Wezwanie do modlitwy o pokój w Demokratycznej Republice Konga 2008-11-17

Drodzy Bracia i Siostry!

Mijające tygodnie przerażały nas informacjami o brutalnych prześladowaniach chrześcijan w Indiach i Wietnamie. A w ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że Afryce grozi kolejna klęska humanitarna, dotykająca miliony mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga. Z troską spoglądamy ku tej części Afryki, w której setki tysięcy ludzi doświadcza przemocy, wygnania i niepewności jutra. Wśród nich ciągle są obecni i ofiarnie im służą polscy misjonarze, którzy jako jedni z nielicznych, zdecydowali się pozostać na miejscu i na miarę swoich możliwości oraz posiadanych środków pomagać uchodźcom i ofiarom starć rebeliantów z oddziałami rządowymi.

W czasie sporadycznych teraz kontaktów telefonicznych, nasi misjonarze
i misjonarki zwracają się z prośbą, aby ofiarować im dar modlitwy i duchowej łączności. Solidarności i pocieszenia w sytuacji zagrożenia życia potrzebują nie tylko oni, ale i nasi bliźni – mieszkańcy Konga, zagrożeni wojną domową. Nie możemy na te prośby i oczekiwania pozostać obojętni!

Drodzy Diecezjanie!

Tym razem nie proszę Was o pomoc materialną, gdyż w obecnej sytuacji w Kongo niemożliwe jest dotarcie z nią do najbardziej potrzebujących. Zwracam się do Was z gorącym apelem i prośbą, abyście przez duchowe dary modlitwy, postu, cierpienia i trudów związanych z wypełnianiem codziennych obowiązków, błagali Boga o pokój dla mieszkańców Konga, o bezpieczeństwo dla pracujących wśród nich misjonarzy, zwłaszcza dla sióstr pallotynek.

O dar modlitwy i duchowej solidarności proszę Róże Różańcowe, które już tak znacząco wspierają dzieło ewangelizacji, dzieci zjednoczone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci i młodzież z parafialnych grup misyjnych, chorych i wszystkich, którzy chcą wielkodusznie wesprzeć naszych braci i siostry, a zwłaszcza bezbronne kongijskie dzieci, najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia.

Niech dniem pamięci i żarliwej modlitwy o pokój w Kongo będzie każdy piątek, który jest dniem pamięci o śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa i z tej racji ma charakter pokutny i przebłagalny.

Ufam, że nasza solidarna modlitwa wyprosi upragniony pokój mieszkańcom Demokratycznej Republiki Konga i pracującym tam misjonarzom.

Wszystkim, którzy przez modlitwę, post, ofiarowane cierpienie, odpowiedzą na mój apel z serca błogosławię!

† Wiktor Skworc