Słowo Biskupa Tarnowskiego na 64. Tydzień Miłosierdzia 2008-09-21

Drodzy Diecezjanie!

W przyszłą niedzielę rozpocznie się 64. Tydzień Miłosierdzia, który w Kościele w Polsce będziemy przeżywać pod hasłem „Uczeń Chrystusa sługą miłosierdzia”. Już św. Jan Apostoł wzywał adresatów swego listu, by nie miłowali „słowem i językiem, ale czynem i prawdą”(1J3,18). Tylko miłość pojmowana w sposób czynny, jako uczynki miłosierdzia, stanowi podstawowe kryterium autentyczności i wiarygodności świadectwa składanego przez każdego chrześcijanina. „Tydzień Miłosierdzia” jest potrzebny nam wszystkim, aby obudzić lub pogłębić naszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmniejszego i bezbronnego, który ma prawo oczekiwać od nas proporcjonalnej do naszych możliwości pomocy materialnej i duchowej.

Bracia i Siostry!
W ramach tegorocznego „Tygodnia Miłosierdzia” Caritas Polska już po raz piąty, a Caritas Diecezji Tarnowskiej po raz drugi, przeprowadzi społeczną kampanię „Kromka Chleba”, której celem jest wsparcie ludzi bezdomnych i najuboższych, a także dzieci cierpiących z powodu niedożywienia. Celem tej akcji jest również pozyskanie środków na funkcjonowanie domów dla bezdomnych. Chrystus, który nie miał gdzie głowy złożyć (Mt 8,20), woła w pozbawionych domu o miłosierdzie, przybierające nieraz tak konkretną formę jak właśnie kromka chleba.

Praktycznym owocem 64. Tygodnia Miłosierdzia niech będzie zatem czynne włączenie się w tę akcję poprzez złożenie ofiary, za którą otrzymamy „Krążek Nadziei” – symboliczny znak serca gotowego służyć ubogim. Krążki będą rozprowadzane w każdej parafii przez członków Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. W tym roku wszystkie zebrane fundusze przeznaczone zostaną na dożywianie dzieci w szkołach czy świetlicach lub pomoc dla nich w formie paczek żywnościowych.

Na duchowe, trwałe owoce dobrze zorganizowanego i głęboko przeżytego „Tygodnia Miłosierdzia” z serca Wam błogosławię.

† Wiktor Skworc