Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji 20 rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny 2007-05-27

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 27.05.2007 r.

Umiłowani Diecezjanie, Bracia i Siostry!

W sekwencji, śpiewanej dziś przed Ewangelią, prosiliśmy Ducha Świętego: „Daj Twoim wierzącym, w Tobie ufającym, siedmiorakie dary. Daj zasługę męstwa, daj wieniec zwycięstwa, daj szczęście bez miary”.

„Świat Ducha Świętego nie jest światem jakichś nieznanych duchów i mocy, lecz światem Tego, który jest Miłością i jako Miłość – Wszechmocą. Dlatego znakiem działania Ducha Świętego jest nieustraszone męstwo....” (J. Ratzinger, Służyć prawdzie, Wrocław 1986, s. 150).

Mocy Ducha Świętego, która uwalnia od lęku i uzdalnia do mężnego wyznawania wiary doświadczyła bł. Karolina Kózkówna. Służąc bliźnim, angażując się w apostolstwo, wprowadzała w swój mały świat pokój i radość – owoce działania Ducha Świętego w Jej sercu. A w chwili próby złożyła świadectwo większej miłości i chrześcijańskiej odwagi. Dała je, wsparta Mocą z wysoka, która przezwycięża każdy lęk, nawet ten najbardziej podstawowy, lęk przed śmiercią. Karolina bowiem uwierzyła Miłości, od której śmierć nie zdołała Jej odłączyć. Otrzymała wieniec zwycięstwa i dar szczęścia bez miary; szczęśliwość ludzi świętych.

Potwierdził to Kościół przez posługę Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas Mszy Świętej sprawowanej w Tarnowie dnia 10 czerwca 1987 roku, ogłosił Sługę Bożą Karolinę Kózkównę, Błogosławioną. W niedzielę 10 czerwca br. minie 20 lat od tego ważnego dla Kościoła tarnowskiego wydarzenia.

Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam Was do udziału w uroczystościach 20-tej rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny, które odbędą się w niedzielę 10 czerwca o godz. 11.00. w Tarnowie. Uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar błogosławionej Karoliny będzie celebrowana w kościele pod wezwaniem Błogosławionej, który powstał w miejscu Jej beatyfikacji. Serdecznie zapraszam młodzież i starszych, zwłaszcza członków Ruchów i Stowarzyszeń katolickich, rolników oraz „świat pracy”.

Wszystkich zaś Diecezjan proszę o modlitwę w intencji rychłej kanonizacji „Córki Tarnowskiej Ziemi”, której kult szerzy się również poza granicami diecezji, przede wszystkim w kręgach młodzieży związanej z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i Ruchem Czystych Serc.

Wszystkim, którzy naśladują błogosławioną Karolinę w mężnym wyznawaniu wiary oraz tym, którzy podejmą trud pielgrzymowania do Tarnowa na uroczystości jubileuszowe, z serca błogosławię.

† Wiktor Skworc