MODLITWA NA OTWARCIE ROKU WIARY 2012-10-14

Boże, Ojcze Wszechmogący, Stworzycielu nieba i ziemi; Synu Boży, Jednorodzony, Współistotny Ojcu; Duchu Święty od Ojca i Syna pochodzący; Nierozdzielna Trójco, Jedyny i Niepojęty Boże!

W dniu, kiedy Kościół Powszechny pod przewodnictwem Jego Widzialnej Głowy, papieża Benedykta XVI otwiera podwoje Roku Wiary, stajemy i my, jako wspólnota Kościoła tarnowskiego, aby złożyć raz jeszcze uroczyste wyznanie wiary, nasze diecezjalne Credo.

Wierzymy, że w sakramencie chrztu świętego, który był bramą otwierającą nasze życie duchowe otrzymaliśmy wszyscy uprzedzającą i wspomagającą łaskę Bożą, konieczną do świadomego i wolnego pójścia drogą wiary (por. KO 5).

Wierzymy, że w tym samym sakramencie oraz w sakramencie bierzmowania otrzymaliśmy wewnętrzne pomoce Ducha Świętego, który porusza serca i do Boga zwraca, otwiera oczy rozumu i swymi darami naszą wiarę udoskonala (por. KO 5).

Pragniemy okazać, Tobie Boże, w Trójcy Świętej Jedyny, objawiający się i „w nadmiarze swej miłości zwracający się do ludzi jak do przyjaciół” (KO 2) pełne „posłuszeństwo wiary” (por. Rz 16,26), powierzając się Tobie osobiście i wspólnotowo na początku tej nowej drogi, którą Kościół dzisiaj rozpoczyna.

Pragniemy na nowo - całkowicie dobrowolnie i w pełni świadomie - przyjąć i uznać wszystkie prawdy przez Ciebie, Boże, w Piśmie świętym i Tradycji objawione oraz przez Kościół w Jego nauczaniu do wierzenia podane.

Pragniemy wraz z całym Kościołem, który jest nasza Matką i równocześnie naszym Domem, wyznać, że „Chrystus, który za wszystkich umarł i zmartwychwstał, może człowiekowi przez Ducha swego udzielić światła i sił, aby zdolny był odpowiedzieć najwyższemu swemu powołaniu; oraz że nie dano ludziom innego pod niebem imienia, w którym by mieli być zbawieni” (KK 10).

Prosimy Cię zatem, nasz Panie i Nauczycielu udziel swego światła i mocy Twojemu Namiestnikowi na ziemi, papieżowi Benedyktowi XVI oraz wszystkim biskupom, prezbiterom i diakonom, aby byli wiernymi i gorliwymi stróżami i nauczycielami wiary w Kościele.

Prosimy Cię, umacniaj w wierze i miłości wszystkie osoby konsekrowane, dla których wiara i realizacja rad ewangelicznych stały się istotą ich życiowego powołania.

Prosimy Cię, wspieraj swoja łaską wszystkich rodziców, którzy są pierwszymi zwiastunami i nauczycielami wiary dla swoich dzieci.

Prosimy Cię, bądź zawsze obecny, jak najlepszy Przyjaciel, na drodze rozwoju naszych dzieci i młodzieży, aby nigdy nie zagubili tej drogi, którą jesteś Ty sam.

Prosimy Cię także, nie opuszczaj nigdy, błądzących, a nawet porzucających skarb wiary. Niech ich własne pragnienie życia zgodnego z sumieniem oraz modlitwy i świadectwo nas wierzących doprowadzi ich do odnalezienia i przyjęcia na nowo utraconego daru.

Zawierzamy Ci dzisiaj, cały ten święty czas, wszystkie prace i działania, jakie w tym Roku Wiary nasza diecezja, poszczególne parafie oraz pojedynczy wierni podejmą w duchu odpowiedzialności za swoją wiarę i wiarę przyszłych pokoleń.

Zawierzamy Ci, szczególnie nasze Seminarium Duchowne oraz Wydział Teologiczny, a także wszystkich katechetów, którzy zawsze przekazują nieskażony i w żaden sposób nie umniejszony depozyt wiary.

Zawierzamy Ci, wszystkich misjonarzy i misjonarki, którzy idąc na cały świat podejmują się zadań „głoszenia Ewangelii i zakładania Kościoła wśród narodów lub grup społecznych jeszcze nie wierzących w Chrystusa” (DM 6).

Zawierzamy Ci, już teraz wszystkie duchowe oraz materialne owoce, którymi dzięki Twojej łasce będziemy mogli się cieszyć.

Zawierzamy Ci, cały Kościół i cały świat, aby „słuchając wieści o zbawieniu uwierzył jej, a wierząc ufał, a ufając miłował” (KO 1).

To nasze zawierzenie kierujemy do Ciebie, Boże w Trójcy Jedyny, przez matczyne Serce Świętej Bożej Rodzicielki, „nazwanej błogosławioną, ponieważ uwierzyła” (Porta fidei 15). Niech otwarte już dla nas „podwoje wiary” (por. Dz 14,27) pozwolą nam z jeszcze większym zapałem kroczyć tą drogą, która trwa całe życie i ma nas doprowadzić do pełnej komunii z Bogiem, który jest Źródłem i Celem naszej wiary. Amen.