W trosce o bazylikę katedralną w Tarnowie 2007-04-29

Apel Biskupa Tarnowskiego.

Drodzy Diecezjanie!

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca, ofiary składane przez Was w parafiach na tacę są przeznaczone - zgodnie z tradycją - na utrzymanie diecezjalnych instytucji. Wyjątkowo jednak składka zbierana w pierwszą niedzielę maja będzie przeznaczona na kosztowny remont wieży kościoła katedralnego w Tarnowie.

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie, stał się w 1786 roku katedrą biskupa tarnowskiego. Jako katedra, wciąż realizuje on zamierzenia budowniczych, stanowiąc miejsce wpatrywania się w Boże oblicze w wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu; miejsce obdarzania pokojem i doświadczania uzdrawiającej bliskości Boga w sakramencie Pokuty i Pojednania; miejsce, w którym objawia się jedność Prezbiterium z biskupem i całą diecezją.

Szczególnym znakiem dźwigania przestrzeni ludzkiej ku Bogu jest obecnie remontowana wieża świątyni. Poprzedni remont przeprowadzono w latach 1890 – 1891. Wtedy podniesiono wysokość wieży do 72 m, iglicę pokryto blachą miedzianą, szczyt zwieńczono ozdobnym – częściowo złoconym krzyżem oraz złoconą koroną o obwodzie 8 m. Po blisko 120 latach wieża wymagała generalnego remontu, z którym nie można było zwlekać. Źródła historyczne podają, że w remont wieży w XIX w. włączyła się, przez składane ofiary i podejmowane prace, cała diecezja.

Kierując się więc racjami historycznymi i eklezjalnymi, zwracam się do Was Drodzy Diecezjanie z serdeczną prośbą o materialne wsparcie dzieła renowacji katedralnej wieży. Składając ofiary na ten cel, włączycie się w sztafetę pokoleń tarnowskich diecezjan, którym katedra, matka wszystkich kościołów diecezji, była bardzo bliska, także i z tej racji, że jest sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej.

Prosząc o wsparcie remontu wieży bazyliki katedralnej, już teraz składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy materialnie i duchowo przyczynią się do jej odnowienia. Przyjmijcie również moje podziękowanie za każdą ofiarę na utrzymanie diecezjalnych instytucji, służących naszemu Kościołowi diecezjalnemu.

Z serca Wam wszystkim błogosławię i zachęcam do gorliwego uczestniczenia w nabożeństwach majowych! Niech w maju każdy kościół i kaplice będą miejscem śpiewania na chwałę Maryi, naszej Pani i Królowej.

† Wiktor Skworc