Komunikat Biskupa Tarnowskiego dotyczący inicjatywy przywrócenia Święta Trzech Króli 2008-04-06

Drodzy Diecezjanie!

Wielkanoc jest objawieniem chwały Jezusa Chrystusa, który pokonał ciemność zła i śmierci, a światłem Swego zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiego życia, napełniając je niegasnącą nadzieją.

Objawienie Chrystusa zmartwychwstałego i uwielbionego znajduje swój początek w Jego objawieniu, które dokonało się na początku ziemskiego życia Syna Bożego wobec Pasterzy i Trzech Mędrców. Każdego roku wspominamy to wydarzenie jako uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypada 6 stycznia. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto Kościoła, obchodzone już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy liturgiczny obchód uroczystości Objawienia Pańskiego łączył się z dniem wolnym od pracy. Podobnie było i w naszej Ojczyźnie, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały Świętu Trzech Króli status dnia wolnego. Obecnie dojrzeliśmy już do tego, aby poprzez odpowiednią inicjatywę ustawodawczą doprowadzić do wpisania uroczystości Objawienia Pańskiego do kalendarza dni świątecznych, w których powstrzymujemy się od pracy i świętujemy.

Z satysfakcja trzeba więc przyjąć obywatelską inicjatywę ustawodawczą, podpisaną przez prezydentów i burmistrzów 54 miast w Polsce, które odwiedził Jan Paweł II. Inicjatywa ta musi być poparta minimum stu tysiącami podpisów, by mogła zostać rozpatrzona przez Sejm Rzeczpospolitej. W związku z tym zwracam się do Was – Drodzy Bracia i Siostry – z prośbą, abyście udzielili swojego poparcia projektowi ustawy o przywrócenie Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.

Akcja zbierania podpisów będzie przeprowadzona w parafiach naszej diecezji
w tygodniu od niedzieli 13 do niedzieli 20 kwietnia br. Obok podpisu należy podać swój numer ewidencyjny (PESEL). Z prośbą o zorganizowanie i przeprowadzenie akcji zbierania podpisów zwracam się do członków Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz do wszystkich przynależących do Ruchów i Stowarzyszeń katolickich, zwłaszcza Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruchu Światło-Życie, parafialnego Oddziału Caritas i innych.

Ufam, że przywrócenie dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśli znaczenie tego święta dla nas katolików i jeszcze bardziej zwróci naszą uwagę na jego wymiar misyjny oraz ekumeniczny. Już teraz dziękuję wszystkim za zaangażowanie się w organizowanie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy dotyczącej Święta Trzech Króli oraz za przychylność dla tej inicjatywy.

† Wiktor Skworc