NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM - ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ RODZINY - 31 XII 2006 2006-12-30

Obchodzone dziś liturgiczne święto Najświętszej Rodziny przypada na przełomie starego i nowego roku. W naturalny sposób próbujemy zdać sprawę Bogu z myśli, słów, uczynków i zaniedbań, a równocześnie pragniemy z nadzieją spoglądać w przyszłość. Bóg stawia nam przed oczyma wyjątkową rodzinę – Najświętszą Rodzinę. W tym roku liturgicznym w myśl słów Świętego Pawła Apostoła przypatrujemy się powołaniu naszemu. Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie jest jedną z dróg do świętości. Apostoł Narodów w dzisiejszym drugim czytaniu wskazuje na cnoty, które pomagają we wzajemnym uświęceniu i budowaniu prawdziwej wspólnoty rodzinnej, czyli domowego Kościoła. Są nimi: miłosierdzie, dobroć, pokora, cichość, cierpliwość, gotowość do przebaczenia. Dobiegający końca rok skłania nas do zrobienia sobie rachunku sumienia także w odniesieniu do naszej najbliższej rodziny. Jeżeli sumienie wyrzuca nam zaniedbania, to trzeba, abyśmy wzbudzili sobie żal za grzechy i podjęli mocne postanowienie poprawy oraz zadośćuczynili za wyrządzone krzywdy i popełnione błędy.

1. Msze św.; 7.00, 9.00, 10.30, 12.00. Po południu na godz. 17.00 zapraszamy na uroczyste nabożeństwo na zakończenie Starego Roku połączone z Mszą Świętą.

2. Jutro rozpoczynamy Nowy Rok. Opiece Matki Najświętszej Bożej Rodzicielce powierzymy naszą przyszłość. Przed Mszą św. zaśpiewamy hymn do Ducha Świętego w celu uproszenia sobie łask, światła i pomocy Ducha Św. w Nowym Roku. Z woli Ojca św. jest to Światowy Dzień Modlitw o Pokój na świecie. Modlić się będziemy o zachowaniu pokoju w naszej Ojczyźnie, na całym świecie i o pokój w naszych rodzinach.
Jest to święto nakazane i każdy Katolik powinien uczestniczyć pod grzechem w tym dniu we Mszy świętej by z Bogiem rozpocząć Nowy Rok. Msze św. będą w tym dniu o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00, 18.00. Składka w Nowy Rok jest przeznaczona na cele diecezjalne.

3. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy która będzie jak zwykle po wieczornej Mszy św.

4. W tym tygodniu przypadają I piątek i I sobota stycznia . Msze św. wotywne w piątek rano o godz. 6.30 i wieczorem o 17.00. W pierwszy piątek pamiętajmy o modlitwie w intencji Misji i złożeniu ofiary podczas wieczornej Mszy św.
Chorych odwiedzimy w piątek od godz. 7.45. Prosimy zgłosić ich w zakrystii i usłużyć dwoma samochodami.

O godz. 20.00 będzie cotygodniowa Droga Krzyżowa w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II o rychłą Jego beatyfikację. Pamiętajmy o niej.

5. W sobotę Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana Trzech Króli. Przyjdźmy na Mszę św. bo Epifania – Objawienie to wielkie święto i obowiązuje nas pod grzechem uczestnictwo w Niej. Msze św. w Trzech Króli ; 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W kościołach święcona jest kreda, którą zgodnie z pradawnym polskim zwyczajem na drzwiach naszych domów i mieszkań kreślimy pierwsze litery Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to wyrazić, że jak oni, tak my teraz chcemy szukać Chrystusa i cieszyć się z Jego znalezienia. Oznakowanie w ten sposób drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie czekają. Poświęcenie kredy, złota i kadzidła będzie po Mszach świętych. Będzie do nabycia zestaw na Trzech Króli podobnie jak w ubiegłych latach. W nim znajduje się kadzidło, węgielek i kreda. Cena 2 złote. Będzie je nabywać od środy, najlepiej przed Mszą świętą w Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest Dniem Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i Patronalnym Świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Składka w tym dniu jest przeznaczona na cele misyjne związane z potrzebami diecezjalnymi i ogólnopolskimi.
Na Mszy św. o godz. 10.30 Kolędnicy Misyjni złożą dary na Misje, które otrzymali chodząc po kolędzie.

