Zaproszenie do nawiedzenia tarnowskiej Katedry 2007-09-02


Drodzy mieszkańcy dekanatów tarnowskich!Kościół katedralny w Tarnowie od początku swojego istnienia jest miejscem szczególnego kultu Matki Najświętszej. Nosi on wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a od ponad stu lat czczona jest w nim barokowa Pieta, znajdująca się obecnie w nawie kaplicy Najświętszego Sakramentu. Modlący się do Matki Bożej Bolesnej otrzymali przez Jej wstawiennictwo wiele łask. Już podczas II wojny światowej doznawali ocalenia, a od tamtego czasu wciąż otrzymują pomoc w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, w wyzwalaniu się z nałogów oraz doznają uzdrowień z choroby i umocnienia w wierze. Świadczą o tym liczne wota, spisane świadectwa oraz wezwania podczas środowych nabożeństw przed tarnowską Pietą.


Ze względu na długotrwały i rozwijający się kult maryjny kościół katedralny otrzymał w dniu 2 lutego 2006 roku tytuł Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Przybywający do niego wierni mogą zyskiwać odpust zupełny i pogłębiać więź z Maryją, która opłakiwała swego Syna po zdjęciu Go z krzyża.Siostry i Bracia!

Bardzo serdecznie zapraszam Was do pielgrzymowania do katedry w tygodniu maryjnym trwającym od 8 do 15 września. W sposób szczególny zapraszam na uroczystą Mszę Świętą odpustową, która będzie sprawowana o godz. 18.00 w najbliższą sobotę, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Głównej Patronki naszej diecezji.

Zachęcam Was również do nawiedzania katedry w ciągu całego roku i modlitwy przed tarnowską Pietą. Proszę Was o modlitwę o ład społeczny w naszej Ojczyźnie, o pokój na świecie, a także o święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej diecezji oraz o dochowanie wierności małżeńskiej i o zgodę w naszych rodzinach. Proszę też o modlitwę w intencjach bezrobotnych, wyjeżdżających do pracy za granicę oraz chorych i cierpiących.Ufam, że spotkanie z Matką Najświętszą w znaku tarnowskiej Piety napełni serca nas wszystkich pokojem, nadzieją i odwagą do gorliwego wypełniania naszego chrześcijańskiego powołania.Wszystkim Pielgrzymom udającym się do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Tarnowie z serca błogosławię. Pasterskim błogosławieństwem obejmuję też dzieci i młodzież, nauczycieli, katechetów i wychowawców, którzy już wkrótce rozpoczną nowy rok szkolny. Niech wszystkim w trudzie codziennego dnia towarzyszy Boże błogosławieństwo: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!† Wiktor Skworc BISKUP TARNOWSKI<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie