Komunikat Biskupa Tarnowskiego 2009-03-29

Komunikat do mieszkańców Tarnowa
o przeniesieniu ciał 31 marca br. śp. Biskupów Tarnowskich: Franciszka Lisowskiego i Jana Stepy
do katedry tarnowskiej



Drodzy Diecezjanie – Mieszkańcy Tarnowa!


Dnia 31 marca br., do krypty grobowej Biskupów Tarnowskich w bazylice katedralnej zostaną przeniesione doczesne szczątki dwóch byłych Pasterzy Kościoła Tarnowskiego: śp. księdza biskupa Franciszka Lisowskiego i śp. księdza biskupa Jana Stepy.

Biskup Franciszek Lisowski przewodził diecezji tarnowskiej w latach 1933-1939. W tym czasie, oprócz codziennej posługi pasterskiej, erygował Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej; kontynuował starania o kanonizację bł. Kingi; zorganizował 1900-letni Jubileusz Odkupienia, Jubileusz 900. rocznicy urodzin św. Stanisława Szczepanowskiego oraz Diecezjalny Kongres Eucharystyczny; koronował Obrazy Matki Bożej w Bochni i Odporyszowie; utworzył Instytut Wyższej Kultury Religijnej i Uniwersytet Ludowy. W trosce o robotników powołał Sekretariat Chrześcijańskich Związków Zawodowych; umożliwił studia teologiczne w tarnowskim Seminarium klerykom z Łemkowszczyzny; ofiarnie niósł pomoc ofiarom powodzi z 1934 r. i utworzył Diecezjalny Związek Caritas.

Zmarły przed 50-laty biskup Jan Stepa pełnił urząd biskupa diecezjalnego w Tarnowie w latach 1946-1959 r. Po II wojnie światowej, która spustoszyła Polskę i zadała wiele ran Kościołowi, zabiegał o odbudowę świątyń; o organizację duszpasterstwa na ziemiach łemkowskich; przyjmował do pracy księży pochodzących z kresów; kierował kapłanów do pracy duszpasterskiej na Ziemiach Zachodnich; poświęcił diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi; zorganizował obchody Roku Jubileuszowego, Roku Maryjnego oraz rozpoczęcie Wielkiej Nowenny przed 1000-leciem Chrztu Polski; odzyskał dla diecezji budynek Seminarium Duchownego; przeprowadził reformę studiów seminaryjnych; utworzył Diecezjalny Instytut Wydawniczy „Veritas”; powołał Diecezjalną Radę Duszpasterską; przeprowadził III Synod Diecezjalny; szczególną troską otaczał chorych, samotnych i opuszczonych, organizując dla nich duszpasterstwo specjalistyczne; jako Przewodniczący Komisji Katechetycznej Episkopatu przygotowywał katechizację dzieci i młodzieży w salach katechetycznych po usunięciu religii ze szkół.

Świadomi zasług tych Pasterzy dla Kościoła tarnowskiego, pragniemy przypomnieć ich osoby i czyny, aby były dla nas zachętą do kontynuowania dobra zasianego ich słowem, przykładem, modlitwą i cierpieniem.

Drodzy, Bracia i Siostry!

Przeniesienie szczątków Biskupów Tarnowskich do kościoła, który był ich biskupią katedrą, miejscem ich nauczania, uświęcenia i prowadzenia Ludu Bożego, ma podkreślić ich związek z tym kościołem i diecezją. Katedra jest bowiem właściwym dla biskupów diecezjalnych miejscem oczekiwania na zmartwychwstanie, ma również zapewnić im stałą modlitewną pamięć i wdzięczność diecezjan, jest wreszcie wskazaniem kościoła katedralnego jako wyjątkowej świątyni w diecezji.

Uroczystość przeniesienia – w łączności z kolejną rocznicą śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza – rozpocznie się o godz. 17.00 Nieszporami, po nich zaś, o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza Święta, po której nastąpi złożenie doczesnych szczątków w krypcie.

Serdecznie zapraszam Was, drodzy Diecezjanie – Mieszkańcy Tarnowa, do udziału w tej uroczystości. Niech zjednoczy nas żarliwa modlitwa w intencji zmarłych Pasterzy Kościoła tarnowskiego, którzy przed nami budowali tu wspólnotę Kościoła; niech nas zjednoczy modlitwa w intencji diecezji, abyśmy z pietyzmem i odpowiedzialnością rozwijali duchowe dziedzictwo tej ziemi, które powierzyli nam moi poprzednicy na stolicy biskupiej, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy.



Z nadzieją na wspólną modlitwę w intencji zmarłych Biskupów, udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa!

† Wiktor Skworc

BISKUP TARNOWSKI



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie