Christus mansionem benedicat 2009-01-03

Komunikat na niedzielę 4 stycznia 2009 r. w sprawie uroczystości Trzech Króli

Drodzy Diecezjanie!

Trwamy w radości świąt Bożego Narodzenia i dziękujemy Bogu Ojcu, że okazując miłość do człowieka posłał na świat swojego Jednorodzonego Syna, aby nas zbawił. Po narodzeniu Jezus objawił się pasterzom i Mędrcom, którzy przybyli ze Wschodu.

W Ewangelii według św. Mateusza czytamy, że „Mędrcy weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon” (Mt 2,11). Na pamiątkę tamtego wydarzenia Kościół obchodzi już od IV wieku uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli.

W ubiegłym roku w naszej Ojczyźnie została podjęta inicjatywa mająca na celu przywrócenie uroczystości Objawienia Pańskiego, z racji teologicznych i historycznych, rangi dnia wolnego od pracy. Pod projektem odpowiedniej ustawy podpisało się prawie 700 tysięcy osób, z czego w naszej diecezji zebrano ponad 200 tysięcy podpisów. Serdecznie dziękuję Wam, Drodzy Bracia i Siostry, za jednoznaczne wyrażenie poparcia dla tej inicjatywy. Jak wiemy obywatelski głos katolickich wyborców został w pierwszym czytaniu odrzucony przez sejmową większość. Wielu wyraża z tego powodu ubolewanie, że katolickiemu społeczeństwu nie przywrócono zagrabionego w 1960 r., a więc w okresie bezpardonowej walki władz komunistycznych w Kościołem, duchowego dobra, jakim była uroczystość Objawienia Pańskiego, przeżywana w dzień wolny od pracy.

Drodzy Diecezjanie!

Mimo, iż dzień Objawienia Pańskiego pozostał nadal zwykłym dniem roboczym, nie przestaje być dla nas katolików uroczystością zobowiązującą do uczestnictwa we Mszy św. Tym bardziej, że ten dzień ma ważne znaczenie misyjne. W naszej diecezji 6 stycznia jest Dniem Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i Misyjnym Dniem Dzieci, dniem, w którym modlimy się, aby wszędzie w świecie była głoszona Ewangelia, modlimy się za misjonarzy z naszej diecezji.

Drodzy Diecezjanie!

W nadchodzącą uroczystość Objawienia Pańskiego módlmy się przede wszystkim, aby objawianie światu Jezusa Chrystusa, Jedynego Odkupiciela Człowieka, odbywało się w pokoju. Pasterskim wołaniem wzywam Was do modlitwy o pokój w Afryce, szczególnie w Demokratycznej Republice Kongo, gdzie w święto św. Szczepana, kiedy my spokojnie świętowaliśmy, w miejscowości Doruma wojsko rebelianckie napadło na kościół katolicki, zabijając 45 modlących się w nim osób. Ofiarami masakry były głównie kobiety i dzieci.

Niech fakt prześladowań naszych Braci i Sióstr we wierze zmobilizuje nas do modlitwy, do współczucia im i ofiarowania za nich naszych codziennych obowiązków, pracy, cierpień i trudności. Proszę Was serdecznie, abyście mimo konieczności podejmowania we wtorek 6 stycznia obowiązków zawodowych, podjęli trud budowania solidarnej wspólnoty Kościoła, która przychodzi sobie z pomocą wśród prześladowań, przede wszystkim przez udział w Eucharystii – Ofierze Chrystusa i Kościoła.

Bracia i Siostry!

W uroczystość Objawienia Pańskiego duszpasterze poświęcają złoto, kadzidło i kredę, którą znaczymy drzwi mieszkań, pisząc pierwsze litery słów: Christus mansionem benedicat, co oznacza: Niech Chrystus mieszkanie błogosławi.

Niech Chrystus błogosławi Wasze domy i mieszkania, niech Was obdarza pokojem na każdy dzień nowego roku.

Na pełne powagi i gestów solidarności z prześladowanymi świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego wszystkim Wam błogosławię: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc