Komunikat Biskupa Tarnowskiego 2016-08-28

w związku z diecezjalnym dziękczynieniem
za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego

Drodzy Diecezjanie!

W dniu 5 czerwca br. Ojciec Święty Franciszek zaliczył w poczet świętych pochodzącego z Podegrodzia ojca Stanisława Papczyńskiego. Ten żyjący w XVII wieku święty, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny, gorącym patriotą, mądrym kierownikiem duchowym, kaznodzieją, pedagogiem i szczególnym orędownikiem dusz w czyśćcu cierpiących. Jego kanonizacja w Roku Miłosierdzia przypomina o obowiązku czynienia miłosierdzia względem żywych i modlitwy za zmarłych. Św. Stanisław Papczyński w sposób szczególny patronuje małżeństwom pragnącym potomstwa a także dzieciom nienarodzonym.
Serdecznie zapraszam Was, Siostry i Bracia, do udziału w diecezjalnym dziękczynieniu za dar kanonizacji naszego Rodaka, które będzie miało miejsce w dniu 8 września br. w Podegrodziu. Nabożeństwo dziękczynne rozpocznie się o godz. 17.00, a następnie o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna.
W osobie nowego Świętego wywodzącego się z diecezji tarnowskiej otrzymaliśmy kolejnego orędownika przed Bogiem. Niech poznawanie jego życia i modlitwa przez jego wstawiennictwo umacnia nas na drodze osobistego uświęcenia, a także niech przyczynia się do szerzenia kultu św. Stanisława Papczyńskiego.

Z pasterskim błogosławieństwem
† Andrzej Jeż
Tarnów, 24 sierpnia 2016 r.