Jako Lud Życia służmy życiu każdego człowieka 2008-12-22

Słowo pasterskie Biskupa Tarnowskiego z okazji 25-tej rocznicy powstania Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Tarnowie

Drodzy Diecezjanie!

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, które obchodzimy każdego roku, aby „zaświadczyć, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym. Podczas, gdy nasze ludzkie statystyki, ludzkie klasyfikacje, ludzkie systemy polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe oraz zwykłe możliwości ludzkie nie potrafią zapewnić człowiekowi tego, by mógł rodzić się, istnieć i działać jako jedyny i niepowtarzalny – Bóg mu to wszystko zapewnia. Dla Niego i wobec Niego człowiek zawsze jest jedyny i niepowtarzalny. Jest kimś od wieków zamierzonym i od wieków wybranym. Kimś powołanym i nazwanym swoim własnym imieniem” (Jan Paweł II, Orędzie do świata na Boże Narodzenie, 1979).
Jako Lud Życia zostaliśmy wezwani, aby służyć życiu każdego człowieka. Czynimy to poprzez inicjatywy indywidualne, a także poprzez tworzenie instytucji chroniących życie, przychodzących życiu zagrożonemu z pomocą.
Do takich instytucji w naszej diecezji należy Dom Samotnej Matki, który 25 lat temu powołał do istnienia biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. Przez ćwierć wieku Dom ten był schronieniem dla dziewcząt i kobiet oczekujących na rozwiązanie, które z różnych dramatycznych powodów nie znalazły oparcia w ojcach dziecka czy w swoich rodzicach i bliskich. Zrozumienie i miłość znalazło w Domu Samotnej Matki 377 kobiet i 379 dzieci.
Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy w Domu Samotnej Matki w Tarnowie tworzyli przestrzeń pokoju i bezpieczeństwa dla matek i ich dzieci. Szczególne podziękowania składam na ręce Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które od początku prowadzą Dom i z poświęceniem służą jego mieszkańcom.
Dziękuję wszystkim darczyńcom, ułatwiającym funkcjonowanie Domu, szczególnie tym diecezjanom, którzy w każdą noc wigilijną Bożego Narodzenia składają ofiarę na tacę, aby wesprzeć Fundusz Życia.
Z podziękowaniem łączę serdeczne zaproszenie na Mszę św. jubileuszową, która będzie celebrowana we wtorek, 30 grudnia bieżącego roku, w tarnowskiej katedrze o godz. 12.00 jako dziękczynienie za 25 lat istnienia Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
Bracia i Siostry!
Przed nami kolejna noc Bożego Narodzenia. Przed nami szansa, aby przyjść z pomocą duchową i materialną mieszkankom Domu Samotnej Matki w Tarnowie, obecnym i przyszłym. Tym, którzy dadzą świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym, od wieków przez Boga zamierzonym i wybranym, powołanym i nazwanym swoim własnym imieniem z serca błogosławię i dziękuję za to, że już od 25-lat Kościół tarnowski w tym Domu otacza troską życie!

† Wiktor Skworc