W pielgrzymce życia stawajmy się świętymi 2007-07-08

Słowo Biskupa Tarnowskiego z okazji diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację Szymona z Lipnicy oraz jubileuszu 25-lecia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Umiłowani Siostry i Bracia!

Słowo Boże dzisiejszej liturgii mszalnej wzywa do radości i dziękczynienia Bogu za otrzymane dobro; za wszelkie dary, a zwłaszcza te, które objawią się nam w przyszłym świecie. Ewangelia zaś uświadamia, że życie ucznia Chrystusa jest pielgrzymowaniem - przepowiadaniem „w drodze” Dobrej Nowiny. Jako chrześcijanie jesteśmy pielgrzymami, którzy zdążają ku nowej ziemi i nowemu niebu. W żywot Chrystusowego pielgrzyma, jak przypomina św. Paweł, wpisany jest zawsze krzyż. Abyśmy nie ustali w niełatwej drodze do niebieskiego Jeruzalem, Bóg posyła nam świadków swej miłości, którzy świętością życia ukazują sposób i cel wędrowania. Chrystus, podobnie jak niegdyś wysłał przed sobą siedemdziesięciu dwóch uczniów do każdego miasta i wioski, dokąd sam pójść zamierzał - tak i dziś posyła wybranych ludzi, aby towarzyszyli nam w pielgrzymce doczesności.

W tym roku pragniemy dziękować Chrystusowi za świętego Szymona z Lipnicy, który mimo upływu wieków, nie przestaje być aktualnym i wiarygodnym uczniem Jezusa. Ojciec Święty Benedykt XVI, 3 czerwca podczas uroczystości kanonizacyjnej, podkreślił: „Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej, świadek Chrystusa i duchowy syn świętego Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci. Tak też, przepełniony miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą, która i jego doprowadziła do śmierci”.

Bracia i siostry

Święty Szymon uczy nas, że zmierzanie ku pełni Królestwa Bożego jest owocne, jeśli wypełnia je miłość, zwłaszcza wobec chorych, najbardziej potrzebujących i opuszczonych przez ludzi. Wielki syn ziemi świętych i błogosławionych wzywa nas, abyśmy miłowali Boga i bliźniego w sposób wytrwały i czynny. Dlatego żywym „pomnikiem”, jakim pragniemy podziękować Bogu za świętość życia i kanonizację Szymona z Lipnicy, jest kuchnia dla ubogich, powstająca przy tarnowskim klasztorze bernardynów, gdzie przez dwa lata ojciec Szymon był gwardianem. Diecezjalne radosne „Te Deum” za dar nowego Świętego wyśpiewamy 18 lipca w Lipnicy Murowej. O godzinie 17.00 od kościoła świętego Szymona wyruszy procesja z jego relikwiami do ołtarza przy parafialnej świątyni, a po niej będzie celebrowana uroczysta Eucharystia. Serdecznie zapraszam czcicieli św. Szymona i delegacje ze wszystkich parafii do udziału w tej uroczystości. Niech w naszym pielgrzymowaniu do miejsca narodzin Ojca Szymona objawi się radość diecezjalnego Kościoła, który wydał tak wielu świętych i błogosławionych. Każda parafia niech wyrazi wdzięczność Bogu za kanonizację Diecezjanina, śpiewając w niedzielę 15 lipca, uroczyste „Te Deum” lub „Magnificat”.

Siostry i Bracia!

Kościół jest wspólnotą pielgrzymów zdążającą do niebieskiego Jeruzalem. Naszej pielgrzymce wiary przewodzi Maryja, będąca, jak uczy Sobór Watykański II, znakiem pociechy i niezachwianej nadziei dla pielgrzymującego Ludu Bożego (por. KK, 68). Maryja całym swoim życiem, tym ziemskim i tym uwielbionym, wskazywała i wskazuje, że tylko Jej Syn jest jedyną Drogą człowieka. Przez wieki do stóp Maryi, „Wskazującej Chrystusa – Drogę”, wędrowali pielgrzymi, aby w szkole Matki Syna Bożego uczyć się postępować za Jezusem.

W tradycję pielgrzymowania na Jasną Górę wpisuje się Tarnowska Piesza Pielgrzymka. W tym roku minie dwadzieścia pięć lat od inauguracji diecezjalnego wędrowania do Matki Chrystusa. Pragniemy dziękować Bogu za ćwierć wieku pielgrzymowania tarnowskiego Kościoła na Jasną Górę, za błogosławiony rozwój i owocowanie tego dzieła. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 1982 roku z diecezji tarnowskiej wyruszyły dwie grupy, które stały się zalążkiem Pielgrzymki Tarnowskiej. Przewodził im śp. ksiądz Tadeusz Wiatr, inicjator naszego diecezjalnego pielgrzymowania. Grupie, która wyruszyła z Tarnowa, patronował podówczas błogosławiony, a dziś święty, Szymon z Lipnicy.

Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Tarnowska wyruszy, jak co roku, 17 sierpnia. Wędrówkę rozpocznie Msza Święta, sprawowana na Placu Katedralnym o godzinie 7.00. Tarnowskie rekolekcje w drodze będą przebiegały pod hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Ich zwieńczeniem będzie Eucharystia, celebrowana na Jasnej Górze, 25 sierpnia o godzinie 16.00.

Umiłowani Diecezjalnie!

Zapraszam Was do udziału w jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej do stóp Jasnogórskiej Matki. Niech nikogo nie zrażają trudy wędrowania. Ten czas jest uświęcony przez modlitwę i miłość, które pomogą znieść niegodności drogi. Do udziału w pielgrzymce zapraszam zwłaszcza młodych! Droga młodzieży! Skorzystajcie z szansy, aby w błogosławionym utrudzeniu pielgrzymiego szlaku odkryć swoje życiowe powołanie, w tym także powołanie do służby Ewangelii. Tych zaś Diecezjan, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę, zapraszam do uczestniczenia w Pielgrzymce przez modlitwę i duchową łączność. Ułatwią to transmisje naszego diecezjalnego radia RDN Małopolska.

Bracia i siostry!

Zachęcam Was, abyście w czasie wakacji, urlopu przez modlitwę i nawiedzanie kościołów oraz miejsc świętych, medytowali nad tajemnicą Waszego powołania do świętości. Niech tej refleksji patronuje Najświętsza Maryja Panna i święty Szymon z Lipnicy.

Wszystkim, którzy będą pielgrzymować do Lipnicy, do wszelkich sanktuariów, a zwłaszcza na Jasną Górę z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

† Wiktor Skworc