Zapraszam i wzywam Was do niesienia pomocy dzieciom w krajach misyjnych. 2008-00-01

List Biskupa Tarnowskiego do Dzieci na dzień 1 czerwca 2008 r.

Kochane Dzieci!

Dziś, 1-go czerwca świętujecie Dzień Dziecka. W Wasze święto pragnę zapewnić o mojej za Was modlitwie. Razem z Waszymi Rodzicami, Wychowawcami i Katechetami ogarniam Was troską i miłością; pragnę Wam błogosławić i przypomnieć słowa Pana Jezusa, który powiedział: „pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie; do takich bowiem należy Królestwo Boże".

Drogie Dzieci!

Nie wszystkie dzieci na świecie mogą przychodzić do Jezusa; nie wszystkie mogą radośnie świętować swoje święto. Wielu Waszych rówieśników – szczególnie w dalekiej Afryce i Azji cierpi z powodu głodu, braku wody, przemocy i pracy ponad dziecięce siły. Wielu utraciło rodziców, wielu mieszka na ulicy, żyje na wysypiskach śmieci, odżywia się odpadkami, nie ma opieki lekarskiej ani możliwości kształcenia.

Od dawna dziećmi bez szczęśliwego dzieciństwa, opiekuje się Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, które zaprasza dzieci należące do Kościoła katolickiego, aby niosły pomoc swoim rówieśnikom, które nie znają Pana Jezusa ani Jego Dobrej Nowiny, żyją w duchowej i materialnej nędzy. Dzieło to jest jakby „przedłużoną" ręką Ojca Świętego, który w imieniu Pana Jezusa troszczy się o całą rodzinę ludzką, a zwłaszcza o dzieci.Kochane Dzieci!

Wiem, że wielu spośród Was bierze udział w pięknej działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które w naszym kraju działa od 150 lat.

Z wdzięcznością myślę o dzieciach I-Komunijnych, które modlą się za misjonarzy i na miarę swoich możliwości składają ofiary na rzecz rówieśników w krajach misyjnych.

Jestem Wam Drogie Dzieci szczególnie wdzięczny za to, że w okresie Bożego Narodzenia z radością tworzycie grupy kolędników misyjnych. Idziecie od domu do domu z Dobrą Nowiną o Narodzeniu Jezusa i zbieracie datki na pomoc dla dzieci, którym brakuje wszystkiego a zwłaszcza znajomości Pana Jezusa i doświadczenia Jego miłości.

Może pamiętacie, że podczas spotkania kolędników misyjnych w kościele bł. Karoliny w Tarnowie zadałem Wam „zadanie domowe". W tym liście pragnę je powtórzyć i prosić, abyście Wasz misyjny zapał pielęgnowali podczas regularnych spotkań w grupach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Bardzo pragnę, aby takie grupy działały we wszystkich parafiach i szkołach, zwłaszcza tych noszących imię Jana Pawła II oraz Świętych i Błogosławionych. Zachęcam Was również serdecznie do czytania „Świata Misyjnego". Przez co staniecie się nie tylko bardziej wrażliwi na los dzieci w krajach misyjnych, ale jeszcze bardziej staniecie się prawdziwymi uczniami Pana Jezusa.

Drogie Dzieci!

Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II, w Przesłaniu do Dzieci z okazji rocznicy powstania Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, nazwał dziecięce zaangażowanie duchowe i materialne na rzecz misji „prawdziwym cudem miłości Bożej, rozległym i cichym, pozostawiającym ślad w świecie".

Jako Wasz pasterz serdecznie Was zapraszam do pomnożenia tego cudu i niesienia dalej pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Do udziału w tym Dziele wzywam i zapraszam wszystkie zespoły klasowe, ministrantów, dziewczynki z Dziewczęcej Służby Maryjnej i ze scholi, chłopców i dziewczynki z grup Dzieci Bożych, wszystkie dzieci z innych grup, które tworzycie w parafiach.

Niech Wasz udział w życiu Kościoła będzie misyjny i wyrazi się w udziale w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci.

Wspomniany jubileusz 150-lecia obecności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce jest okazją do radości i dziękczynienia. Punktem kulminacyjnym roku jubileuszowego będzie wspólne świętowanie z dziećmi z całej Polski, które zgromadzą się w dniach 6-7 czerwca na VII Krajowym Kongresie Misyjnym Dzieci w Łagiewnikach. Ufam, że wiele z Was wraz ze swoimi wychowawcami i katechetami przybędzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Pamiętajcie, że działanie według zasady: „Dzieci pomagają dzieciom" w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, uczyni Was bogatszymi w wierze, radosnymi i szczęśliwymi.

Na tę radosną drogę działania w Misyjnym Dziele, z serca Wam i waszym opiekunom, zwłaszcza Rodzicom, Nauczycielom, Wychowawcom i Katechetom błogosławię!

† Wiktor Skworc
Biskup Tarnowski