ZAMYŚLENIA NA VI NIEDZIELĘ 2014-02-16

W 1997 roku jedna ze stacji telewizyjnych przeprowadziła wywiad ze znanym psychiatrą Viktorem Frankiem, ostatnim przed jego śmiercią. Był on żydowskiego pochodzenia, urodził się w Wiedniu, tam zakończył studia, następnie był wykładowcą psychologii na tamtejszym uniwersytecie. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez gestapo, przeszedł piekło Oświęcimia.


Po wojnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie był światowej sławy psychologiem, znawcą logoterapii. Postawiono mu pytanie: „Dlaczego nie próbował Pan uciec z Wiednia, zaraz po zajęciu Austrii przez Hitlera, przecież miał Pan świadomość, czym jest niemiecki faszyzm?". Odpowiedział, że konsulat amerykański w Wiedniu zaprosił go do odebrania wizy, by mógł wyjechać z Austrii. Z tego bardzo cieszyli się jego rodzice, którzy byli już mocno schorowani. W tym dniu zauważył na stole kawałek marmuru. Spytał ojca, skąd go ma. Odpowiedział, że znalazł go na miejscu spalonej przez nazistów synagogi. Był to fragment z tablic Dziesięciu Przykazań, które strącono z frontonu świątyni. Na nim była wyryta hebrajska litera.

Ojciec wyjaśnił, że oznacza ona jedno z przykazań. Syn zapytał: „Które?" „Czwarte" - odpowiedział ojciec. „Czcij ojca i matkę swoją, abyś długo żył na ziemi". W tej chwili postanowił zostać ze swoimi rodzicami na tej ziemi i zapomnieć o amerykańskiej wizie.

Poetycki tekst Księgi Syracha przypomina, że człowiek ma wolną wolę i może wybierać. Do każdego z nas mówi Pan Bóg te słowa: „Kładę dziś przed tobą życie i śmierć. Wybieraj!". Jesteśmy istotami wolnymi i możemy wybierać drogę, która prowadzi do życia lub do śmierci. Drogą prowadzącą ku śmierci jest niewiara w Boga i nieprzestrzeganie Bożych przykazań. Zaślepieni powodzeniem, bogactwem, sławą odchodzą od Boga i tworzą dla siebie nowe prawo. Prawo które nie ma nic wspólnego z Bożym Prawem. Ale Bóg liczy, że człowiek skorzysta z daru rozumu, jaki otrzymał, i od Niego nie wybierze zła.

Dzisiaj czytania ukazują nam źródło odpowiedzialności. Jestem odpowiedzialny dlatego, że jestem wolny. Właściwy wybór moralny zakłada jasne pojęcie wartości, zwłaszcza że zło często jawi się pod pozorem dobra, a dobro szczególnie wtedy, gdy jest trudne i wymagające wyrzeczenia, może się wydawać złem. Potrzeba więc tego obiektywnego osądu wartości. Chrześcijanin wyzwolony od wszelkiej tyranii grzechu czuje się wezwany przez Nowe Prawo Chrystusa do postępowania w obliczu swego Ojca Boga jako Jego dziecko. Normy moralne nie są więc zwyczajnymi znakami ostrzegawczymi, mówiącymi o tym, co jest dozwolone lub zakazane, lecz oznaczają drogę, która prowadzi do Boga, są wyrazami Jego miłości. Powinniśmy dostrzegać ten całokształt prawd i przykazań, które stanowią depozyt wiary, gdyż jest to skarb, który Pan daje nam przez Kościół, byśmy mogli osiągnąć zbawienie.

Poznać miłosierdzie Boże, Bożą miłość i Boże przebaczenie oto prawdziwa mądrość, którą głosi św. Paweł w dzisiejszym czytaniu, a która prowadzi do osiągnięcia nagrody, jaką przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Mądrość Boża jest ukryta i przygotowana dla tych, których Bóg miłuje, bo jej „ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć. Została ona objawiona przez Ducha"



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie