Osoby konsekrowane…są płonącymi lampami pośród mroków tego świata. 2009-02-01

Komunikat na Dzień Życia Konsekrowanego 2009

Drodzy Diecezjanie!

Z inicjatywy Sługi Bożego Jana Pawła II cały Kościół, już od wielu lat, obchodzi w święto Ofiarowania Pańskiego Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu chcemy naszą modlitwą towarzyszyć wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy przez konsekrację zakonną poszli za Chrystusem i Jego Matką.

Hasło trwającego roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie” może być śmiało dewizą osób konsekrowanych. Wszak wiele sióstr zakonnych służy życiu ludzkiemu na wszystkich jego etapach, od narodzin aż po kres. Od 25 lat życiu poczętemu służy w Tarnowie Dom Samotnej Matki, prowadzony przez siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego. Do tej pory Dom udzielił pomocy kilkuset matkom i ich dzieciom. Już wkrótce ochronie nowonarodzonych będą służyły w Tarnowie i Nowym Sączu tzw. „okna życia”, gotowe przyjąć narodzone a niechciane dzieci, przy których będą stale czuwać siostry Józefitki i Felicjanki.

Siostry zakonne, prowadząc w naszej diecezji kilkadziesiąt przedszkoli i ochronek, katechizując, pomagają wzrastać w duchu chrześcijańskich wartości wielu dzieciom i ludziom młodym, ciesząc się przy tym pełnym zaufaniem ich rodziców.

Osoby konsekrowane troszczą się na różne sposoby o życie materialne i duchowe ludzi biednych i potrzebujących pomocy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że z kuchni dla ubogich w domach zakonnych korzysta w naszej diecezji codziennie kilkuset potrzebujących.

W święto osób konsekrowanych pragniemy również pamiętać o zakonnikach i siostrach zakonnych, którzy w imieniu Kościoła w Polsce podejmują posługę w krajach misyjnych. Wielu z nich pochodzi z diecezji tarnowskiej.

Nawiedzając niedawno misyjne Kościoły w Afryce, mogłem się przekonać, jak ofiarna jest praca polskich sióstr z różnych zgromadzeń. Siostry prowadzą przedszkola i szkoły, opiekują się sierotami i dziećmi ulicy. Z niezwykłą energią, pokonując niewyobrażalne dla nas trudności – brak elektryczności, wody, żywności, lekarstw, prowadzą szpitale i punkty medyczne, opiekują się chorymi na trąd i AIDS. Mimo nieraz realnego zagrożenia życia trwają na misyjnych placówkach, służąc najbiedniejszym z biednych – afrykańskim dzieciom i kobietom. Siostry są naprawdę „niewiastami dzielnymi”, które najgłębszą motywację swego trwania i działania na misjach znajdują w przyjaźni z Chrystusem. W swej służbie upodobniły się do ewangelicznego Samarytanina, dosłownie nosząc ubogiego, chorego, opuszczonego brata i siostrę – Afrykańczyka, któremu świat polityki pomaga najczęściej wtedy, gdy ma w tym polityczne i ekonomiczne korzyści.

W Dniu Życia Konsekrowanego pozdrawiam wszystkie osoby konsekrowane, posługujące w Afryce. Składam im szczere podziękowanie „Bóg zapłać!”, które łączę z modlitwą za nich i błogosławieństwem.

Bracia i Siostry!

Pełna miłości troska o życie ze strony osób konsekrowanych zasługuje na naszą wdzięczność. Niech wyrazi się ona w modlitwie, w życzliwej współpracy, we wspieraniu także materialnym dobrych inicjatyw i planów. Uczmy też młode pokolenie szacunku wobec osób konsekrowanych, które w pełni oddały swoje życie na służbę Chrystusowi w cierpiącym człowieku.

O szczególne wsparcie proszę Was, Bracia i Siostry, względem klasztorów klauzurowych w naszej diecezji, w których siostry oddały się całkowicie Bogu i wypraszają dla nas błogosławieństwo Boże. Niech wyrazem solidarności z nimi będzie również budowanie w naszych rodzinach chrześcijańskiej atmosfery, sprzyjającej dojrzewaniu powołań do życia konsekrowanego.

Osoby konsekrowane, które w życiu poszły za Chrystusem i Jego Matką, wierne złożonym ślubom, zarówno w ojczyźnie, jak i w krajach misyjnych, są płonącymi lampami pośród mroków tego świata. W Dniu Życia Konsekrowanego otoczmy je naszą wdzięczną modlitwą, aby okazując coraz większy zapał i zdolność kochania, przenikały współczesne społeczeństwo drogocenną wonią Chrystusa (Vita consecrata, 105).

Wszystkim, którzy drobnym nawet gestem życzliwości, ofiarą czy modlitwą, pomogą osobom konsekrowanym twórczo wypełniać swoje posłannictwo, dziękuję i z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc