ZAMYŚLENIA NA XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁA – ROK C 2016-07-03

W czasie spotkania grupy młodzieżowej ksiądz katecheta zapytał: „Przez kogo Pan Bóg przemawiał do ludzi?". „Pan Bóg najpierw przemawiał do ludzi przez patriarchów" - od­powiedziała Monika. „Również przez proroków" - dodała Be­ata.


„A przez kogo najpełniej Pan Bóg przemówił do człowie­ka?" - pytał dalej kapłan. „Najpełniej przemówił przez Pana Jezusa" - odpowiedział Witek. „Od kogo o tym wiemy?" -zapytał jeszcze ksiądz. „Wiemy o tym od ludzi, którzy znali Jezusa Chrystusa osobiście, słuchali Jego nauk, rozmawiali z Nim. Byli to Jego uczniowie, apostołowie, ewangeliści. Prze­kazali nam to w księgach, które nazywamy Pismem Świętym Nowego Testamentu" - odpowiedziała Marysia.

Jak się nazywa księga, w której nie ma ani jednego błędu, oczywiście, poza błędami drukarskim? Ta księga to Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Pomyślcie, nie ma w niej ani jednego błędu. Czy jest w waszym domu ta księga? Gdzie ją można znaleźć? Zwykle leży na jakiejś półce. A gdzie powinna leżeć? Oczywiście, na widocznym miejscu, łatwo do­stępnym, bo jest ona księgą wyjątkową wśród wszystkich ksiąg na świecie. Powinno się ją brać do rąk często i ją czytać, ze świadomością, że nie ma w niej ani jednego błędu. Dlaczego? Bo nad jej pisaniem czuwał sam Pan Bóg. To On jest jej autorem. W Liście do Hebrajczyków czytamy: „Wielokrotnie i na różne spo­soby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych osta­tecznych dniach przemówił do nas przez Syna.
Co w tej sprawie pi­szą ojcowie Soboru Watykańskiego II: „Spodobało się Bogu w swej dobroci i mądrości objawić siebie samego, i ujawnić nam tajemnicę swojej woli, dzięki, której przez Chrystusa, Słowo Wcielone, ludzie mają dostęp do Ojca".
Ci młodzi ludzie w czasie spotkania ze swoim katechetą udzielali poprawnych odpowiedzi. Bóg przemawiał najpierw do ludzi przez patriarchów i proroków. Posłużył się nimi. Byli to ludzie kochający Pana Boga, sprawiedliwi.

Najpełniejszą jed­nak wiedzę o Bogu otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa. Nauczał On przez trzy lata. Gdyby w Jego czasach znano już magneto­fon, to dzisiaj moglibyśmy odtworzyć nagrania głoszonych przez Niego nauk, konferencji, kazań. Rozsyłał On również swoich uczniów ze słowem Bożym do miast i wiosek palestyń­skich. W dzisiejszej ewangelii słyszeliśmy: „Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść za­mierzał".

Apostołowie posłuszni temu poleceniu oraz ich uczniowie spisali pod specjalnym natchnieniem Ducha Świętego całą na­ukę Chrystusa Pana. Są to: cztery ewangelie, Dzieje Apostol­skie, listy św. Pawła, listy innych apostołów i Objawienie św. Jana. Wszystkie te księgi składają się na Nowy Testament. Jeśli dodamy do tego księgi Starego Testamentu, to będziemy mieli całą Biblię. To Boże słowo zawarte w Piśmie św., prze­tłumaczono na język polski, stale rozbrzmiewa wśród nas.
Miejscem spotkania chrze­ścijanina z żywym słowem Chrystusa jest przede wszystkim Msza św. Nazywamy ją również Zgromadzeniem Euchary­stycznym. Szczególnie pierwsza jego część, zwana liturgią słowa, jest tą częścią, w której Chrystus staje się obecny wśród nas właśnie przez swoje słowo. „Jest obecny w swoim słowie, albowiem, gdy w kościele czytają Pismo św., wówczas On sam mówi". Kapłan, czytając teksty Pi­sma św. - lekcję, ewangelię - i wygłaszając homilię, użycza jakby swojego głosu Chrystusowi, ponieważ nie jest on auto­rem czytanego tekstu i nie wygłasza własnej nauki, lecz naukę samego Pana Jezusa. Bóg posługuje się tu kapłanem tak, jak kiedyś posłużył się patriarchami i prorokami, a później apo­stołami i uczniami.

Pan Jezus będzie z nas zadowolony, gdy bę­dziemy brali aktywny udział w pierwszej części Mszy św. Pan Jezus jest w niej obecny w swoim słowie - to On sam mówi do nas. Niech więc każdy z was stara się przychodzić na Mszę św. punktualnie, bardzo was o to proszę. Niech każdy z was stara się coś zapamiętać z wysłuchanego kazania. W niektó­rych rodzinach jest taki piękny zwyczaj, że po powrocie ze Mszy św. pada pytanie: „O czym była dzisiejsza homilia?". Na zakończenie dzisiejszego zamyślenia zróbmy wszyscy jedno postanowienie: Będę uważnie słuchał słów Pisma św., bo to są słowa Pana Jezusa.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie