Możemy się cieszyć ubogaconym miłością świadectwem życia 2008-02-02

Komunikat Biskupa Tarnowskiego na Niedzielę 27.01.2008

Drodzy Bracia i Siostry!

W nadchodzącą sobotę przypada liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego. Z inicjatywy Sługi Bożego Jana Pawła II obchodzimy go w całym Kościele jako Dzień Życia Konsekrowanego.

W duchu hasła trwającego roku duszpasterskiego: „Bądźmy uczniami Chrystusa” myślimy z wdzięcznością o ponad tysiącu sióstr zakonnych i dwustu zakonnikach posługujących w naszej diecezji, którzy w Jezusowej szkole rad ewangelicznych praktykują ubóstwo, czystość i posłuszeństwo, dając nam czytelne świadectwo, że nie samym chlebem żyje człowiek, że ważniejsze jest „być” niż „mieć”. To świadectwo jest tym ważniejsze i potrzebne, im bardziej rozszerza się model życia opartego na konsumpcji, używaniu i marnotrawieniu bogactwa ludzkiego ducha.

W Dzień Życia Konsekrowanego w wielu kościołach i kaplicach osoby konsekrowane ponowią swoje śluby i wolę życia w duchu rad ewangelicznych. Ponowienie ślubów to wyraz ich nieustannej gotowości do pełnej miłości służby Bogu i ludziom. Ta służba wpisała się już na stałe w pejzaż życia Kościoła powszechnego i diecezjalnego. Jakże byłby on ubogi, gdyby zabrakło w nim konsekrowanej miłości przy szpitalnym łóżku, w przedszkolu czy szkole, w hospicjum czy domu spokojnej starości, domu samotnej matki czy w przytulisku dla bezdomnych.

Wspominając dziś osoby konsekrowane w szczególny sposób obejmujemy pamięcią i wdzięcznością siostry z zakonów klauzurowych naszej diecezji: siostry karmelitanki z Tarnowa, klaryski ze Starego Sącza oraz bernardynki-franciszkanki z Zakliczyna – Kończysk. Trwaniem przed Bogiem i cichą modlitwa za nas i w naszych intencjach zdają się z pokorą powtarzać swoim codziennym życiem słowa św. Piotra : „Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję...” (por. Dz 3,6). To właśnie siostry klauzurowe przez swoje ubogie życie i żarliwą modlitwę wypraszają nam u Boga wszelakie dobro, które cenniejsze jest od bogactw tego świata. Za to wszystko pragniemy im dziękować, pamiętając również o ich materialnych potrzebach.

Sam papież Benedykt XVI zachęca nas do pomocy siostrom klauzurowym słowami: „W szczególny sposób kładę wam na serce losy zakonów kontemplacyjnych. Ich obecność w diecezji, ich modlitwa i wyrzeczenia niech zawsze będą dla was oparciem i pomocą. Z waszej zaś strony starajcie się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, również tym materialnym”.

Wszystkim, którzy drobnym nawet gestem życzliwości, ofiarą - złożoną w święto Ofiarowania Pańskiego - pomogą osobom konsekrowanym twórczo wypełniać swoje posłannictwo składam gorące podziękowanie.

Równocześnie zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie do modlitwy z osobami konsekrowanymi i o nowe powołania do życia zakonnego. Ze szczególnym apelem zwracam się do ludzi młodych: Nie lękajcie się przyjąć daru powołania, które otworzy Wasze serca dla Boga i bliźnich.

Zachęcam wszystkich do udziału w święto Ofiarowania Pańskiego w liturgii Mszy świętej, kiedy to razem z Maryją, Jej oblubieńcem – św. Józefem, Symeonem i Anną, staniemy wokół Chrystusa – Światła na oświecenie pogan, Chwały ludu Izraela, Znaku, któremu sprzeciwiać się będą.

Naszą gotowość na przyjęcie Pana wyrażą symbolicznie poświęcane w tym dniu gromnice, płonące świece: znak uczniów Jezusa, którzy z płonącymi pochodniami w rękach oczekują na przyjście swego Pana, Nauczyciela i Mistrza.

Wszystkim Osobom Konsekrowanym i wszystkim budującym wspólnotę Kościoła tarnowskiego udzielam pasterskiego błogosławieństwa!