Komunikat w związku z 100. rocznicą urodzin bł. siostry Celestyny Faron 2013-04-20

Umiłowani Siostry i Bracia!


W bieżącym roku, 24 kwietnia, mija 100 lat od przyjścia na świat bł. siostry Celestyny Katarzyny Faron. Rocznica ta skłania nas do dziękczynienia Bogu za dar życia i chrześcijańskiego świadectwa Błogosławionej Męczennicy. Jej droga ku świętości rozpoczęła się w rodzinnej Zabrzeży, nieopodal Łącka. W tym środowisku przyszła Błogosławiona wzrastała w „mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2,52), dojrzewając do rozpoznania w sobie głosu Bożego powołania, który zaprowadził ją do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Wkraczając na drogę całkowitego oddania się Chrystusowi poprzez praktykowanie rad ewangelicznych, bł. siostra Celestyna pragnęła stawać się dla Chrystusa „całopalną ofiarą”. On poprowadził ją drogą, która zawiodła ją na sam szczyt miłości. Zjednoczyła się ze swoim Mistrzem w cierpieniu i męczeńskiej śmierci. Przeszła zwycięsko przez ciemną dolinę więzienia w Jaśle i Tarnowie, aby potem dopełnić całkowitego daru z siebie w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

W dniu 13 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji w gronie 108 męczenników II wojny światowej. W ten sposób bł. siostra Celestyna Faron dołączyła do niezliczonej rzeszy męczenników, światków Chrystusa Zmartwychwstałego.

„Świadectwo męczenników jest zawsze jakimś wyzwaniem – ono prowokuje, zmusza do zastanowienia. Ktoś, kto woli raczej oddać życie, niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia, może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie” – te słowa wypowiedział bł. Jan Paweł II.

Gorąco zachęcam Was, umiłowani Siostry i Bracia, byście nie przechodzili obojętnie wobec świadectwa życia i świętości naszej Błogosławionej Rodaczki. Jest to bowiem wymowny i poruszający przykład zachowania skarbu wiary, wierności Bogu i obranemu powołaniu. Niech wstawiennictwo bł. Celestyny wyprasza nam wszystkim umocnienie w wierze, wierność fundamentalnym wartościom, stałość i pokój serca oraz gorącą miłość do Boga i drugiego człowieka.

Ogarniając Was wszystkich pasterską miłością, udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa na drogę wiernego kroczenia za Chrystusem.

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI<< wstecz
© Parafia p.w. Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie