Komunikaty Biskupa Tarnowskiego 2009-04-05

Przypomniienie o potrzebie pomocy dla chrześcijan w Ziemi Świętej i zaproszenie na Drogę Krzyżową ulicami miasta (8 kwietnia)

Drodzy Diecezjanie!

Każdego roku, na początku Wielkiego Postu, Prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich dziękuje za wszelkie ofiary składane na Ziemię Świętą przy okazji wielkopiątkowej adoracji Krzyża i prosi, aby nie zapominać o modlitewnej i materialnej pomocy dla chrześcijan żyjących w ojczyźnie Zbawiciela.

Odpowiadając na ten apel, pamiętajmy także w tym roku o naszych Braciach i Siostrach, chrześcijanach mieszkających w Ziemi Świętej, gdzie bardzo skomplikowana sytuacja polityczna i ekonomiczna, konflikty zbrojne, pozbawiają żyjące tam wspólnoty i instytucje katolickie odpowiednich środków, zarówno do godnego życia, jak i do podejmowania potrzebnych inicjatyw ewangelizacyjnych i humanitarnych. Przemoc, której ofiarami nierzadko są dzieci, powoduje, że narasta fala emigracji. Jeżeli nic nie zrobimy w tym względzie, istnieje niebezpieczeństwo, że Ziemia, która jest kolebką chrześcijaństwa pozostanie bez chrześcijan.

Nie możemy być obojętni wobec sytuacji naszych Sióstr i Braci, którym w tych trudnych warunkach przyszło żyć i wyznawać wiarę w Chrystusa.

Dlatego proszę Was, Drodzy Diecezjanie, abyście w Wielkim Tygodniu duchowo towarzyszyli chrześcijanom żyjącym w Ziemi Świętej; proszę o ufną modlitwę o pokój i pojednanie oraz o konkretną pomoc materialną, wyrażającą naszą solidarność i odpowiedzialność za sprawy Kościoła w ojczyźnie naszego Zbawiciela.

Dziękując za modlitwę i za każdą wielkoduszną ofiarę składaną na wspomniany cel, udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa!

† Wiktor Skworc

Biskup Tarnowski

Komunikat Ks. Biskupa Ordynariusza (fragment)

Bracia i Siostry!

Zapraszam Was na nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta w Wielką Środę, 8 kwietnia. W tym dniu zgromadźmy się na Rynku Tarnowskim o godz. 20.00. Stamtąd – rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej – przejdziemy ulicami Wekslarską, Wałową i Katedralną na Plac Katedralny. Zabierzmy ze sobą lampiony. Niech będą one znakiem naszej więzi z Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem (por. J 14,6).

Na podążanie za naszym Zbawicielem, tak jak uczył nas Jan Paweł II, udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc