Komunikat Biskupa Tarnowskiego do mieszkańców Tarnowa z okazji uroczystości Bożego Ciała 2008-05-18

Apel do mieszkańców Tarnowa z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Drodzy mieszkańcy Tarnowa!

Zbliża się uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, którą w tym roku będziemy świętować w czwartek, 22 maja. Uroczystość ta skłania nas do pogłębionej refleksji nad tajemnicą Najświętszego Sakramentu, w którym z miłości do nas pozostał nasz Pan, Jezus Chrystus. Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina nam, że: „Eucharystia jest pokarmem niezbędnym dla życia ucznia Chrystusa. (…) Spotkanie z Chrystusem w Eucharystii skłania do ewangelizacyjnego zaangażowania i zachęca do solidarności; budzi w chrześcijaninie silne pragnienie głoszenia Ewangelii i dawania o niej świadectwa w społeczeństwie, aby stawało się ono bardziej sprawiedliwe i ludzkie" (Benedykt XVI, Przemówienie wygłoszone w Aparecida w dniu 13 maja 2007 r.).

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jako chrześcijanie wyznajemy publicznie wiarę w rzeczywistą obecność Boga w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Idąc w procesji za Chrystusem, dajemy świadectwo, że On towarzyszy naszej codzienności, uwalniając nas od lęku i trwogi, napełniając radością i nadzieją. Chrystus wchodzi do naszych domów i w nich pozostaje, karmi nas Chlebem, który daje życie (por. tamże).

Bracia i Siostry!

Już w najbliższy czwartek będziemy mogli wyrazić Bogu wdzięczność za dar Eucharystii. Serdecznie zapraszam Was, abyście z całymi rodzinami, wzięli udział we Mszy Świętej, która będzie sprawowana na Rynku naszego miasta o godz. 9.00. Zaś po niej pójdziemy z Jezusem Eucharystycznym w procesji do czterech ołtarzy ulicami: Katedralną, Targową, Bernardyńską, Szeroką, Wałową i ponownie Katedralną. Na zakończenie uroczystej celebry zostanie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Niech nasza obecność i modlitwa będą wyrazem jedności uczniów Chrystusa we wspólnocie Kościoła.

† Wiktor Skworc