Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku ze święceniami diakonatu i prezbiteratu 2008-05-18

„Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16)

Drodzy Diecezjanie!

Bóg Ojciec, dla naszego zbawienia nie oszczędził swojego Syna, ale Go za nas wszystkich wydał, aby już nic i nikt nie odłączył nas od Jego Miłości (por. Rz 8,31-39). Misję zbawiania świata w miłości i przez miłość Jezus powierzył Apostołom i ich następcom, których sam powołuje. Nam wszystkim zlecił zadanie budzenia nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych, co też ustawicznie czynimy, prosząc Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo (por. Łk 10,2). Pójście za Jezusem wymaga jednak osobistej decyzji młodego człowieka, który nie lęka się dialogu z Panem i udzielenia wielkodusznej odpowiedzi na zaproszenie: „Ty pójdź za Mną!" (J 21,22).

W tych dniach przed wyborem drogi życiowej stają przede wszystkim maturzyści. Wielu z nich zastanawia się czy pójść za Jezusem. W rozwiązaniu tego dylematu pomocne mogą być słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, które skierował do seminarzystów i ludzi młodych podczas pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych: „Jesteście wezwani do dalszego przedłużania (…) łańcucha przyjaciół Jezusa, którzy znajdowali w Jego miłości wielki skarb swego życia. Pielęgnujcie tę przyjaźń przez modlitwę, zarówno osobistą, jak i liturgiczną oraz za pośrednictwem dzieł miłosierdzia i zaangażowania w pomoc najbardziej potrzebującym. Jeśli tego nie zrobiliście, zapytajcie poważnie, czy Pan prosi Was, abyście szli za Nim w sposób radykalny, pełniąc posługę kapłańską czy też w życiu konsekrowanym".

Bracia i siostry!

Na wezwanie Chrystusa, Dobrego Pasterza, do szczególnej przyjaźni z Nim odpowiada co roku wielu młodych ludzi. Przed kilkoma laty uczynili to także aktualni alumni tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Trzydziestu z nich w sobotę 24 maja br. o godz. 10.00 przyjmie święcenia diakonatu w parafiach: Dąbrowa Tarnowska, Koszyce Wielkie i Stary Sącz. Tydzień później, 31 maja o godz. 9.00, w tarnowskiej Katedrze trzydziestu dwóch diakonów otrzyma święcenia prezbiteratu.

Serdecznie zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, a zwłaszcza młodzież i Liturgiczną Służbę Ołtarza z parafii pochodzenia kandydatów do święceń, abyście wzięli udział w tych uroczystościach. Wszystkich zaś Diecezjan proszę o modlitwę w intencji przyszłych diakonów i prezbiterów, aby prowadzili życie odznaczające się miłością, czystością i pokorą w naśladowaniu Chrystusa, wiecznego Najwyższego Kapłana, którego mają się stawać żywym obrazem (Benedykt XVI, Przemówienie do Młodych, Nowy Jork, 20 kwiecień 2008 r.).

Niech Bóg w Trójcy Jedyny obficie błogosławi wszystkim wspierającym powołania do służby w kapłaństwie i życiu konsekrowanym oraz tym, którzy w tych dniach podejmują decyzję o wyborze swojej życiowej drogi.

† Wiktor Skworc