź w naszym kościele będzie w czwartek i piątek od godz.16.00.

7. W tych najbliższych dniach będziemy pamiętać o naszych zmarłych. Pamięć ta niech będzie wyrazem nie tylko naszej kultury a także wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenia dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane zanieśmy im dar modlitwy zwłaszcza dar Ofiary Mszy świętej, wypominek i to, co naprawdę kosztuje, trochę ofiary i poświęcenia z naszej strony – nasze nawrócenie i pokutę. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami. Uszanujmy cmentarz na którym spoczywają nasi zmarli. Jest on miejscem poświęconym będzie miejscem modlitwy i ciszy. Na swoim miejscu niech pozostaną kwiaty i znicze. Odwiedzając groby zmarłych pamiętajmy o modlitwie stojąc nad mogiłami. To jest przecież sens naszych odwiedzin. Pamiętajmy o grobach naszych dobrodziejów, kapłanów a zwłaszcza o Ks. Prałacie Andrzeju Kmieciku. Nawiedzajmy kryptę grobów pod kaplicą cmentarną.

8. Kto ma jeszcze życzenie pomóc duszom zmarłych przez wypominki może to uczynić przynosząc je do zakrystii przed czy po nabożeństwach. Pamiętajmy również o zamawianiu Mszy świętych za dusze zmarłych.

9. Zwyczajem ostatnich lat zbierane będą ofiary na cmentarzach z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Celem kwesty jest utrzymanie naszego diecezjalnego Seminarium, które pomimo zmieniającej się sytuacji społecznej wciąż opiera się na dobrowolnych ofiarach wiernych.


10. Jako żywe świątynie Bożej obecności zanieśmy naszą radość z dzisiejszego święta naszym bliskim, a szczególnie chorym, samotnym i starszym. Niech miłość skupiona w tej świątyni rozleje się na całą naszą parafialną wspólnotę. Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie