XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 LIPCA 2007 ROK 2007-07-28

Przychodząc na Mszę Świętą, dokonujemy wyboru. Rezygnujemy z czasu, który można by spędzić w inny sposób. Przyjście do kościoła to opowiedzenie się za spotkaniem z Bogiem, który daje nam siebie w swoim słowie i – przede wszystkim – pod postacią chleba. Jeśli ten wybór pochodzi z serca, to świadczy o wyraźnym postawieniu Boga na pierwszym miejscu, czyli przyjęciu takiej hierarchii wartości, takiego porządku, w którym On zajmuje najważniejsze i wyjątkowe miejsce. Jeśli podejmiemy teraz trud aktywnego zaangażowania się w misteria, które tutaj się dokonują, to z pewnością wyjdziemy z tej świątyni bardziej przygotowani do stawiania czoła naszym codziennym obowiązkom.

A za to, że nie zawsze dokonywaliśmy wyborów zgodnych z właściwą hierarchią wartości przeprośmy teraz Boga.

1. Po południu o godz. 17.30 niedzielne Nieszpory na które serdecznie zapraszamy.

Przypominamy, że po Mszy św. o godz. 9.00 i 11.00, będzie poświęcenie i błogosławieństwo pojazdów. Wszystkim kierowcom potrzeba błogosławieństwa Bożego w sprawnym kierowaniu pojazdem. Tego błogosławieństwa potrzeba także wszystkim podróżującym, bowiem nasze życie bez codziennego korzystania z jakichkolwiek środków transportu, staje się właściwie niewyobrażalne. Skorzystajmy więc z możliwości uproszenia Bożej łaski w podróży.

2. We wtorek 24 lipca przypada liturgiczne wspomnienie Św. Kingi. Przypomnijmy i przybliżmy sobie tę wspaniałą postać. Urodziła się w 1234 r. jako córka króla węgierskiego Beli IV. Zaślubiona księciu krakowsko-sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu, przybyła do Polski. Złożyła wraz z mężem dozgonny ślub czystości. Wstąpiła jako tercjarka do III Zakonu św. Franciszka, a w kilka lat po śmierci męża do Klarysek, dla których ufundowała klasztor w starym Sączu. Jest też fundatorką kościołów w Nowym Korczynie i Bochni. Hojnie wspierała inne klasztory, kościoły a zwłaszcza przytułki. Warto pamiętać, gdy zwiedzamy zabytkowe świątynie na swych wakacyjnych szlakach, a zwłaszcza gdybyśmy znaleźli się w Starym Sączu.

3. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która będzie po Mszy św. wieczornej. Czcimy wtedy św. Jakuba Apostoła i św. Krzysztofa.

4. W czwartek 26 lipca - Kościół wspomina świętych Joachima i Annę – Rodziców Najświętszej Maryi Panny. Niech będzie to dla nas dzień wdzięczności, jaką powinniśmy okazywać naszym Rodzicom, Dziatkom, Babciom i wszystkim starszym osobom. Pamiętajmy o nich, utrudzonych i doświadczonych życiem, a przecież ciągle gotowych nas wspierać w trudnościach i służyć pomocą, zwłaszcza w naszych modlitwach tego dnia.

5. W piątek pamiętajmy o wieczornej Drodze Krzyżowej o godz. 20.00 w intencji Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację i kanonizację.

6. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: Błogosławieństwa Bożego i opieki Ich Świętych Patronów. Jak zwykle zapraszamy do Stołu Pańskiego z okazji Imienin. Szczególne życzenia kierujemy pod adresem naszej zakrystianki Siostry Marty. Dziękujemy Jej za pracę w naszej parafii, ubiór kościoła i życzymy wielu łask Bożych nie tylko w tej pracy ale i w życiu zakonnym. Niech Chrystus Ukrzyżowany obdarza swoimi łaskami płynącymi z Krzyża a Matka Boża Nieustającej Pomocy otacza płaszczem opieki po najdłuższe lata. Bóg zapłać i Szczęść boże Siostro Marto.

7. Przypominamy o zapisach na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską w zakrystii u Siostry. Można też zapisywać się na duchową pielgrzymkę.

6. Ustawienie właściwej hierarchii wartości świadczy o naszej dojrzałości jako ludzi w ogólności, a jako prawdziwych chrześcijan w szczególności. Nie zawsze łatwo jest być wiernym dokonywanym wyborom, ale pamiętajmy, że Bóg nie pozostawia nas samymi na trudnej drodze tychże wyborów. Błogosławieństwo, które za chwilę przyjmiemy, jest tego najlepszym wyrazem. To nie tylko słowa kapłana, ale Boża opieka i pomoc, której On chętnie udziela swoim wiernym.
Wszystkim na cały tydzień życzymy Szczęść Boże. Przyjmujmy błogosławieństwo Boże. Pozostańmy na błogosławieństwo pojazdów.