Powołani do troski o świętość kapłanów 2007-07-08

Słowo Biskupa Tarnowskiego na Dzień Modlitw o świętość życia kapłańskiego

Umiłowani Diecezjanie!

W tym roku duszpasterskim Kościół w Polsce kieruje swój wzrok na nasze życiowe powołanie, w myśl słów św. Pawła Apostoła: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu” (por. 1 Kor 1,26). Podstawowym i powszechnym powołaniem każdego chrześcijanina jest powołanie do świętości (por. KK 40). Zobowiązuje ono nie tylko do troski o świętość osobistą, ale także o świętość naszych sióstr i braci w Chrystusie.

Ta troska, w oczywisty sposób wpisuje się w powołanie kapłańskie, w posługę każdego kapłana, który na mocy sakramentu święceń jest wezwany do upodabniania się do Chrystusa oraz szczególnego uczestniczenia w Jego misji nauczania, uświęcania i kierowania ludem Bożym. Świętość kapłańska jest zażyłością z Bogiem, bezgranicznym umiłowaniem ludzi, oddaniem się ich prawdziwemu dobru oraz miłością Kościoła, który jest święty (por. PDV 33).

Siostry i Bracia!

Dziś po raz kolejny, przeżywamy w naszej diecezji Dzień Modlitw o świętość życia kapłańskiego. Zachęcam Was, podejmijcie w duchu wdzięczności modlitwę za kapłanów, aby spełniali coraz bardziej oczekiwania, jakie wyraził Benedykt XVI, który w przemówieniu do biskupów Ameryki Łacińskiej powiedział: „Kapłan musi być przede wszystkim "człowiekiem Bożym" (1 Tm 6,11); człowiekiem, który zna Boga "z pierwszej ręki", który żywi głęboką osobistą przyjaźń z Jezusem, który podziela z innymi te same "uczucia Jezusa" (por. Flp 2,5). Dopiero wtedy kapłan będzie w stanie zanieść Boga wcielonego w Jezusie Chrystusie ludziom i być przedstawicielem Jego miłości. Aby wypełnić to najwyższe posłannictwo, musi mieć mocną strukturę duchową i przeżyć całe swoje życie, ożywiany wiarą, nadzieją i miłością” (Sao Paulo, 13 maja 2007).

Ta mocna struktura duchowa pozwoli mu dzielić się darem kapłaństwa z innymi, otwierać na potrzeby misyjne Kościoła, a także na duszpasterstwo wśród naszych rodaków wyjeżdżających do pracy za granicę (por. List Biskupów Polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2007, 3).

Drodzy Diecezjanie!

Niech te współczesne oczekiwania wobec powołania kapłańskiego mobilizują Was jeszcze bardziej do wytrwałej modlitwy za Waszych duszpasterzy. Modlitwą obejmujcie Ojca Świętego, biskupów, prezbiterów i diakonów. Niech sam Chrystus Pan, który modlił się za swoich uczniów, aby nie ustała ich wiara, aby stanowili jedno, aby nie ulegli pokusom i dochowali wierności swojemu powołaniu, będzie dla nas wszystkich przykładem i przynagleniem. (por. J 17, 6-19).

Módlcie się również do „Pana Żniwa” o nowe powołania do służby Ewangelii. Niech sprawa powołań będzie wspólną intencją modlitwy wszystkich rodzin i całej rodziny parafialnej.

Na owocność modlitwy o uświęcenie duchowieństwa i o nowe powołania do służby Ewangelii z serca Wam błogosławię: w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

+ Wiktor Skworc