Przygotowane przez Siostrę Ewę Jasełka będą w sobotę o godz. 12.00 połączone z Mszą świętą i w niedzielę o godz. 10.30 również połączone z Mszą Św.

6. W Uroczystość Trzech Króli przypada dziewiąta rocznica konsekracji Księdza Biskupa Wiktora Skworca, Biskupa Tarnowskiego. Niech Bóg wspomaga Go swoimi łaskami i zachowa dla naszej diecezji po najdłuższe lata.

7. Zgodnie z decyzją Ks. Biskupa Ordynariusza w naszej diecezji posługują Szafarze Eucharystii. Cieszymy się, że nasza parafia ma już dwóch, którzy mogą zanieść do chorych Pana Jezusa w niedziele i święta. Są nimi p. Zbigniew Martyka i p. Andrzej Wardzała. Mogą oni także rozdawać Komunię Świętą w czasie Mszy św. a jeśli zajdzie potrzeba usłużą chorym zanosząc Pana Jezusa. Trzeba podejść do nich osobiście i zgłosić im chorych, do których pojadą z posługą. Na przyjazd szafarzy Komunii św. należy stół nakryć białym obrusem, ustawić na stole krzyżyk, zapalić świece. Gdy spotkamy szafarzy na ulicy udających się z Panem Jezusem do chorych należy przyklęknąć lub się przeżegnać. Szafarz niosący Pana Jezusa ma na szyi założoną bursę.

8. Wszystkim, którzy pracowali przy sprzątaniu i dekorowaniu kościoła, przygotowali szopkę w kościele i na zewnątrz kościoła, ofiarowali choinki, przywieźli je składamy serdeczne podziękowania. Niech Dobry Bóg za każdy czyn dla Niego i parafii wynagrodzi swoją łaską i błogosławieństwem. Wszystkim dziękujemy na ręce siostry Zakrystianki Marty mówiąc Bóg zapłać.

9. PORZĄDEK KOLĘDY

2 DO 5 STYCZNIA 2007


WTOREK

Godz. 15.30 - ul. Nowodąbrowska od nr. 173 -143

Godz. 15.00 - ul. Krzyska i ul. Traktorowa

ŚRODA

Godz. 15.00 - ul. Nowodąbrowska od n r. 74 - 98 i ul. Leszczyńskiego

Godz. 15. 00 - ul. Porzeczkowa

CZWARTEK

Godz. 15.00 - ul. Nowodąbrowska od n r. 100 - 156 i ul. Ordonówny

Godz. 15.00 - ul. Krzyska c.d. od ul. Traktorowej z ul. Migdałową i Żurawią


11. Rodzina p. Teresy i Adama Madejskich, która ucierpiała z powodu pożaru w dniu 22grudnia serdecznie dziękuje za złożone ofiary w Św. Szczepana przed kościołem. Ofiary te zostały przeznaczone na pokrycie dachowe.


12. Nasza obecność dzisiaj na Mszy Świętej potwierdza, że z Bogiem chcemy zakończyć Stary Rok i dziękować za wszelkie otrzymane dobro w życiu osobistym i rodzinnym.
Z Bogiem też pragniemy wejść w nowy rok. Niech łaski, które przez tę Najświętszą Ofiarę spłynęły na nas, towarzyszą nam w ciągu całego nowego roku i napełnią nadzieją nasze serca. Prośmy Boga, by Jego błogosławieństwo umocniło więź naszych rodzin na długie lata. Szczęść Boże wszystkim na cały tydzień. Przyjmijmy błogosławieństwo.Podajemy adres parafii, nr konta i stronę internetową:


Parafia Rzymsko – Katolicka Św. Krzyża i M.B.N.P

Ul. Krzyska 112

33 – 103 Tarnów 5

Nr konta: 87 1060 0076 0000 3200 0074 3711

STRONA INTERNETOWA PARAFII:

www.parafiakrzyz.intarnet.pl
<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie