Odpust Św. Pawła - Dekret 2008-06-29

Dekretem z dnia 10 maja 2008 r. Penitencjaria Apostolska ustanowiła odpust zupełny, z okazji Roku św. Pawła, który można zyskać w następujących wypadkach:

1. Nawiedzając pobożnie rzymską bazylikę św. Pawła za Murami – przez cały rok jubileuszowy tj. od 28 czerwca 2008 r. do 29 czerwca 2009 r. (Pielgrzymując do rzymskiej bazyliki większej św. Pawła za Murami, należy się pomodlić przed ołtarzem Najświętszego Sakramentu, a następnie odmówić przy ołtarzu Konfesji nad grobem Apostoła „Ojcze nasz" i „Wierzę w Boga". Dodać należy również wezwania ku czci Matki Bożej i św. Pawła, pamiętając tez o św. Piotrze).

2. Uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci św. Pawła w pierwszym i ostatnim dniu roku jubileuszowego, we wszystkich miejscach kultu.

3. Uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci św. Pawła w kościołach wskazanych przez Biskupa miejsca.

4. Włączając się duchowo, w któreś z jubileuszowych nabożeństw ku czci św. Pawła, jeżeli z powodu choroby lub innych uzasadnionych przyczyn, nie można osobiście przybyć na miejsce nabożeństwa. W tym przypadku należy podjąć postanowienie, że ten warunek zostanie dopełniony, gdy tylko okaże się to możliwe.

Zgodnie z uprawnieniami przywołanymi w punkcie 3 wyznaczam w diecezji tarnowskiej następujące miejsca, w których w czasie roku jubileuszowego można zyskiwać – uczestnicząc w publicznym nabożeństwie ku czci św. Pawła - odpust zupełny: kościoły pw. św. Pawła w Bochni i pw. św. Katarzyny w Grybowie oraz bazyliki mniejsze w Bochni, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie i Tarnowie.

Odpust zupełny można zyskać tylko jeden raz dziennie, spełniając zwykłe w takich przypadkach warunki oraz uczestnicząc we wskazanych powyżej miejscach w publicznym nabożeństwie ku czci św. Pawła.

Ks. Adam Nita
KANCLERZ