Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP ws. przygotowania do sakramentów 2013-09-08

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do sakramentów i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody co do ich przyjęcia.

W imieniu Komisji,
bp Marek Mendyk
Przewodniczący

Warszawa, 28 sierpnia 2013 r.

Wychowujmy do wartości – III Tydzień Wychowania

Wielu ludzi w szczególności młodych z lękiem patrzy w przyszłość. Pyta co jest w życiu najważniejsze? Czym się kierować, by przeżyć je dobrze? Co zrobić by miało sens, było wartościowe? Poszukuje recept na udane relacje, związki, na życie szczęśliwe dla siebie
i bliskich. Tym bardziej, gdy wokół tak wiele przykładów cierpienia, egoizmu i braku uczciwości.
Już po raz trzeci organizowany będzie w Polsce w dniach 15-21 września 2013 r. Tydzień Wychowania pod hasłem: „Wychowujmy do wartości. Aby życie budowali na Skale”. Jest on inicjatywą Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich, wychodzącą naprzeciw tym pytaniom i coraz bardziej relatywnej wizji świata nachalnie popularyzowanej. Ma podkreślić znaczenie wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka. W stałym zamierzeniu Tydzień Wychowania obchodzony jest w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (dzień 18 września).

Życie pokazuje, że obecnie wychowanie do wartości ma na uwadze najczęściej wartości ogólnoludzkie, rzadziej chrześcijańskie. Eksponuje przede wszystkim wartości materialne, sprawiające przyjemność i posiadające praktyczne zastosowanie. Brak spójności, wręcz niezgodność między wartościami deklarowanymi a rzeczywiście przekazywanymi wywołuje wiele problemów, dezorientację we wrażliwym młodym pokoleniu.

W liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski na III Tydzień Wychowania wskazane są główne przyczyny i skutki tego stanu. Sytuacja taka prowadzi (…) do wzrostu nieufności, poczucia uczestnictwa w grze pozorów, a w rezultacie do cynizmu i agresji wobec wszelkich przekazów związanych z wartościami. Dotyczy to w pierwszym rzędzie rodziny i szkoły, wobec których oczekiwania są przecież największe, a rozczarowania najbardziej bolesne. Biskupi podkreślają, że szczególnie zagrożone wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści, obojętnością na sytuację słabszych, a nawet wzajemną nienawiścią są takie wartości jak: łagodność, dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania, wierność, uprzejmość, opanowanie i pokora (por. Ga 5,22-24 i Kol 3,12-14).

Zarysowana sytuacja wymaga od wszystkich środowisk wychowawczych ogromnego wysiłku wychowywania do wartości i postaw chroniących relacje międzyludzkie. Pierwszym miejscem, gdzie te postawy nabywamy jest rodzina, w której uczymy się zwracania do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością. Szkoła zaś winna wspierać te starania budując swój program wychowawczy w ścisłym porozumieniu z rodzicami, wyraźnie nazywając i wyjaśniając wartości, na których oparty jest jej system wychowawczy. Szczególnie istotna jest w tym względzie postawa nauczyciela wychowawcy i świadomość jego osobistego przykładu zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Biskupi przypominają, że bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące. Prawo oświatowe mówi jasno o konieczności respektowania przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości (por. Ustawa o systemie oświaty – preambuła).

Zachęcamy do skorzystania z materiałów, które znajdują się na stronie: www.tydzienwychowania.pl.

Życzymy wszystkim wykorzystania wszystkich możliwości związanych z III Tygodniem Wychowania i dobrych jego owoców.



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie