VII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców 2013-04-28


„Kieruj się wiarą na drodze” – to hasło VII Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Będziemy ją obchodzić 28 kwietnia. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców apeluje do wszystkich kierowców o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę.



Kierować się wiarą na drodze to przestrzegać dekalogu kierowcy z MIVA Polska:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Dekalog kierowcy sam w sobie nie jest przykazaniem. Wiąże się jednak ściśle z dziesięcioma Przykazaniami Bożymi, a szczególnie z piątym przykazaniem. A ich łamanie jest zawsze grzechem. Gdy jadąc samochodem, stanowimy zagrożenie dla życia swojego i innych ludzi, łamiemy przykazanie Boże „nie zabijaj”. Gdy będąc za kierownicą reagujemy agresją i złością, wygrażamy innym przeklinamy, także łamiemy przykazania Boże. Wskazania z dekalogu kierowcy są tu konkretnym odniesieniem do przykazań Bożych, a powiązany z tym rachunek sumienia bardzo konkretnie rozlicza kierowców. Ktoś, kto przeprowadzi taki rachunek sumienia będzie doskonale wiedział, z czego ma się wyspowiadać i co zmienić w sposobie jazdy i zachowania na drodze.

Dobrze więc często pytać siebie:

- Czy nie jestem egoistą na drodze? - Czy nie używam złych słów, gestów…?

- Czy mam czas na modlitwę? - Czy jestem życzliwy dla pieszych? - Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę? - Czy dbam o stan techniczny pojazdu? - Czy brawurą nie zagrażam życiu ludzi?

- Czy pomagam potrzebującym? - Jak przestrzegam przepisy drogowe? - Co mi sumienie szczególnie wyrzuca? Czy staram się to naprawiać?

W spadku po PRL-u pozostało przekonanie, iż przepisy ruchu drogowego są tworzone dla milicjantów. Ten, komu się udało oszukać milicjanta, uważał się za bohatera. Do tej pory wielu ludzi myśli, że policjanci i przepisy ograniczają ich wolność. Nigdy też nie łączono przepisów ruchu drogowego z Przykazaniami Bożymi. Dzisiaj, kiedy na drogach przybywa aut rozwijających duże prędkości, a co za tym idzie - wzrasta liczba groźnych wypadków, trzeba też z ambony apelować do kierowców o rozwagę. Także papież Benedykt XVI apelował i kierował słowa zachęty różnych instytucji publicznych, aby celem ich pracy było zmniejszenia zbyt dużej liczby wypadków drogowych na całym świecie.

Niech na co dzień poruszając się po drogach, ulicach i nawet chodnikach, jako kierowcy, motocykliści, rowerzyści czy piesi kierujemy się wiarą i miłością.

APEL Krajowego Duszpasterstwa Kierowców

Drodzy kierowcy, motocykliści, rowerzyści i piesi!

W wypadkach na polskich szosach i ulicach ponosimy dzień w dzień ogromne straty moralne i materialne, wielu bliźnich doznaje cierpień i zostaje kalekami na całe życie. Dane statystyczne są zatrważające: co roku kilka tysięcy zabitych i dziesięciokrotnie więcej rannych – tyle mamy ofiar nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Te liczby powinny skłonić każdego z nas do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia, w którym ocenimy na ile jesteśmy odpowiedzialni za zagrożenia występujące w ruchu drogowym, czy dostatecznie dbamy o życie własne i innych uczestników tego ruchu.

Jest skandalem, aby w naszej Ojczyźnie, gdzie jest tylu wierzących i praktykujących chrześcijan dochodziło tak często do łamania prawa i przepisów ruchu drogowego, a przez to tylu ludzi, szczególnie młodych odchodziło z tego świata nagle, nieprzygotowanych na spotkanie z Bogiem. Przykazanie „nie zabijaj” odnosi się też do kierowców. Jednoznaczny wyraz dał temu już papież Jan XXIII w słowach: „Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci Prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania”.

Apelujemy zatem do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu, także rowerzystów i pieszych - o szczególną ostrożność i rozwagę, o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Otwórzmy więc drzwi Chrystusowi – także drzwi naszych pojazdów, aby w nich na stałe zapanowało Boże Prawo, aby kierować się wiarą i miłością na naszych drogach. Niech wspiera nas w tym opieka Patrona Kierowców - św. Krzysztofa , by każda nasza podróż kończyła się pomyślnie i żebyśmy zawsze szczęśliwie wracali do domu, do swoich bliskich.

Ks. Marian Midura

Krajowy Duszpasterz Kierowców



<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie