Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z cyklonem, który dokonał zniszczeń w Birmie 2008-05-11

Minął tydzień od dnia, kiedy cyklon Nargis dokonał spustoszeń w południowej części Birmy. Spowodował śmierć ponad 20 tys. osób, a ponad 40 tys. osób uznano za zaginione. Caritas Internationalis i poszczególne organizacje krajowych Caritas już pospieszyły z pomocą. W obecnej sytuacji do najbardziej niezbędnych należy zapewnienie wody pitnej, żywności, leków i miejsc schronień.
Watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone zaznaczył, że Benedykt XVI ufa, iż społeczność międzynarodowa pospieszy ofiarom tej katastrofy z szybką i skuteczną pomocą i o taką pomoc apeluje.
Odpowiadając na ten apel i w poczuciu solidarności z cierpiącymi, zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich diecezjan o modlitwę i ofiary pieniężne na rzecz poszkodowanych przez cyklon mieszkańców Birmy.
Zbiórkę do puszek na ten cel przeprowadzą członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas w niedzielę, 18 maja 2008 r. Ufam, że pozyskanie środki pomogą w zapewnieniu wystarczającej ilości żywności, lekarstw i wody pitnej setkom tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową.

Z pasterskim błogosławieństwem.

† Wiktor Skworc